Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Кое е това растение?

Recommended Posts

Евелина

Боцка ли и има ли шипчета по средната жилка на листата отдолу? Понеже ми прилича на един вид лугачка.

проверих , има шипчета . Благодаря за помощта. Трън излезе , въпреки езерцата около стъблото :) . Dipsacus laciniatus L. Ще я чакам да цъфне лугачката.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Аха, ами значи може да е този трънгел - Dipsacus Laciniatus/Нарязанолистна лугачка, само че още млад и красив  :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Оффтопик:

Резервоари за вода, в които растат колтуците - как да не се възхитиш на изобретателността на Природата!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Когато почне да въди пъстърви в тия резервоари, тогава ще ме впечатли :D

 

Иначе по морето баш на тоя вид трън му викахме магарешки бодил, по-точно на сухата боздуганеста глава.

 

Смятам, че е добър вид за chop & drop, защото прави доста био маса, а има дълбок корен. При нас лани кобилата ги опасе до дъно няколко пъти, тая година ги окосих два пъти и продължават да растат - ОК, не стават по-високи от 30-40 см, но и не искам повече, че опасно.

 

Unrelated: плевене, при което изкореняваш и пускаш плевела на място, примерно в лехата, било drag & drop :D

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Аз пак с въпрос (много бях впечатлена от разпознаването на Нарязанолистната лугачка :) ). До пътя в буренака непознато за мен растение. Има много пчели всякакви по него , мушици и пеперуди. Мирише хубаво. И други минаващи му се чудят.

post-130-0-97535500-1434396971_thumb.jpg

post-130-0-73755400-1434397016_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Според мен е вид Asclepias, може би Incarnata, но през телефона ми е сложно да сравня!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Мхм, или syriaca.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Мхм, или syriaca.

това се оказа - Asclepias syriaca.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Намерено близо до барата, насред още зимната ливада. Много мекички на пипане сивкаво-синкави-зеленикави листа с интересна форма.

 

Идеи?

 

Това растение от първото мнение в темата е Knautia arvensis, полско червеноглавче (макар че цъфти в розово).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Верно? На мен съвсем различно ми се вижда  :o

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

И аз се потресох, но като нацъфтяха масово, разпознаването стана еднозначно. Младите листа нямат почти нищо общо с по-горните, по-късните листа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marieta

Здравейте,

Имам и аз питане за едно растение. Взех семена - пишеше кейл,  от размяната на семена, организирано от Green team Bulgaria и Свилена. Прикачам снимки на растението и на семена, подобни са, моите ги сложих всички за разсад. Писахме си във ФБ групата и със Свилена, но така и май не уточнихме какво е. Според нея все пак може да е някакъв вид кейл. Листата са жилави, твърди. Някакви идеи?

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10153321668030340&set=a.10153321749990340&type=1&theater

 

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10153321729150340&set=p.10153321729150340&type=1

 

Хм, как се прикачат снимки тук? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Да не е collard green?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Моите видове кейл са други, но листата им са наядени по същия начин  :) Каква е текстурата на листата, има ли някаква мъхестост или са си гладки?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marieta

Свилена беше писала, че са се смесили семената на кейл и колард, но като видя снимките се чудеше да не е синап (но на синапа били мекички листата).

 

Cucurbita Maxima, Листата не са мъхести, по-скоро леко грапави по жилките, жилави. Трябва пак да ги погледна за по-сигурно.

Колард-а гледах на снимките, които беше качила Свилена, че има розови жилки, и са по по различен начин листата.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10152878770266867&set=pcb.490941677736277&type=1&theater

 

Боби, сега в google images разгледах снимки на collard green и прилича, наистина. Но най-добре ще се видим май като поотраснат още.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kamen Angelov

Скоро пътувах из Турция с кола. При едно спускане от планината към морето (към Айвалък) минахме покрай един терен на който бяха струпани камари с шишарки и нещо ги обработваха/сушаха имаше и трактори. Помолихме да ни дадът от шишарките и работниците първоначално ни отказаха, но после се смилиха и ни дадоха две шишарки пълни със семена. Пускам снимки на шишарките, на площадката и евентуално на дърветата от които са шишарките. Въпросите са:

1. Какви са тези дървета и шишарки?

2. Може ли и как да използваме семената за да отгледаме дърветата и ще растът ли на този климат?

3. Някой иска ли семена?

post-124-0-40998300-1436380679_thumb.jpg

post-124-0-35999900-1436380881_thumb.jpg

post-124-0-07441000-1436380883_thumb.jpg

post-124-0-69253100-1436380884_thumb.jpg

post-124-0-25418500-1436380886_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Пиния (Pinus Pinea) - без всякаква сигурност го казвам, иглолистните не са ми сила.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kamen Angelov

По снимките от google май това ще да е - Pinus Pinea. Това дава кедрови ядки ли?

Подлежи ли на отглеждане тук? Някой иска ли семена?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kamen Angelov

Аз пък мислех, че съм се докопал до нещо яко  :(

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване