Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Градината през март

Recommended Posts

Боби Димитров

(само за протокола, тая година фокусът ни няма да е в градинарството, че ни очакват два по-епични проекта, а и нямаме вода на място за момента, но все пак, да не седи ливада в бъдещата градина...)

 

През март заложихме в тарелки за разсад:

  • подправки - риган, мащерка (vulgaris), майорана, чубрица, тревист чесън, лайка, 2 вида босилек, кориандър, стевия и нещо, наречено лимонова мента (но според мен са объркани семена)
  • цветя - тагетес, невени, агастче, космос и тн
  • тиквички, кратунки 2 вида, пъпеш, луфа, физалис
  • дървесни - 2 вида бреза, сибирски грах, олеастър, полония

На място в бъдещата градина заложихме:

  • грах sugar snap
  • чесън
  • ягоди питомни и диви
  • резене от корен
  • спанак

Успоредно с това правим разни горски неща от типа на вкореняване на бъз от пръчки, върба от пръчки, събираме покълнали бебета от ясен, прочистваме гора, садим жълъди и диви ягоди...

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Крада темата за календара, да не правя нова.
 

В зеленчуковата градина продължава работата по разсадите, включително пикиране и закаляване. В началото на месеца се засяват разсади за средно ранни домати, чушки и патладжан, а в края на месеца - за краставици. На открито може да се сеят всякакви видове кореноплодни и листни зеленчуци - ранни картофи, моркови, репички, магданоз и др.

 

В овощната градина могат да се засаждат фиданки и да се правят присадки. Довършва се резитбата на овошките и се подрязват плодните храсти. Ягодовите насаждения се почистват и подготвят за новия сезон.

 

Споделете какво (ще) се случва в градината ви през този месец, какво садите и какви други дейности извършвате.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Вчера сях моркови и грах. Докато ръсех последните семена от моркови , първите вече бяха отмъквани нанякъде от орди мравки.Поне няма да се притеснявам , че са нагъсто.Надявам се да не отмъкнат и грахчетата. Посях и към 180 семена от ехинацея и 60 от гайлардия в табли за разсад. За ехинацеята четох , че появата на растенията е след 2 до 6 седмици и то на някакъв процент само, така че 30 ехинацеи ще са успех. Малката върба , на която се чудех есента какъв вид е , се оказа козя върба , ива. Цъфти сега ,има пчели и мушици по всичките 5 клончета :) . Резниците от някаква къдрава върба ,които садих ,изглеждат живи , от козята върба и някаква друга - не съвсем добре. От елшата (тук и казват "елЕшка") също са добре май.

 Имам и 100-тина резници от лавандула в един малък тунел и се чудя колко време да ги държа на влажно там. Става доста горещо в слънчеви дни, но нали си нямат още корени , а изпаряват влага от листата, мисля си , че по-добре да са на влажно. Разчистването на чима и корените върви с такова темпо , че до октомври може и да съм направила място за доматите :) .

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Нищо не се случва за сега :) В почивните дни комшиите живнаха доста и от дума на дума не остана време за работа. Идната седмица прогнозата е за яко дъжд, ще изпуснем и нея. Вероятно в края на месеца ще почнат да се случват неща.

 

Иначе нахут имаме насаден малко, както и грах - първата партида от който вече е пробил почвата тук-там. За моркови и магданоз е прекалено рано и студено - горчив опит. Ще потраят още 2-3 седмици. Правилото за нашия (шопски) регион е, че през април всичко е 2 пъти по-бързо от през март, а през май е два пъти по-бързо от април. С други думи, ако бързаш - чакай!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

При мене грахчетата се опитват да надигат кълновете си нагоре, т.е. още няма листа, но се вижда развитие. Насаденият хрян в края на есента си има мини листенца, касисът (включително набодените резници преди зимата) и новите ми малини също изглеждат жизнени. Нарцисите още не са цъфнали, кокичетата преминаха. Розите изглеждат в пъти по-добре от миналата пролет - имат си листни пъпки, които са се поразтворили. Дръвчетата са напъпили и това не е много добре, защото прогнозата е за студ след средата на март. Ашладисвах през последните три дни сливи, ще пиша за резултата. Поръчахме електрическа фреза Икра, 1500 Вт. Като гледах видеата, не ми вдъхна доверие, дано да върши някаква работа. Опитах да копая в градината преди дъжда онзи ден, но беше само пробно и за запълване на времето. Разсаждам марулки в оранжерията, а ще опитам и навън, макар че на тоя студ едва ли нещо ще порасне. Сях магданоз, копър, малко моркови (но съвсем малко, за проба), лук от семена, арпаджик. Но засега само грахът се е разписал. Другите чакат април или май. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Прилича на мъх, но не е!

 

036684421.jpg?r=0

 

Всъщност е много гъст разсад макове, резултат от изтървана торбичка семе  :lol:

 

При мен засега никнат само репички, другите неща, дето ги сях никакви ги няма. Този уикенд сях само цветя.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Еее, супер, ще ми носиш разсад мак - и аз ръснах тук-там, но в калабалъка не стана ясно точно къде и подозирам няма да го бъде! Имам още семена де, в края на март ще ръсна пак, дано не е късно, че си го поръчах от чужбинско...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Вече тръгват вторите листенца на някакви медоносни - смес. Много нагъсто ми се виждат, но семената са стари и не очаквах, че са толкова читави. Мисля около овошките тук там да разсадя.
Билките с изключение на розмарина поникнаха, ментата - много слабо.
2, 3 доматчета (благодаря Alys) доста бързо се показаха, чакам и другите, а карфиола - и по-скоростен от тях...
Чаеното дърво много обилно изникна, но бавничко се движи и то се оказа на гъсто. Ако успея с него, ще раздавам, че не е за навън зимата при нас. Салвията никаква я няма още, ягодите - също.
Другите разсади са предимно дървета и храсти.
Смес полски цветя ще разхвърлям направо навън, но рано ми се струва. Тагетиси и невени, не съм сяла още, не знам дали не е време? Трябва ли да приготвя разсад от тях или стават и директно навън?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Градината се събужда.

 

Касисът вече се разлиства:

 

med_gallery_193_18_1129567.jpg

 

Марулите и лукът са почти готови за консумация:

 

med_gallery_193_18_2577831.jpg

 

Сливите са разцъфтели. Тези са карловски афъски:

 

med_gallery_193_18_288032.jpg

 

med_gallery_193_18_1154182.jpg

 

От цветята засега са цъфнали само зюмбюлите и жълтите нарциси. Ето една част от цветните лехи:

 

med_gallery_193_18_1199776.jpg

 

med_gallery_193_18_1608954.jpg

 

med_gallery_193_18_1185299.jpg

 

med_gallery_193_18_2117430.jpg

 

Цветята от последната леха са първи по ред за вадене. Много са се сгъстили и помежду им прораства троскот. Ще падне голямо чистене.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Не знам изобщо ще оцелее ли тоз разсад, Боби - адски е нагъсто. Ти някакви спешъл ли си поръчваш от чужбина? Аз сея най-обикновено маково семе от хранителен магазин - покрай едни завъдени в килера молци се озовах със сума ти торбички разни семена, които освен за сеитба вече няма за какво друго да се използват. Нахут, мак, лен, нигела, кво ли не. Миналата година пак сях и макът ми покара само в един конкретен ъгъл от двора, макар че хвърлях навсякъде.

 

Тагетисът и невенът са доста лесни цветя, може и от разсад, може и директно. Ако са от разсад, ще цъфтят по-рано. Миналата година при мен директна сеитба невен се разцъфтя чак декември  :rolleyes: Сега гледам, че където беше тагетиса има много кълнчета - май се е самозасял.

 

И нашите сливи цъфтят, включително оперираната. А ябълките и крушата са напъпили. Само бадемчетата не дават никакви признаци на живот още. Евгени, този касис на колко години е? Нашите хич не растат нещо, тия от по-миналата година са същите като тези, дето садихме наесен.

 

Да се похваля с тревясалите ми стъпала, че много си ги харесвам  :D

 

036714153.jpg?r=0

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Касисът е на пет години. Прихванат е с резници. Подкастрям го всяка пролет. Понякога му прегарят листата към края на лятото, но не знам причината. Напролет се възстановява.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Обикновен мак е (ок, може би не най обикновен, но не е специален - един вид полски мак, не за ядене ), просто след няколко изгубени години в проби с мак от родни семена с 0 успех, накрая ми писна и толкоз.

 

Стъпалата са супер, седиш си на някое и си пасеш!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Разгеле, откриха сезона при нас - плъзнаха съседите из градините да копат. Едните садят лук, а другите като че ли картофи. Говорих със съседката, каза, че по принцип и традиционно директната сеитба я почват след 20 март. Само че те не сеят грах и май само лукът им е есенен. И зимните разсади, дето подготвят в оранжерията.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

При нас всичко спи още, гората - също, тук там някоя зеленийка е избила - коприва, теменужки, тревата - едва едва... Само две сливки започнаха да се разлистват, прасковките и дрянът цъфнаха. Гледам, че в петък се очаква застудяване, дано не ги попари слана.

Мислих да нахвърлям семена на полски цветя днес, но май ще отложа за другата седмица.

От аспержите нищо не се вижда още. Дано не са се изгубили! Кога изникват?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Пуснах си мартенския отчет. Рано е.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

При нас върви, ама мнооого бааавно. Поникнаха ми репички, моркови, копър, магданоз, слънчоглед и няколко стръка грах. Лободата не покара, не знам защо - мислех, че е лесна. Зелето и руколата от миналата година цъфтят. Праз от миналата година ще го чакам да стане наесен - понадебелял е.

 

036753908.jpg?r=0

 

036753927.jpg?r=0

 

Много калинки има тази пролет, явно сме удобни за зимуване. Проверих най-накрая и таралежото - притесних се, че много дълго спи, но се оказа, че е духнал вече  :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Доста късно садих/сях есенния чесън и балучката и те почти не поникнаха. Чак сега има видими зелени бодлички 3-4 см над земята. Марулките, които се бяха самозасели, станаха груби, след измръзването, но ще наблюдавам как ще вървят нататък. В оранжерията има тук-там поникнали марулки, репички (мнооого символични бройки), спанак, грах, дори моркови, лукът за зелено и чесънът са доста по-високи от външните. Магданозената туфичка също изглежда добре, след като старите листа отмряха, а новите растат. Нищо, че е втора година, спокойно може да се ползва. От копъра още няма и помен, дори сях втори път, за всеки случай. Праза от миналата година, сят експериментално доста късно, пресаждан ен пъти (от съдче в градината, после обратно в съдче) сега е навън. Струва ми се, че не му понася жегата в оранжерията. Хризантемите, които бях прибрала, са в градината, но още не съм ги засадила. Нека свикнат малко с външните температури. Касисовите пъпки леко показват зеленко. Сибирският лук дръпна доста, след като се беше "изгубил". Имам едно растение манголд - много добре изглежда. Целината в градината е покарала нови листенца (стъбълца). Ягодите в общи линии са добре, но ги пресаждах и не са се хванали всички. През пролетта като пуснат ластуни, ще разсаждам. Сега са с найлон, да видим как ще се справя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Нещо интересно, което не виждам на какво да отдам, ако не на алелопатията (в случая в отрицателен смисъл). Есента сях три "ниви" (от по няколко квадрата) с нахут и грах смесено, но две от нивите бяха с нахут и грах, а третата само с нахут. С тая студена зима голяма част от тях измръзна, но интересното е, че нивата само с нахут пращи от нахут (стана ли ви вече странна думата нахут :P ), а в тези, дето са с грах почти няма. Нахут. То и грах почти няма, де.

 

33266910626_93dea702f3_c.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Нахутът и грахът в лехата с нахут и грах смесено еднакво ли бяха израстнали като размер през есента спрямо този нахут, който е само нахут в лехата? Опитвам се да си представя как биха си попречили през време на замръз двете растения, то тогава няма реално хранене, вода изобилна... Дали не е от мястото?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Ми еднаквичко беше есента, доколкото имам спомен. А трите "ниви" са една до друга с разстояние от по метър-два между тях - в друг сезон бих казала, че има разлика, но зимата - не мисля...  :huh:  И друго - грахът със сигурност беше много по-нарядко, понеже беше от пакетче, а нахутът от торба. Бе много е странно като цяло. Боб и грах нямаха ли някаква нелюбов?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване