Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Гигантска тръстика

Recommended Posts

алина

Ако  някой иска китайска тръстика Микантус Зебрина Sinensis Zebrinus.Ще отрежа  туфичка. За зимата я вързвам на снопове.Пролетта режа. Поникват нови.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Освен при Ру, някъде прихвана ли се тази гигантска тръстика като хората?
Ако да, интересува ме при какви условия расте.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Ствола като изсъхне става ли за колец за домат примерно като бамбук?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Ето един изсъхнал колец - дълъг повече от 5 метра. Аз ги ползвам за конструкции за смилянски боб. 

 

20230513_161301.jpg

Конструцията от миналата година - издържа до брането, когато я срутих (за по-лесно ;-)):

large.20220523_144756.jpg.c752dfb345fddc4cc3c3315da5fb4021.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Я бааа, тва ше става и за домат и за ловене на риба даже(само да зарибим дупките по улиците в софия че по реките не остана риба...) а може ли коренот тва нЯщо?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Доколкото знам, се взима преди да се разлисти. Ако няма значение кога, скоро ще разкопавам моята, защото ще правя подпорна стена и ще разделя малко коренища.

И аз ги ползвам по този начин на палатка, че имат доста по-голяма стабилност. За единични самостоятелни колове, не съм сигурен колко ще носят. Или поне трябва да са яко забити. А по този начин им стига малко да влязат в земята. Поне при мен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Кой друг всъщност отглежда тази тръстика? Иска ли поливане?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

На мястото откъдето я откраднах, растеше в строителни отпадъци покрити с пръст покрай пътя. При мен расте на лека почва примесена с използвана гъбена торф. Никога не съм я поливал. Не че не би имала нужда, но е на такова място, че не ми е удобно, а и се сещам, че я имам, когато ми притрябват колове.

Иначе за нея пише, че обича влагата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз направих 3 опита, от които 2 в барата при нас (дерето, с идеята за влага, но пък не взема слънце особено) и 1 в кофа с пясък и почва и слънце и вода. И трите опита са провал. Може би един от тия в барата да е жив, но макс пръчката е дебелина на молив и височина метър, преди 1-2 години я бях отрязал.

Според мен в голяма степен проблемът е в изходящия матрял. Гого беше пратил едни чукани огромни, които ги цепих със секира, то като дърво дебело, а реално нямаше почти никакви млади корени или издънки / ризоми с нов растеж. Ест аз раздадох най-квалитетните парчета на групата и каквото остана - за мен, но явно не е било грамотно. После комай Жоро ми беше дал парче, то беше бетер първото.

Гледах по нета снимки, където показват едни коренища тип троскот малко, млад пълзящ настрани корен с дебелина на палец с излизащи от него пъпки/стъбла, а надолу сума влакнести корени. Предполагам с това би имало доста по-голям шанс. Силно възможно е оргиналдъ туфата да е била изкопана от обект и стоварена цялостно со все боклука край пътя и по тая причина да се е "прихванала".

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Когато кажеш, ще ти пратя пак коренище от ф1 до ф30. :)

IMG-5667.jpg

Наесен ще махам изачера от пътеките. Ще слагам райграс.

Още не съм мулчирал, защото искам да се позатопли земята. А и да не ми се крият плужеците точно там и наготово да излизат и да ядат. Кокошките обикалят. Ако има мулч в момента, ще разкопаят всичко и ще иде разсада докато е още крехък.

Ще мулчирам с тънък слой прясна трева и отгоре пресен компост на 3-4 седмици, който вече е охладен. Обръщан ежедневно, придобил еднакъв  цвят. Да си довърши на място процеса. За момента имам над 3 кубика такъв.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Есенеска мисля да разменим оман и тръстика. Иначе изглеждат супер тия колци - обгорени ли са?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Не. Мокри са. :)

Но не даваш лоша идея. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ние ползваме такива от старозагорско взети вече три години. Но това, което е било в земята един сезон, се чупи и се скъсява. Не са много яки. По-дебелите са по-добре, но не бяха и скъпи. И мухлясват и почерняват, да. Има и дълги дето стават за пирамиди и боб да се увива.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване