Jump to content

Преди да се регистирате и включите активно в нашите форуми, молим ви да се запознаете с темата "Какво е Без Мотика?".

Боби Димитров

Градината през март

Recommended Posts

Оризаки Кошияма

Бораго яде ли, че гледам има баш на входа :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Не е бораго, балота нигра е :) Нищо не яде, много кисел беше. Дано не сме го събудили предсрочно, че вчера рязахме едни винкели там, а после и поливах...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Черпя ви с поезия... и още нещо :joy: (грах, де)

цъфтящ грах
от студ не го е страх
ах!

33700057586_e26bf4f855_c.jpg

• Харесвам 4

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Опа, да разбудим една стара тема!

Наложи днес да премествам една купчина пясък, намираща се точно под една джанка и ето какво намерих:
IMG_20200305_132202.thumb.jpg.cf04ceabaa66e92eeaa11cf4d667cde6.jpg

Сигурно бяха повече от сто джанкови семки, покълнали в пясъка. Спасих ги. Има материал за голяма овощна градина (джанката е често използвана подложка). Удивителни са процесите в природата, какво изобилие! Разбира се, в пясъка нямаха шанс, но са имали идеалните условия. Мисля, че това може да се приложи и за други овощни видове - семената се слагат навън в пясък есента и март месец вече са се разбудили.

Между другото, есента сложих (отбрани от мене) семена от скоруша за стратификация, и вече са покарали като ги гледам на сто процента, макар и да са под сантиметър коренчетата за разлика от джанките. Прехвърлих ги в кофички. Ако някой иска млад разсад от скоруша, надявам се да имам на есен. А и успешното никване на семената е обнадеждаващо.

P.S. Едно доуточнение от чата:

Цитат

Боби Димитров: Ъм. @Славянски - това надали са джанкови семки. Джанката е костилково. Да не са ябълкови семки?

Славянски: Джанки са. То се виждат черупките. Но като ги вземеш и падат. Разпукват се. Има и ябълка до джанката, но от нея нищо. Животните са изяли ябълките.

Боби Димитров: Аха, демек в пясъка са били разпукани костилките?

Славянски: Сто процентова джанка, бяха опадали в пясъка, щото няма изяждане.

Славянски: Да, разпукани и като вземеш коренчето и падат. И изглеждат като семкови :)

Боби Димитров: Яко, не съм виждал такова :) Покълналите джанки на село им се виждат костилките около кълна.

• Харесвам 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Бяха ми поникнали японски дюли в малки саксийки и ги държах навън под едно парче поликарбонат да ги пази от сланите и някоя заблудена кокошка. Малки растенийца с по две листенца. Корави обаче - не мръзнат. И вчера при снега ги погледнах и бяха добре, рекох да не ги прибирам. Не даваха много ниски температури, а на слана издържаха. Вече повече от седмица бяха навън.

И сега като отидох да ги проверя - леш! И то не от измръзване! Някакво птиче очевидно ги е омлатило. Всичките тревички скрити под снега и е търсило нещо зеленко. То друго не е имало наоколо, навряло се е и ги е окълвало колкото е могло... Някои имат по половин листенце, други само стъбълце, трети въобще ги няма. Кой ще ти очаква подобно нещо?! Всяка година по нещо ново излиза. Къде много дъжд, къде късен сняг и други изненади. Да ги бях оставил под снега сигурно щяха да са си окей! Ще знам занапред :)

Внимавайте с вашите разсади в такова време.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

А дано да се съвземат тези с половин листенце. :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.

• Създай нов...