Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Кое е това растение?

Recommended Posts

Лозан

Започвам да обмислям варианти за построяването на огромен геодезичен купол, защото съм влюбен в субтропична и тропична растителност (за втория вид ще трябва и отопление да има). Само с изчисленията не знам как ще се оправя. Има няк'ви калкулатори из нет-а, ама то на картинка е лесно...

post-248-0-80564400-1475826352_thumb.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kamen Angelov

Виж това http://www.solardome.co.uk дали има информация. 

Имам и някакви материали изпратени от тях, но не знам как да кача фаиловете.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако нагодиш нещо, мога да ти дам моята покълнала тая година локума! :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Аз си го представям нещо такова: http://www.acidome.ru/lab/calc/#3/4_Cone_2V_R12_beams_100x30

Тук си го изчисляваш и променяш както ти душа иска :), но ще трябва да се прочете преди това и евентуално да взема материала (дъските) от сега, за да изсъхнат до догодина, че по-евтино излиза пресният материал. И си спретваш ботаническа градина :) При радиус 12м (което е доста) по-скоро около 6м. би следвало височината на 3/4 купол да е 9м. което е горе-долу добре за оформяно дръвче по средата и разни по дребни видове около него?!?! :rolleyes:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Ако нагодиш нещо, мога да ти дам моята покълнала тая година локума! :)

пък аз различни плумерии, ако успея да вкореня резниците, които донесох от бали :-)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Сигурно е много лесно, ама ме мързи да потърся по-сериозно - кое е това иглолистно дърво? 

 

 

post-273-0-00145200-1481819034_thumb.jpgpost-273-0-68011500-1481819041_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Някой да знае за някоя добра енциклопедия с богата информация за флората?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ру, това е кипарис, но не съм сигурен кой от десетките видове.

 

Абарис, ециклопедия не зная, но има доста ботанически справочници. Ако искаш бързо разпознаване, пускай в групата "Растенията в България" във ФБ, там има ботаници.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

И аз да псуна няколколко за издирване:

 

PC180021

 
Това изригна след като изтръгнах пъновете и копах малко наоколо.

PC180018

 
Мяза на крастче и изглежда много упорито.

PC180030

 
Мерси Боби.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Това първото е някакъв бодил, мяза на магарешки.. от сланата е почервенял така според мен..

Второто ми прилича на някакво луковично.. ама какво е може да разбереш най-лесно кат цъфне..

Третото е синя жлъчка (синка му викаше баба ми) или Цикория.. туй от което се прави евтиния вариант на кафето (едно време му викаха ИНКА ;)).. има едни птички пойни, прелетни (скатия), които зимата се убиват да му ядат семенцата.. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Луковично е второто, става едно красиво жълто цвете като чашка. Това дето съм снимал не е излизало ама имаше други с такива листа дето цъфнаха за малко и после изгниха и останаха само зелени листи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

За първото, ще чакаме да цъфне. Второто, ако цъфти жълто на есен, вероятно Sternbergia (lutea или сродно). Третото, каквото е писал Валери!

 

Прочее цикорията е много добро растение с това, че има дълбок корен и не пречи на нищо наоколо. Не прави плътна сянка, не задушава, кореновата система е съвместима в повечето зеленчук. Ако я ползваш като chop & drop, макар да няма много маса, казват, че е динамичен акумулатор - демек ще е полезна.

 

Аз вече трета година изкоренявам по стотина на пролет и не виждам да са намалели като количество. Мятам в компоста и те така. Иначе ги вадя щото така се аерира почвата, остават добри канали, което за смолницата е супер. А да не говорим, че точно на глинести почви се въдят най-много "плевели" с дълбок корен, като лапад, цикория, див морков и тн. Демек всичко е свързано!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Михаил Караянчев

Някой знае ли какво е това? Дадоха ми семената за черен оман, но не е? Втората снимка е на черен оман, а другите две се пита какво е?

post-94-0-07484400-1486497843_thumb.jpg

post-94-0-13048600-1486497871_thumb.jpg

post-94-0-37472000-1486497892_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Еха, снимка 1 и 3 едно и също растение ли са? 1 ми напомня на някакъв гигантски живовляк...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Някакъв вид Cynoglossum е.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Михаил Караянчев

3тото е вече изсъхнало, затова такъв му е вида. Мда 99% Cynoglossum, като се прибера ще сравня и семената, за да видя дали мога да се ориентирам кой точно вид. Благодаря!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Като гледам се различават и по цвета на цъфтежа - твоето какъв беше?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Михаил Караянчев

Не съм 100% сигурен дали е лечебната наумка, май officinale беше продължението и на лат. на нея, но то по снимки как да си сигурен. Всеки случай съм отделил една камара семена и ще хвърля от тя тази година.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не го знаех това растение, благодаря! Изгледах сума снимки и изчетох няколко материала, според мен си е точно Cynoglossum officinale. Мирише ли наистина на мишки?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Тези симпатяи се появиха след акто копах да вдигам коловете. Много са приятени за гелдане и за пипане, напаво те галят като се докоснеш до тях!

 

Тези къдавите тревички

P3040049

P3040048

P3040047

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване