Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Гигантска тръстика

Recommended Posts

Боби Димитров

Доста прилича. Не съм експерт, но като гледам снадката на листото и стъблото, а и дебелината на пръчките, вероятно е това. Пробва ли да отрежеш някоя пръчка, ако са яки като дърво в основата, 99% сигурен съм, че е това.

 

Ако снимките ти са от сега, вече може да е малко късно, защото гледам бая са големи новите стъбла. Но огледай по периферията в основата ако можеш да извадиш корен с неразвити или малко развити пъпки. То е като грудка с "оченца" като на картоф. Според мен колкото по-малки са пъпките, толкова по-добре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Това с късното трябваше по-рано да го кажеш. Не знаех, че може да стане късно за такова нещо. Здрави са като дърво да. След малко отивам с кирката да видим..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Има ли на някого, на когото да не се е хванала? Аз боднах миналата седмица едно коренче и сега гледам пуснало листо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Моята не мога да я видя къде е, търсих е, тревата е колкото мен висока (165). Дано се е хванала. Интересното е, че за тоя 1 месец който мина, порцията за Тони стоеше в кашон със слама пред офиса, да я вали хубаво дъжд, и си е жива, дори има 15 см листо и няколко нови пъпки покрай корена. Днес й я пратих де, но мисля, че и моята ще е ОК.

 

Снимка от приятел, на когото дадох:

IMG_20160515_105125.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Тя знае, че очаквам "срещата".  :D
Дано й хареса у нас.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

И моята се е хванала. Насадих я в една щайга поставена в/у почвата и я покрих със слама. След седмица имаше избили нови стръкове :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

Аз моята я разделих на 3 порции и ходих един ден на поход в пущинака под мен, който е заприличал на мочурище на места. Набодох ги, отбелязах и белязах местата. Като се позасуши ще наобиколя да видя какво се случва. Надявам се да се е хванала. Ако мога - ще снимам. Много благодарности на Гого!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Днес реката и с жипът-амфибия няма минаване - доста буйна.
Дано ме дочака горкото растение! ...беше покарало към 5 см.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Най-после се наканих да снимам тръстиката.
И двете са на сянка и близо до реката - първата е в пясък; а втората засадих в блатЦето (вижда ми се по-жизнена). Ще прочета една молитва да не пресъхне  през сухия сезон.  :D

post-151-0-26511200-1465576216_thumb.jpg

post-151-0-87127000-1465576222_thumb.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Като се прибрахме за празниците, блатцето бе сковано в лед, както и гигантската тръстика в него. Не знам от колко време е така. Вече са покрити със сняг, но дано не е късно за тръстичето, че е младо и слабо още - дали ще оцелее? Другата, която сложих в песъчливата част, не оживя за голямо съжаление.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Оо, радвам се, че намина! Дръж ни в течение към средата на лятото :) Аз намерих един корен от моята, в началото на зимата, като измря всичко високо около нея. Тънко колкото моливче стъбло, но пък високо над 120 см! Ще се оглеждам на пролет и аз!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Гого, твоята изглежда е доста старо находище и в топъл климат. Ако контролираш броя на издънките, ще получиш много дебели и високи. Моята миналата година беше вдигнала една пръчка  6.5 метра с 4 см диаметър в основата - втора година откакто е пресадена, но е до южната стена на къща и улукът буквално се излива в нея. Страхотно растение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Аз още не мога да преценя дали е преживяла зимата. Ако не е, пак се нареждам на опашката, ако има път Гого към донора ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Няма проблем. Записвания се приемат отново. :)

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Имайте предвид, че този вид тръстика може да се размножава и вегетативно - чрез резници някъде през юни. Те, разбира се, ще се развият по-бавно от коренище с пъпка и може би е добре да презимуват вътре първата година, ако са в Северна България, но пък полученото количество е на практика неограничено.
Аз ще пробвам тази година - искам да пусна тръстика отвън по цялата северна ограда, там е с 1 м под моя двор и доста влажно, а няма и кой знае каква сянка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

На мен ми се иска да боцна около бъдещото езерце една туфа, ама в старо корито примерно, че нали била инвазивна тази трастика, да не вземе да обсеби двора :) Ама дали ще порастне, както е при Георги?!?!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Мисля, че е clumping, като пирей, като гледаш снимки с туфите - не е като бамбука примерно, който пълзи надалече подземи. Макар че има и clumping бамбук де, но май е рядкост.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Гигантската ми тръстика е над 4 метра висока!!!

20210911_160616.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

До долната градина имам подобна донесена от Иран/Ирак, трябва най-после да си открада коренче.

Конструкциите от нея не изкарват повече от година - ползвал съм я. В момента масово се продават "бамбукови" пръчки на почти лев парчето, но подозрително приличат на тази тръстика.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз ползвам за домати вече втора година. Държи. Но преди зимата ги прибрах. Но се скъсява тая част била в земята. Бамбукът е по-як, но обикновено е и тънък този, който се предлага. @Гого да изкаже мнение - той е експерт :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване