Боби Димитров

Кое е това растение?

267 мнения в тази тема

Намерено близо до барата, насред още зимната ливада. Много мекички на пипане сивкаво-синкави-зеленикави листа с интересна форма.

Идеи?

IMG_20150410_151301.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още едно от същата околия, нещо като храст е в момента, това е бъдещ цвят. Листата са мекички и една идея по-синкави (долу в центъра се вижда глухарче за сравнение). Възможно ли е да е някакъв вид калина?

IMG_20150418_144217.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първото прилича на някакъв пелин, но не съм сигурен, малко ми е твърде сребрист и с твърде дебели листа. Второто също е познато, но не съм вниквал в името и евентуалната му употреба.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Твърдо не мога да помогна с идентификацията, но да ви попитам: имате ли някакъв изграден метод за установяване кое растение как се казва? 

Тази есен се запалихме вкъщи да ядем плевелите в градината и едно растение го разпознах като компасна салата и добре си го хапвахме на салата. След известно време и доста ровене по сайтове със снимки на ядливи растения обаче се оказа, че сме яли градински кострец. Сега вече ядем и костреца, и компасната салата. :)  Има още една камара плевели, които си растат в градината на воля, но си нямам и на представа какви са.

Cucurbita Maxima хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам следните методи.

Първо проверявам в няколко сайта за идентификация на растения, нямам ги букмаркнати, но като потръсиш identify a plant / tree / shrub / flower и излизат на първа страница. Ето и списък с някои.

Ако това не даде резултат (в общи линии 50/50 ми е успеха), директно търся google images. Например за това, което ще се окаже май червена черна калина (втората снимка), търсих  simple opposite leaves, composite flower и изгледах чрез скролване няколко стотин снимки в рамките на 10-15 минути. Пробвам всякакви комбинации от думи, в общи линии налучквам малко, но след няколко години на търсене на растения по тоя метод, доста успешно се справям. Бих казал за половин час мога да намеря 90% от търсените от мен видове, стига да ги има заснети и да ми е точна терминологията.

Ако и това не сработи, пускам снимки на някой от много активните форуми за разпознаване на растения, като Dave's Garden примерно. Там, ако е нещо по-тривиално, можеш да получиш отговор в рамките на 1-3 часа, за по-редките - до 24 часа. Но може и да не получиш отговор, особено ако са ти смотани снимките или не си написал читаво описание. 

Затова е важно да направиш няколко снимки или една, която показва всичко, което има да се види. И да напишеш по-точно описание (на английски). Случвало се докато пиша описанието да ми хрумне нов начин да потърся за растението, търся и го намирам и се разминавам с пускането на тема във форумите.

За мен най-лесното и силно разпознаване е бърз визуален скрол, снимка и имена. Често срещаните тревисти по градините ни едва ли са повече от 100-200 вида, нещо, през което можеш да скролнеш за 5 минути. Само дето трябва някой да го направи :)

В страни от темата - баба ми, лека й пръст, правеше баница със нещо, което много прилича на тия "компасна салата" и "градински кострец", но му викаше "мек трън"...

Delyan Dimitrov, Храбрият Шивач и Georgi Beorgi харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

. Например за това, което ще се окаже май червена калина (втората снимка), търсих  simple opposite leaves, composite flower и изгледах чрез скролване няколко стотин снимки в рамките на 10-15 минути.

Ммм, това за съжаление сякаш ще да е нещо друго, защото при червената калина "Листата са 3 - 5 делнии, до 10 см. Цветовете са събрани в сенниковидни съцветия, плодовете са сферични, червени и сочни. Среща се по горите и храсталаците на средния планински пояс. Лечебно растение. Като парково растение се отглежда стерилната декоративна форма, наречена картоп." , а картопа е на 5 метра пред мен, напъпил, и не, не е същото :)

Растението на снимката според мен определено е от семейство Розови. Сега ще погледна за варианти.

Всъщност, намерих целия списък, ето го, хайде да открием кое е : http://www.aphotoflora.com/arb_rosaceae_rose_family.html

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пардон, лапсусче, по-горе имах предвид черна калина, Viburnum lantana.

https://www.google.bg/search?q=viburnum+lantana&source=lnms&tbm=isch&sa=X

Иначе рових тук: http://www.hort.cornell.edu/vlb/key/W1.htm

Следващата седмица ще съм пак там и ще снимам по-обстойно, дано е цъфнало.

Georgi Beorgi хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Случайно някой да знае какво е това растение? Расте под едната мушмула, излизат много такива и завладяват всичко.post-100-0-68963900-1429699762_thumb.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хъ, докато завъртя монитора голям зор видях, но нищо, разлятата вода е на добро, а чаши - бол! :D

Прилича ми на дива аспержа? За първа година ли расте? Разлиства ли се като аспарагус? На това върхът ли сте му счупили?

bushkata хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ох, всяка година излиза по много. Това не е счупено, ще цъфти, иска да се разпространява. Под цялата мушмула се разполага. Чакай да видя аспержата как се разлиства.

Боби, май е точно дива аспержа. Просто аз съм я чупила винаги и не съм я оставяла да се разлисти. Тя използва ли се за нещо?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами яде се :D Всъщност ще трябват още снимки, за да се разбере дали е просто див (не-сортов) Asparagus officinalis или нещо от типа на Ornithogalum pyrenaicum.

Остави някой стрък да видим какво ще изскочи!

Веселата ферма в Родопите хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кой е този плевеляк?

035278481.jpg?r=0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

И това?

035278472.jpg?r=0

Намерих - росопас.

Редактирано от Cucurbita Maxima

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На телефон съм и не мога да проверя, но прилича на вид Viburnum, гледайки цветовете и листата. На пръв поглед си помислих, че е вид глог, но май няма шипове.

Веселата ферма в Родопите хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Намериха ни го : http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D0%BA%D0%B8%D1%88

Не може да го помиришеш дори, толкова пчели има по него. Явно ще се бучва до кошерите :)

bushkata хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер, научих и аз нещо ново! На снимката не се виждат май пчели? :) 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привечер го снимах, след като се бяха прибрали :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още една снимка на горния плевеляк, вече със семена. Никой ли не знае какво е, той е много разпространен? Много ми е любопитно, понеже е единственото растение в градината, което искрено не харесвам, та се надявам като се запознаем да намеря нещо хубаво и в него  :rolleyes:

035357988.jpg?r=0

Това ми е израсло в лехата, дали е сято? Има малки бели цветленца.

035358023.jpg?r=0

Този храст много упорито иска да се засели при нас.

035358102.jpg?r=0

035358104.jpg?r=0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има ли начин тоя плевеляк да го снимаш по-близко, с повече детайли и ако може по-едра снимка, тия 600 пх ми идват малко. Сега дори не мога да разбера дали са последователни или срещулежащи листата... За това с белите цветчета също ще помоля за по-голяма снимка, ако може да е на фокус и да се виждат цветовете :)

Храстчето ми прилича на вид бряст? Ulmus pumila / alata / rubra?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Справедливи искания, обаче няма как да ги изпълня, поне до следващата седмица  :)  Последователни са му май по-скоро на плевеляка листата. Расте на туфи, инвазивен е, един неприятен такъв, под него нищо не расте. На пипане е мек, по-тънки са му листата от тези щира да речем.

А другото се зачудих сега дали пък не е чубрица  <_<

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е чубрица :) Аз горните две ги кося :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да е вид бряст, да. Листата са твърди. Най-отличителното му е, че страничните клонки растат под почти прав ъгъл спрямо основния.

Случайно сега ми попадна снимка на птиче просо, та това второто може да е някакъв вид Lithospermum, доста прилича и цветлетата са му същите.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми прилича на Galinsoga parviflora (дребноцветна галинзога), но преди да видя детайли ще се въздържа от мнение :D

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, не, ето такива са му цветчетата, досущ. Само листата на мойто май са по-заоблени и по-нарядко.

p1100408_46c51_29426062.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имах предвид първия плевеляк да е галинзога. 

Това последното прилича на птиче просо или полско такова.  Lithospermum Officinale / Аrvense?

Може би ще трябва да направя отделен форум за разпознаване на жуотни и плевеляци, та всяко да си е в темата... 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи, човек никога не знае откъде ще му дойде полезната информация  :) В градинарската група само го пустосаха моя плевеляк, че им пречел, ама никой не каза как се казва. Накрая един хамериканец от Тексас го позна - Parietaria Officinalis.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Американски фенове в родната група?! На български това ли ще да е "лечебна разваленка"?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:) Не, американецът е в една друга група. Разваленка, да.

Ето още една загадка - това, дето прилича на акация. Пълен ми е двора със загадки значи, много съм невежа  :unsure:

035358038.jpg?r=0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не разбирам, това бебе акация ли е или? Има ли шипове по клоните? 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, изобщо не е дърво, а някакво тревисто. Бодли няма.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:huh: Предавам се, нямам идея... мислех, да не е някой вид vetch, те са много, но не растат така ниско по земята и цъфтят!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Краставичке, това е жаблек - билка. Прочети за нея в интернет.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Той няма ли доста по-тесни и заострени листа? Надявам се да цъфне, да та сравним и друго...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Краставичка, хихи  :P Гледах жаблека, но ми се види друго. Неправилно съм се изразила по-горе, не е баш тревисто, понеже стъблата му са по-твърдички. Най-много наистина прилича на акация, но без тръни и такава стелеща се. Миналата година го орязах, понеже не се загледах много-много (реших, че си е акация), сега ще го оставя да седи, макар че много пълзи и завзема двора.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хахах, тиквичка, грешка :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прочее, черната калина от второто мнение в темата... цъфна!

17669924456_292c72d2fd_z_d.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Акациевото "цъфна", от което не стана по-красиво.

035395928.jpg?r=0

А кое е това дърво? В момента цъфти и има най-прекрасния аромат.

035395858.jpg?r=0

035395855.jpg?r=0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Второто е най-вероятно олеастър, миризлива върба, Elaeagnus angustifolia или някой сходен вид. Сега се опитвам да го завъдя от семе :) Полезна душичка е, макар и инвазивна ако не се внимава.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аха, това ще да е, мерси. И аз ще се пробвам да завъдя - мирише по-вкусно от сладкарница :)  Дано се съгласи да живее в голяма саксия.

bushkata хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За "акациевото" няколко човека насочват към вид vetch, както и аз смятах, но има нужда от още снимки. Пробвай да направиш близък план на снадката листо-стъбло, цяло листо от-до близък план да се вижда дали върха е 1 или 2 листенца, близък план на стъблото (гладко, оребрено...?), тия съцветия ако цъфнат...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз вчера попаднах случайно на нещо, което много прилича на него - Astragalus glycyphyllos. Само да видим дали ще разцъфти така. Е тука е досущ моето

http://www.bgflora.net/families/fabaceae/astragalus/astragalus_glycyphyllos/astragalus_glycyphyllos_5.html

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво, според мен е същото, особено снадката е много показателна!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това беше дърво, но есента го отрязахме, понеже растеше на кофти място. Мислех, че е бъз. Ама съседа каза, че не било бъз, ами някакво проклето и да го махаме.

035489500.jpg?r=0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това високото нещо с жълтите цветчета, дето е завързано - какво е? И друг път съм го виждала из градините.

035489378.jpg?r=0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дървото не мога да го определя от такава обща снимка, да не е див орех? Единично листо лице и гръб, стъбло, снадка и тн ще помогнат.

А цъфналото ми прилича на някаква маруля изпръчила, или друго зелево...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е май див орех/айлантус, понеже са му по-големи листата. Миналата година не го видях нито да цъфти, нито да плододава нещо, та не знам. Стъблото му беше светло и грапаво преди да го отрежем, а сега расте като на пръчки. Бубалечката го обича, та ще им го оставям засега, да си го ползват със здраве.

035489507.jpg?r=0

Оф, ми маруля е, разбира се, как не се сетих! За семе сигурно е оставена.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За дървото, изключваме ли вид ясен? Щото и той много расте след coppicing и има подобни листа.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми за момента нищо не изключвам, дори и първоначалното бъз... Стана ми любопитно най-вече, защото съседът каза, че било много лошо дърво. Това май отговаря най-вече на айлантус от изброените.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.