Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Гигантска тръстика

Recommended Posts

Боби Димитров

Георги ми изпрати няколко коренища от въпросното растение

Разделих ги, сега при мен имам 8 торбички, като във всяка има или 1 по-голямо или 2 по-малки парчета. Ако някой от вас желае, да мине да си вземе или да пише с имена/адрес/телефон и ще пратя по Еконт.

Ако се съберат мераклии, ще помолим Георги да изпрати още, които пак така да разделя и раздам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

И аз си мислих, че това е бамбук. Резнах си няколко броя. Една част засадих, друга във вода. Надявам по единия от двата начина да тръгне. Тези във водата вадят листа, но още нямат корени. Как е правилният метод за размножаване?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Боднах я на брега на реката, в песъчлива почва. Дали ще й хареса?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Надявам се, моите две (и останалите, ако никой не ги пожелае) ще отидат на брега на Барата, в глинеста почва :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

От гигантската тръстика (над 4 м) на една съседка, направих това:

post-23-0-44918000-1433784509_thumb.jpg

post-23-0-81770500-1433795506_thumb.jpg

 

Ще ида да събирам още, че ми стигна до никъде. Вече съм й голям фен - от това чудо може да се прави какво ли не!

Само не знам трайността на подобни "изделлия" каква е - някой да има опит?
Ще взема да разсадя по реката, че съседката много й се дразни и ще вземе да я съсече без време.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Уааа и аз искам вече :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Нали?! Щорички за сянка. Парапетчета за крастота. Вратички на шкафове... Какво ли не!
Ще ми се да знам каква й е трайността на открито, за да си правя сметката, дали мога да ограждам лехи с нея, например.
Георги, ти дали имаш наблюдение - старите стъбла на тази, която откри, дали са на камари и може да се предположи, че са не от миналата, а от доста повече години? Чуденката е дали гният за година, след като изсъхнат.
Не знам как иначе да разерем колко би изтраяла на открито.

 

п.п. Мисля си, дали ако се прорежда, няма да стимулираме по дебели и по-дълги стъбла?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Моята расте, другата година няма да търся колове за домати :)

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Ами на морето издържат само по 1 година, после зимата ги скапва, ама те ги оставят по капанчетата навън.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз я турих до барата, която почти е пресъхнала вече де, но за месец порастна много малко (1 педя). Слънце има, във вода гази, обаче не расте. Реално в офиса докато беше на коренища в торби порастна повече за 2 седмици на тъмно, отколкото в почва. Едното ми подозрение е, че не обича ЧАК толкова вода, другото е, че може да иска сянка, гледайки на Георги снимките.

 

Буш, твоята съседка при какви условия я има тръстиката.

 

За издръжливостта - по морето рогозките от камъш издържат няколко лета ако зимата не ги мокри дъжда. На бившото барче на приятели траеха по 4-5 години, помня, защото еднаж помагах да ги подменяме и всъщност освен че имаше начупени и липсващи пръчки, както и разплетени връзки, като цяло не бяха за боклука. Но онова е камъш, а това тук е като бамбук направо. Аз имам забит в земята кол от бамбук 3 см диаметър, подпора на дръвче, който освен че се е спукал, не е мръднал вече няколко години.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

На съседката е в най-долния край на мястото й - наклонено място. Има и вдлъбнатина в зеямта. Трябва да разровя и проуча, но вероятно там се събира доста вода. Също така е и непосредствено до тоалетната (!) - обикновена, с дупкав земята, нали, което беше първото ми наблюдение и прдположение за голям ръст.

Бамбука ми, който реших, че ще изкарва по едно стъбло на година ме изненада. За два месеца е пуснал нови 3, като едното е около 4 метра и продължава да расте. За сега не се разпростира на ширина. Расте само от оригиналното коренище.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

При нас тая тръстика расте в дерето, където е сенчесто и мокро, а също и покрай пътя, където е слънчево и сухо. Ако е същата де, че на линка горе виждам само изсъхляци. Arundo donax, мисля.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Много ми се иска да вдигна тая тема наново.

 

Говорих с двама души, които получиха тръстика от мен (покрай ФБ организацията тогава) - и на двамата не се е развила особено, а мисля, че и моята е умряла... Беше ми само едно коренче и не е много чудно, че не оживя.

 

Гого, твоята жива ли е? Cucurbita, при вас има ли този вид тръстика в дерето? Бушката вече не влиза тук, но ще я питам по ФБ. Покрай новите членове на форумите се заформи интерес (споделен на живо или на лично съобщение) и искам да организирам някой, който има в повече, да ми донесе или изпрати за моя сметка една голяма торба коренища, да ги разделя за желаещите.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Мисля, че е същата, мога да снимам някой път да сравним. Бих могла и да донеса, но по-нататък, като имаме повече време.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

Дано да се намери от някъде, за да я развъдим... Латинското наименование на тази тръстика е Arundo Donax, ако някой я види по расадници случайно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Бамбукът от 3 тарелки в 3 различни условия, гледам че за сега е покълнало само едничко семенце (в купен субстрат за разсади, на 21,5°C и с похлупак), така че бих опитала с тази тръстика.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Боби, как разбра, че ти е изсъхнала тръстиката? То е рано още да пуска зелена част, или си разровил корените и няма никой?
Другият месец ще ходя да си копая корени да захвана в двора си нещо и ще изкарам на желаещите също. Ако се копае лесно, ще изкарам торба, както предложи Боби, ако не - само на изявилите желание. Освен това ме интересува каква част е необходима, за да може да излезе нещо от нея.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не съм разбрал, писах "мисля, че е умряла". Дали е рано - не зная, февруари беше много  топъл. Дори да е жива, явно не е много във свяс, защото лани едвам мръдна. Опитах се да я намеря, за да я преместя на по-добро (уж) място, но не можах. Което не е чудно де, в тоя треволяк, и търся едно малко коренче...

 

Амбицията ми беше за "затръстича" около една изворна локва в полето, където си има обикновена тръстика. Обаче си представях, че лани от моя корен ще изнинке гора и ще настъпи невиждана инвазия и ще имам много посадъчен материал, а то - нъцки :)

 

Аз писах на Георги във ФБ, който в момента е в Холандия, иначе изяви желание като дойде в България ако си иде до село да извади и той, но не е ясно кога и дали и колко.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

При мен от години стои около 1 кв.м. Но там не е влажно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Най-накрая приключих със спешната работа в градината. Остана време да разкопая тръстиката. Преди да го направя, все пак да питам, това ли гигантска тръстика? :)

 

гигантска_тръстика.jpg гигантска-тръстика.jpg

 

Ако не успея да изкарам промишлено количество, което да пратя на Боби, за колко човека да изкарам и каква част от корена е нужна, за да се прихване?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване