Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Подрязване на пауловния

Recommended Posts

Гого

До такава корона ми стигна пауловнията на втората година:

 

пауловния.jpg

 

Писах на разсадника за съвет, но не е излишно и ако някой друг има опит, да сподели.

Чудя се, тези 4 клона, да ги скъсявам ли сега и като цяло, по колко клона да оставям на тях или да я оставям на самотека..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

На това дереже, аз бих оставил на самотек, като бих взел разклоненията в по-ниската част, които ще се опитат да се формират, за да захвана нови дървета. Беше писал, че не искаш да стават много високи дървета - догодина ако видиш, че горе не се зашумват много - ще ги отрежеш тия клони на някаква дължина и си готов.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Аз бих съкратил короната на 50 см от разклонението и използвал горната част на филизите за вкореняване на нови пауловнии in situ. Днес, да се похваля, забих с брадвата към 30 кола бъз доста надълбоко плюс 20 кола акация, не виждам как няма да се хванат.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Първите ми измъчени цветчета :)

 

image.jpg

 

Иначе, вече се разлиства.

 

image.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Честито! Тук малката пред офиса има големи пъпки вече, на едното село - таман са набъбнали. Тая година се надявам да захвана поне 15-тина нови, за новата градина!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Да вдигна малко тая тема, че явно има интерес, съдейки по други дискусии под снимки.

През 2015та захванах и раздадох към 20 броя, за мен не оставих, поради неполивните условия. Имам едно микро-дръвче до офиса, нарочно сложено на макс сянка от север, до борче, за да не расте. От него си вземам "чепките". То е е на 7-8 години, но е под 2 м високо и долу е дебело 3-4 см макс. От него всяка година вземам минимум 5-6 и понякога над 10 "чепки".

Един негов клонинг сложихме на Мърводол преди няколко години, тая есен ще му е реално навършена 6та. В поливни условия (от ливадата хваща), пълно слънце. Първата и втората година седеше под 2.5 м, щото мръзнеше много от връО, обаче после скочи яко. Лани една пролетна буря отчупи над 2 метра парче от върха на дървото. След което от странична пъпка направи до края на лятото 2.5 м нов връх.

Това бяха листата му преди 3 години:

15266394116_d038677db5_z_d.jpg

Та тия дни го окастрих, да не пречи на комшиите. Отрязаната част в ляво е 3 годишна дървесина. Дясно, където е откършено, е 2 годишна.

IMG_0421.jpg

В долната си част дървото е дебело 13-15 см и нараства към най-старата дървесина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Чудя се дали тези листа засенчват много или самото дърво не е с  много листа. Иначе дървесината е впечатляващо дебела. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Засенчват много. В нета има яко снимки на плантации и единични дървета във всякакви възрасти. От друга страна, ако целта е дървесина, фиданките се кастрят да не правят странични клони и растат нагоре като клечки за зъби. По подобен начин са и при Пол, не се оставят да се разклоняват много и понеже бързо стават високи, не пречат на зеленчука отдолу.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Krasimir Benchev
На 27.04.2015 г. at 14:05, Гого написа:

Първите ми измъчени цветчета :)

 

image.jpg

 

Иначе, вече се разлиства.

 

image.jpg

Добър ден,

Имам нужда от помощ. Засадих пред блока една Пауловния на мястото на една жълта акация, която бях засадил преди две години но  една бабичка я напръска с нещо по листата и я изсуши напълно. Пауловнията започна да изкарва малки листенца по цялото стебло и аз не знам какво да правя с тях, да ги чупя ли, или да не ги пипам. Искам да започна да правя корона като тази на снимката на височина около три метра, може и малко повече. Моля за съвет.Благодаря!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Тази корона на снимката не се оказа удачна. После се наложи да махна всички клони, освен един. Най-добре е да се остави централен клон и само да си образува короната, като само се махат странични по-ниски.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Krasimir Benchev

Добре, това означава ли, че трябва да махам всички издънки, които се появиха 15 дена след засаждането?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Да, ако искаш да прилича на дърво, избери си една и останалите ги махай.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Може би малко по-натам да ги махне, да си поеме въздух дръвчето. И на публично място като цяло си има риск - и въобще си има - да оставиш една и да се счупи от нещо. Аз бих оставил две и после бих прещипал върха на едната. Да има все пак някакви листа да хранят корена. Но чак такъв опит с пауловния нямам. При мен тръгна като плевел.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Krasimir Benchev
На 2.05.2022 г. at 22:45, Гого написа:

Да, ако искаш да прилича на дърво, избери си една и останалите ги махай.

Добре, но тази, която е на върха потъмня след засаждането, ако махна другите и отгоре не тръгне да не взема да го убия

IMG_20220503_194606.jpg

IMG_20220503_194617.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Това бих го отрязал до долу за да си пусне ново право стебло. 
Това дърво няма умиране. :)
Когато и да го отрежеш, винаги ще пуска нови.

п.с.: такова беше упътването, коато купих моите. Първата година ги оставям да растат, да развият коренова система. На втората ги режа до дъно и оставям едно, което да расте право нагоре. След което да го отрежа на височината на която искам да образува корона. Така и направих. Но като го отрязах и му оставих 4 срещуположни клона, те започнаха да се развиват като самостоятелни дървета. Дебели и мощни. Някак си ми стоеш нестабилно без цетрално стебло. И ги разкарах впоследствие, оставяйки само един. След 2-3 години станаха доста големи дървета. Плътна сянка отвсякъде по 8 метра високи. Засенчиха ми градината. Отрязах ги и оставих само едно. Отрязаните пуснаха нови издънки и започнаха наново. Оставил съм ги да се развиват наново. След време ще ги отрежа отново.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Krasimir Benchev

Благодаря!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Krasimir Benchev

А колко често да поливам?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

От водата зависи много колко бързо ще израсне. Аз бих я поливал веднъж в седмицата.

После като дръпне и намери с корените си вода, няма нужда от поливки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Зад блока би трябвало да има една огромна и разклонена пауловния, но да съм сигурен: зелените плодове лепкави ли са?

Кога се вземат резници?

На мен ми трябва за засенчване.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз лично вкоренявам "пичове" (резници, които отчупвам директно от клона/ствола), когато са около 15 см дълги. Махам всички листа без горните две, слагам в ккм с почвен микс, на сянка и влага и така съм хванал и подарил десетки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване