Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Кое е това растение?

Recommended Posts

Боби Димитров

Алис, това повече ми прилича на гъба, по-точно на нещо от семейство Nidulariaceae - bird's nest fungi.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Така писаха и оттатък. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аа, изпитваш ни, разбирам :) За 3 на релси поне ако изкарам, стига ми e :D

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Бележкар :tounge_wink:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Някаква... на листата на едно дъбче. Махнах механично, но какво е? Има други две дъбчета  (едвам ги видях) до засегнатото, които са здрави, друг сорт са. 

 

IMG_20190813_210107.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Паразитни оси и други насекоми. Те правят и шикалки и много други видоизменения! На телефон съм, но потърси gall wasp / gall midge!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Това ми го дадоха като спаначено дърво. Сега не знам какво да го правя. Много прилича на баселата, ама дали са едно и също, не знам.

IMG_20191112_141935.jpg

Това дали е черен корен? 

IMG_20191112_173824.jpg

Това са листата по-отблизо.

IMG_20191112_173914_1.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Отговарям си :)

Наистина е басела, а не спаначено дърво. Някои растения басела са с червено, а други със зелено стъбло. Тази от Георги е със зелено, а сниманата басела е с червено.

Другото е Черен корен (Scorzonera). Доста непознато за мене, поникнали са няколко растения и докато се усетя, че имам Черен корен, откъснах листата, на може в земята нещо да е останало. Ето сайт за разглеждане, ако ви е интересно https://www.edenseeds.com.au/?name=Product-Info-Seeds&product=scorzonera-giant-russian

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Това го мислех за джоджен, но дали е така? :) Или е Mentha arvensis? Много ароматно, много агресивно като растение.

IMG_20191205_154341.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 17 минути, alys написа:

Това го мислех за джоджен, но дали е така?

E дай да го помиришем, де! ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Давам :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Alys, да ти кажа наподобява това, което ми бяха дали преди години за италиански джоджен - с по-кръгли листа и е по-силен, чак леко нагарча. Аз си бях взел на Балкана преди години и растеше до реката, но последните две-три години не съм го проверявал там. Тя и реката го залива. При всички положения нашенският джоджен е с издължени листа. Ето това:
https://medpedia.framar.bg/ботаника/джоджен-гьозум-мятва

menthaspicata.jpg

Такъв гледаше баба ми, такъв и другата ми баба, такъв имам и при мен в момента като некултивиран вид на места между тревите.

На твоята снимка листата са малко овехтели вече и увиснали, но на мен ми прилича. Трябва да потърся някоя снимка дали нямам. Аз и моето растение не съм го идентифицирал баш. Може би Боби ще помогне?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Джодженът е с дълги, по-тесни, заострени листа, с леко назъбен ръб. Не случайно се казва на английски spearmint. Spear = копие. Освен това, цъфти на цветонос от върха нагоре, а твоята мента има цветове надолу по стъблото.

Според мен тук ще е трудно да се каже, а и растението е доста ошмулено. Предлагам да оставим идентификацията за другото лято, като цъфне. Ако не я познаем тогава, ще питаме в групата Растенията. Посоката за полска (или пък може да е блатна, pulegium, или някой от сумати хибриди) е добра.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Toва дали е плод от офика?

IMG_20191227_221506.thumb.jpg.f3c756f6f4951db738723c3805cd2360.jpg

Дръвчето е доста младо, със сравнително дебели клонки и светла кора - бодли не видях, листа също. Плодчетата са 10-12 мм в диаметър и имат по една или две семки. Като консистенция е подобно на брекина (има и каменисти клетки) и на омекнала шипка, какъвто е и цветът. На вкус е като глог, с лека сладост и без киселина.

Хапнах няколко. Да се надяваме, че не са отровни :)

http://www.eattheweeds.com/mountain-ash-rowan/

https://treesandshrubsonline.org/articles/sorbus/sorbus-aucuparia/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Някой дали би могъл да идентифицира този дървесен вид? Знам отговора, но изглежда необичайно:
IMG_20200229_134850.thumb.jpg.7d49aad50c064bf3a074dc8fb2a51c0c.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Прилича ми на "Нещо, нагризано от заек".

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ябълков клон, послужил за храна на преживни животни. Няма да мине за индийски люляк или евкалипт. Много обичат кората и пъпките на ябълката. На ниски клони им виждат сметката.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кристиян Найденов

Здравейте,

Имате ли представа какво е това растение? Плевел ли е или друго? До сега не се беше появявало.

DSC_1116.JPG

DSC_1117.JPG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Някаква млечка (Euphorbia) е това. Може би тази :  https://en.wikipedia.org/wiki/Euphorbia_helioscopia 

При мен голяма част от ливадата  е жълтозелена сега точно заради тези млечки. Красиво изглежда. Отровно е , но ако не използвате сеното за изхранване на добитък - май не вреди на никого.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кристиян Найденов

Благодаря, Евелина!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване