Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Сенколюбиви растения

Recommended Posts

Cucurbita Maxima

Понеже по-голямата част от двора ни е заета от асми и овошки ме интересуват растения - както зеленчуци, така и цветя - които търпят частична или пълна сянка. При цветята изборът не е малък, но с ядливите растения е по-трудно. Общо взето това е информацията, която намирам. 

  • растения, които се развиват преди пълното разлистване на асмите и овошките - марули, салатки, зелен лук
  • зеленолистни зеленчуци - спанак, манголд, пак чой, коприва, рукола
  • кореноплоди - с условието, че ще останат по-дребни
  • различни подправки, като акцентът тук не е, че са толкова сенколюбиви, колкото в това, че при тях не е нужна голяма реколта (доста субективно)
  • грах и боб от ниски сортове
  • ягоди под асма - имат достатъчно слънце в началото, а по-късно им допада и шарената сянка 

Ще се радвам да споделите личен опит.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

По принцип, освен култури като домати, пипер, патладжан, слънчоглед и някои други по-редки, всички останали могат да растат на частична сянка, с различен успех и добивност, но напълно нормално!
Имай предвид, че асмите се разлистват напълно едва след 10 юни, т.е. дотогава под тях е пълно слънце и отдолу много добре виреят ягоди и пролетни зеленчуци като лук, репички, марули, спанак, рукола, магданоз...

Зеленият боб , фасулът, краставиците, тиквичките и тиквите предпочитат шарена сянка (все пак е лиана), както и всички зелеви ( цъфтящите наесен се възползват от опадането на листата и отново са на слънце, когато е нужно).
Повечето билки и лечебни растения също растат на шарена сянка, с изключение на ружата, може би. Аспержи, цикории, моркови, цвекло...всичко се развива много добре, когато не е напълно огрято от слънцето през горещите месеци след 12 на обед.

Някои от растенията, които си искат наистина пълно слънце, освен изброените най-горе, са дините и пъпешите, артишокът, борагото, нахутът, соята, царевица, сорго, амарант,

И, разбира се, розите, защото какво е една градина без рози.

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Казусът със сянката в моя двор продължава да ме тормози, все не успявам да използвам пълноценно мястото. Опитът от миналата година - манголдът се чувстваше супер под асма, но краставиците бяха много зле. Зеленият боб под асма беше зле, на ръба на асма - по-добре. На ягодите също не им хареса, но те при мен принципно не растат като хората. Руколата обратно - расте навсякъде, тиквичките също са по-скоро без претенции.

Тази година сложих спанака и лука уж под смокини, те пък измръзнаха и няма сянка, но заради хладното и влажно време сигурно имахме супер спанак. Нахутът засега се развива чудесно на шарена сянка в овощната, но ще видим като заплододава как ще е. Заложила съм зелен боб на различни места и още ще слагам тепърва. Чушките миналата година се налагаше да ги засенчвам в жегите, но не мисля да ги слагам на сянка чак, ами леко да ги позакрия с доматите и космос, ако тръгне. Тиквови явно ще има из целия двор. В по-сенчестите места ще слагам само зеленолистни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Вероятно проблем е, че "сянка" е супер разтегливо понятие. Например:

  • Сянка, хвърлена от къща или плътна постройка - и от коя страна на къщата е сянката; от северната е влажно и хладно и проветриво, от южната е задушно и горещо.
  • Сянка, хвърлена от далечно дърво - достига доста дифузна светлина, не е "рязка" сянка, но пък колко е голямо дървото, колко е плътна короната, колко часа е сянката, колко се мести...
  • Сянка от близко растение - малко дръвче, асма и тн.

При нас имаме следните наблюдения.

  • Грах, краставици, марули, репички, тиквички, както и разни цветя, се справят добре на шарена сянка от втория тип. Но са почти цял ден в тая сянка, има 1-2 часа макс и то преди обяд, в които ги напича малко.
  • Домати в сянка от слънчогледи или царевица - зле. Същото важи за пипер и патладжан.
  • Лук и чесън в сянка от трети тип (други растения в лехата, половин ден) си стават супер, но празът не ни става ако има сянка, само ако има доста слънце.
  • Дива къпина от източна страна на къща, седи в сянка от първи тип от 10-11 нататък, обикновено не успява да узрее добре преди замръза на есен (това е на Мърводол). Има единични узрели от първите завръзи, но още стотици червени и зелени, които не успяват. На същото място, в сянка от втори вид (голяма джанка наблизо, 3-4 часа доста плътна сянка), друга дива къпина си узрява почти изцяло.
  • Малини Люлин в сянка тип 1 (само късно следобяд виждат слънце) не успяват дори да цъфнат добре всяка година, спорадичен завръз. В сянка вид 2, първата половина на деня - много добра реколта.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

За асми говоря най-вече, щото имаме безумно много. И в овощната от дърветата, не знам малки ли са или големи - средни. То не е казано, че нещата ми не стават баш зарад сянката де, може и да е нещо друго. С асмите принципно имам и друг казус, ако сложа ранно-пролетни, есенни или многогодишни отдолу има голям риск да бъдат стъпкани при разните манипулации с лозите, щото половинката щрапа из градината като слон с капаци :rolleyes:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
Отговорено (Редактирано)

Тиквичке, ние явно сме близнаци по градини.. и аз съм с много асми.. и мога да потвърдя - на ягодите много им харесва там.. даже сами се "бутат" в сянката на лигуструма, който е около метър висок, и най-важното си зреят и там.. моята логика е същата.. под асмите почнах да правя повдигнати лехи, където за на пролет (почти до края на май) слънцето си е супер.. 

Май в пинтереста бях намерил статия за сенколюбивите и по колко часа дневно слънце им трябва.. ще я потърся довечера и ще я лепна тук..

Иначе Боби е затворил темата с тая класификация на сенките ;)

Ето и обещаното.. две били статиите.. в първата ми 'аресаха съветите накрая.. а втората е с минимум часовете слънце..

http://balconygardenweb.com/edible-plants-that-grow-in-shade/ - тук пише и за царевица, което със сигурност не е вярно.. освен ако не искаш да я гледаш за силаж за кравите..

http://www.naturallivingideas.com/17-vegetables-that-grow-well-in-the-shade/ - тук от номер 10 нагоре е малко "човека взе парите.. ша видим" работата..

 

Междувременно имам едно покривно, което незнам как се казва на български.. то расте в пълна сянка и е супер мутант.. направо ходи да се пери и на бръшляна.. тъщата го донесе от Англия..  Blue bugle (Ajuga reptans) .. от него ще завъдя в 10-15 саксии, че на едното място където вече "удуши" теменужките ще правя пещ за пица.. така че ако има желаещи за тая напаст?

20170428_073837.thumb.jpg.112ec637efc10bf897a14c1aa1cb1b90.jpg 20170428_073849.thumb.jpg.44b9898fd95d96098fb22bbccb08d5f9.jpg 20170428_073936.thumb.jpg.7a8e09e45051a9c486c02f8c33bef1d2.jpg

забравих още нещо.. когато расте на слънце листата му стават червеникаво кафеникави..

и още нещо.. намерих го.. то било билка - Пълзящо срещниче

Редактирано от Варела

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване