Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Кое е това растение?

Recommended Posts

bess

Някой дали може да разпознае ето този бурен, който изникна сам и е колкото мен - около 1.6м. Имам го в тази част на двора във всичките му фази на развитие.

 

 

IMG_20220812_191150.jpg

IMG_20220812_191231.jpg

IMG_20220812_191134.jpg

IMG_20220812_191140.jpg

IMG_20220812_191106.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Фитолака или американски винобой. Инвазивен вид...труден за унищожаване. Има големи грудки в земята,които някъде четох ,че били използвани за лечение. https://bilki.bg/encyclopedia-bilki/amerikanski-vinoboy.html

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

@Варела има яки снимки на борба с тоя приятел... Дано види тук, та да покаже :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bess

Хм, благодаря за предупреждението. Вадя мотиката, за да започна да го разкарвам. Явно ще е по-продължителен процес.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

Не са точно големи, продълговати като дебел бледожълтеникав морков. Трябва да се откопава точно като морков, внимателно, за да не остане част от грудката и да тръгне наново другата година. Мисля 5 - та година се боря с това нещо...

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bess

Ето го този прекрасен корен. Морков е малко. Като цвекло беше :)

IMG_20220814_184151.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

И този:

 

IMG_1693.JPG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Dev

С сигурност е дръвче :) и ако станат червени листа на есен значи е амброво дърво .

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Първото, дето е скрито мнението, вероятно е див коноп. А второто е някакъв клен най-вероятно.

  • Харесвам 1
  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 41 минути, Боби Димитров написа:

Първото, дето е скрито мнението, вероятно е див коноп. А второто е някакъв клен най-вероятно.

Грешиш, аз намерих и спомних, че сях  витекс.Чак сега порасна.

китайски витекс . https://ru.wikipedia.org/wiki/Витекс_священный

https://www.gradinata.bg/index.php?page=plant&plant_id=908

Понеже пращах на позната семена на Витекс и тя каза, че не прораснали реших да проверя, засях и забравих.Чак сега порасна.

Което е скрито известно само на админ, и от твоя страна  некрасиво и неетично да упрекваш ме в нещо нередно.

Но аз ще учета това.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 2 часа, Dev написа:

С сигурност е дръвче :) и ако станат червени листа на есен значи е амброво дърво .

Амврово дърво? Аз намерих два предположения.

Чайя  (Cnidoscolus chayamansa )или сладка кадмед( Ликвидамбар стирацифлюа), амврово дърво.Но не знам точно. Понеже  купувах семена на чаено дърво, но не на чайя, може би продавач сбърка и вместо чаено дърво прати чайя. но не знам.Амрово дърво нямах семена.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Dev

https://bg.warbletoncouncil.org/chaya-5691 Възможно, но е тропическо което означава че листата няма да пожълтяват есента.и отделят гъст лепкав сок който е лечебен . 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Витексът няма нарязани листа, не че нещо... Отделно, в нищо не те упреквам, само се опитвам да помогна, но отдавам тази ти констатация на честите проблеми при възприемане на настроението от писмен текст ;)

01.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 5 часа, Боби Димитров написа:

... не че нещо... Отделно, в нищо не те упреквам, само се опитвам да помогна, но отдавам тази ти констатация на честите проблеми при възприемане на настроението от писмен текст ;)

 

Не, че нещо, ама когато някой потребител си скрие публикацията, е очевадно, че не желае повече да бъде виждана от другите. И като коректен администратор последното нещо, което трябва да направиш, е да официализираш написаното от потребителя. Преди да реагира алина на коментара ти, видях твоя и определено ми направи неприятно впечатление, тогава си замълчах, но сега реших да споделя с теб, че и на други потребители смятат подобно действие за некоректно. (не отдавай реакцията ми на лошо възприемане на писмен текст, моля).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Приемам забележката.

Но! 1) В случая е комбинация от 2 мнения, явно замислени като последователност, тъй като в първото има въпрос какво е растението и снимка, а в следващото мнение няма въпрос, само текст "и този". 2) Липсва въведена причина за скриването (No reason given) - аз прецених, че това е резултат от грешка. 3) Растението не е витекс.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Семената са от моя Витекс   Vitex agnus castus.  Имам го. Знам листата му, порасна от мъничко. Просто забравих, чего сях.доста отдавна беше. От семена Витекс се размножава трудно, трябва резник.Понеже при моята позната семена не дали никакъв ефект, то засях сама да видя наистина ли не искат да се размножават от семена.Някъде двhttps://domigradina.com/gradinarstvo/ozeleniavane/semeistvo-varbinkovi-hrasti-za-vseki-dvor/е години беше забавянето,  и затова се учудих какво порасна при мен.

Има още някакви семена поникнали, сях ги отдавна и забравих вече как во сях, някаква екзотика. Понеже доста питах кое е, то сама открих че прилича на Витекс, него и сях. Причина за скриването че излишно да питам, което намерих сама. Преди да решаваш, вероятно трябва да ме питаш, по грешка ли скрих или специално. но сега вече знам, че доверието е ек. Тоест да скриеш поста си ек файда.

 

 // 

шума

Сиво-зелените листа на продълговата форма са разположени срещуположно. Големите листни плочи са разположени на дълги дръжки. Горната им част е матовозелена, а долната част е сивкава, поради късото мъхче. Листата се състоят от пет тесни ланцетни остри цялостно-екстремни или рядко назъбени листовки с дължина около 10 cm.

//  https://bg.puntomarinero.com/vitex-sacred-medicinal-properties-methods/

но миризмата на пораснало растение се отличава от миризмата на Витекс.Витекс ухае на парфюм, този растени на пролетна трева мокрица, никаква миризма, , просто трева без мирис. НЕ МИРИШЕ изобщо.Оставих да расте в саксия. Като цъфне ще търся още по цвете. 

Готова съм  да го призная за vitex negundo, китайски витекс, но защо няма миризма, това е въпрос.

https://ru.freepik.com/premium-photo/five-leaved-chaste-tree-or-vitex-negundo-flowers-and-green-leaves-isolated-on-white_12499887.htm

 

https://mgp-avto.ru/remont/vitex-negundo-chto-eto.html

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Половин час се борих с този "октопод" и не можах да извадя всички корени. Има ли си име тази лиана, много е упорита и оцеляваща. 

IMG_20230410_122658.jpg

IMG_20230410_122711.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина
преди 17 минути, Marangoza написа:

Половин час се борих с този "октопод" и не можах да извадя всички корени. Има ли си име тази лиана, много е упорита и оцеляваща. 

IMG_20230410_122658.jpg

IMG_20230410_122711.jpg

Хмел.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
преди 42 минути, Marangoza написа:

Половин час се борих с този "октопод" и не можах да извадя всички корени. Има ли си име тази лиана, много е упорита и оцеляваща. 

IMG_20230410_122658.jpg

IMG_20230410_122711.jpg

На мен ми прилича на повет. Виж и тази тема:

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 38 минути, Котарак без чизми написа:

На мен ми прилича на повет. Виж и тази тема:

 

@Котарак без чизми В тема която цитираш си определил повета като хмел, а тука определяш хмела като повет :D Ама нищо де. Пусни си по един гугъл и за двете и обърни внимание на листата. Нямат нищо общо.

@Marangoza Скоро научих че младите филизи  и листа на хмела се ядат. Но не мога да си намеря хмел около мене да пробвам. А и понеже не съм сигурен че мога да го разпозная на 100% (ако няма шишарки), то и ме е малко страх да го ям. Но ако искаш може да рискуваш...особенно ако миналата година е имало "шишарки" на него. А за махането....режеш малко над земята и мажеш среза с раундъп...освен ако не си му върл противник. Макар че някои неща са упорити и даже и с раундъп се иска няколкократно третиране. За хмела не знам....както казах няма около мене.

 

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване