Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Кое е това растение?

Recommended Posts

Боби Димитров

Не са ми познати, при нас не се въдят! Ще разчитаме на Тиквичка, тя е нашият ботаник!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Много е дребно още, а и сенникоцветните са си мъка за определяне :rolleyes: Засега залагам на Anthricus Caucalis, понеже при мен има много и изглежда доста подобно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Още малко растения от градината

large.P3110069.JPG.39f7c74ea6a96ccc51e3fd0667a11629.JPGlarge.P3110068.JPG.99e5f13fe965f3fab8d9dd5574d8a54b.JPGlarge.P3110067.JPG.89ccb6a7018badff6657f2575d8c4894.JPGlarge.P3110065.JPG.710403f2eab42d0219fd181ea50006c6.JPG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Лапад, великденче (Veronica persica, че в БГ на много неща им викат великденче, включително на третото) и червена мъртва коприва. Не знам ядеш ли плевел, но ако те интересува - и трите стават, макар че лападът сигурно горчи :tounge_wink: 

Въй, че грозни смайлита. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

От де се е взел тоя лапад, то диво ли си е? Сега остава тревичката от предния пост да намерим, различна е от това което рпедполагаш, според мен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

На дивия лапад му викат змийски лапад. Не е чудно че имаш, без да си сял.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Змийски лапад по принцип казват на едно съвсем различно растение - Арум макулатум, имаше снимки по-напред в темата. Може в Пловдивско и на дивия лапад да казват така де, не знам. И дивият, и змийският са диворастящи.

Предното ако го снимаш по-нататъка като цъфне ще може с по-голяма сигурност да се търси.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Единият див лапад (змийският) е горчив и не става, другият си е супер пролет, ако не ти стига копривата за супа или нямаш въобще. Има и рецепти за гергьовско агнешко увито в листа от лапад, но аз не си падам хич нито по агнешкото, нито по лапада. А си имам и бораго (пореч) бол в градината.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Какво го правиш пореча? Много дразни кожата на пипане :/ Само цветчетата му ядем ние... Аз купих разсад преди 2 години, но се изгуби. Макар да не видя цяло лято вода, успя да цъфне, но явно не се самонася, щото лани нямаше ни едно стръкче :(

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Ям го на салата, на супа, слагам го в течния тор, радвам му се...самонасява се вече 4-та година, няма отърване. То и много трудно се събират семена де, защото зреят 1 по 1 и веднага падат след узряване. Миналата зима дори беше презимувал успешно и по това време цъфтяха растенията, поникнали предишната есен. Сега сякаш е измръзнал, няма го, но през април ще тръгнат стотици нови растения от семе.

Това бодливото е илюзия, нищо не дразни, а листата имат страхотен вкус на краставица пресни.

Ето го тук в комбинация с черен оман, с който (както се забелязва) са от едно семейство.

IMG_5896.JPG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Явно при теб му харесва повече, отколкото при мен. На това самонасяване разчитах и аз, човекът, от когото взех разсада ми каза - не ти трябва толкова много, после не можеш да се отървеш! Е ми още на ниво разсад се "отървах" от 90% от него! Подозирам, че водата му е проблема, не съм фен на поливането... Нещо такова явно е и с латинките, като гледам по снимките на другите какви латинки стават, туфа с размер и пухкавост на полегнал санбернар, а при нас са като застинала насред падане детска порция спагети...

Ще го чакам да го видя дали ще се появи тая година, но ме съмнява... ще търся пак разсад, цветчетата му са хубави и сладки. За бодливото, като тръгнах на есен, след като го попари сланата до дъно, да го надърпам и напускам около фиданките (където и си растеше де), после цял ден ме сърбяха яко ръцете. Може и да е нещо алергично, макар че до момента не съм имал алергия от нищо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Никакъв разсад няма да търсиш, това нещо много трудно се вкоренява от разсад, защото прави огромен корен много бързо и после страда ужасно, ако го нараниш. Иска си сеене на място, аз никога не съм разсаждал, само скубя. А от вода и жега полудява, да :>

Повечето ми зеленчукови лехи изглеждат така през ноември. Каква слана? Ти май гледаш друго растение...това издържа с листата до -5, а презимува под сняг до -15...ей го напъпило да цъфти 11 ноември

IMG_5015.JPG

IMG_5018.JPG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Разсада си се хваща много добре. Въпросът е, че през 2015 когато го купих и садих, нямахме вода (не че сега имаме де) и беше много сухо от април нататък до края на лятото. Съответно повечето изсъхнаха. А тия, които бях успял да наръся с малко вода, донесена с кофа, се хванаха и цъфнаха през юли. Ето снимки.

19239719191_780ea938f7_z_d.jpg

19239704241_daf3030c69_z_d.jpg

После на есен заваляха дъждове и имаше разни бебета тук-таме и се зарадвах, че ще стане работата. Обаче после падна сланата и всичко умря до корен. На няколко пъти те улавям, че мериш с твоя аршин за време, ама тука е едно, там е друго (това важи за навсякъде). Та така, измря си до шушка, вкл. бебетата. Тъй като бяха насадени близо до фиданките, реших тия налягалите растения да ги насбера като мулч, но нямах ръкавици и от там според мен ми се получи дразненето.

При нас не е горещо, а и вода няма много, затова може би си прав, не трябва да вземам нов разсад. Не искам да го бутам в зеленчуковите лехи, които и без това са малко, а около фиданките вода не стига. Ще си карам на луковични, шивес, равнец, салвия, риган, балканска чубрица и мащерка за ароматните гилдии.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

:tounge_wink: 20170317_143908.thumb.jpg.e845d000b866699f796a202f5e8b4966.jpgКое е това растение?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Желязно дърво (Parrotia persica)?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не съм сигурен, че вирее на Малдивите :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Вирее и в Южна България, и в Англия, а в Бразилия го култивират за дървесина, какъв им е проблемът на Малдивите, дето са на 1000 км от Иран?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Плодовете приличат на лимони, а листата на фикус...20170317_155042.thumb.jpg.ef9f9896be87789597a21861044610de.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Хъм, значи най-много прилича на Banyan, особено ако имаш предвид стъблото и характерните въздушни корени в основата; но листата и плодовете са доста различни (подвид?). Според мен е Calophyllum inophyllum :), не Banyan, т. нар. "beauty leaf" или "красиволистник" (от гр. kalos - хубав и phyllon - листо) :>

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване