Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Кое е това растение?

Recommended Posts

Боби Димитров

Намерено близо до барата, насред още зимната ливада. Много мекички на пипане сивкаво-синкави-зеленикави листа с интересна форма.

 

Идеи?

IMG_20150410_151301.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Още едно от същата околия, нещо като храст е в момента, това е бъдещ цвят. Листата са мекички и една идея по-синкави (долу в центъра се вижда глухарче за сравнение). Възможно ли е да е някакъв вид калина?

IMG_20150418_144217.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Първото прилича на някакъв пелин, но не съм сигурен, малко ми е твърде сребрист и с твърде дебели листа. Второто също е познато, но не съм вниквал в името и евентуалната му употреба.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Delyan Dimitrov

Твърдо не мога да помогна с идентификацията, но да ви попитам: имате ли някакъв изграден метод за установяване кое растение как се казва? 

 

Тази есен се запалихме вкъщи да ядем плевелите в градината и едно растение го разпознах като компасна салата и добре си го хапвахме на салата. След известно време и доста ровене по сайтове със снимки на ядливи растения обаче се оказа, че сме яли градински кострец. Сега вече ядем и костреца, и компасната салата. :)  Има още една камара плевели, които си растат в градината на воля, но си нямам и на представа какви са.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз имам следните методи.

 

Първо проверявам в няколко сайта за идентификация на растения, нямам ги букмаркнати, но като потръсиш identify a plant / tree / shrub / flower и излизат на първа страница. Ето и списък с някои.

 

Ако това не даде резултат (в общи линии 50/50 ми е успеха), директно търся google images. Например за това, което ще се окаже май червена черна калина (втората снимка), търсих  simple opposite leaves, composite flower и изгледах чрез скролване няколко стотин снимки в рамките на 10-15 минути. Пробвам всякакви комбинации от думи, в общи линии налучквам малко, но след няколко години на търсене на растения по тоя метод, доста успешно се справям. Бих казал за половин час мога да намеря 90% от търсените от мен видове, стига да ги има заснети и да ми е точна терминологията.

 

Ако и това не сработи, пускам снимки на някой от много активните форуми за разпознаване на растения, като Dave's Garden примерно. Там, ако е нещо по-тривиално, можеш да получиш отговор в рамките на 1-3 часа, за по-редките - до 24 часа. Но може и да не получиш отговор, особено ако са ти смотани снимките или не си написал читаво описание. 

 

Затова е важно да направиш няколко снимки или една, която показва всичко, което има да се види. И да напишеш по-точно описание (на английски). Случвало се докато пиша описанието да ми хрумне нов начин да потърся за растението, търся и го намирам и се разминавам с пускането на тема във форумите.

 

За мен най-лесното и силно разпознаване е бърз визуален скрол, снимка и имена. Често срещаните тревисти по градините ни едва ли са повече от 100-200 вида, нещо, през което можеш да скролнеш за 5 минути. Само дето трябва някой да го направи :)

 

В страни от темата - баба ми, лека й пръст, правеше баница със нещо, което много прилича на тия "компасна салата" и "градински кострец", но му викаше "мек трън"...

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

. Например за това, което ще се окаже май червена калина (втората снимка), търсих  simple opposite leaves, composite flower и изгледах чрез скролване няколко стотин снимки в рамките на 10-15 минути.

Ммм, това за съжаление сякаш ще да е нещо друго, защото при червената калина "Листата са 3 - 5 делнии, до 10 см. Цветовете са събрани в сенниковидни съцветия, плодовете са сферични, червени и сочни. Среща се по горите и храсталаците на средния планински пояс. Лечебно растение. Като парково растение се отглежда стерилната декоративна форма, наречена картоп." , а картопа е на 5 метра пред мен, напъпил, и не, не е същото :)

 

Растението на снимката според мен определено е от семейство Розови. Сега ще погледна за варианти.

 

Всъщност, намерих целия списък, ето го, хайде да открием кое е : http://www.aphotoflora.com/arb_rosaceae_rose_family.html

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Пардон, лапсусче, по-горе имах предвид черна калина, Viburnum lantana.

 

https://www.google.bg/search?q=viburnum+lantana&source=lnms&tbm=isch&sa=X

 

Иначе рових тук: http://www.hort.cornell.edu/vlb/key/W1.htm

 

Следващата седмица ще съм пак там и ще снимам по-обстойно, дано е цъфнало.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Случайно някой да знае какво е това растение? Расте под едната мушмула, излизат много такива и завладяват всичко.post-100-0-68963900-1429699762_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Хъ, докато завъртя монитора голям зор видях, но нищо, разлятата вода е на добро, а чаши - бол! :D

 

Прилича ми на дива аспержа? За първа година ли расте? Разлиства ли се като аспарагус? На това върхът ли сте му счупили?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Ох, всяка година излиза по много. Това не е счупено, ще цъфти, иска да се разпространява. Под цялата мушмула се разполага. Чакай да видя аспержата как се разлиства.

Боби, май е точно дива аспержа. Просто аз съм я чупила винаги и не съм я оставяла да се разлисти. Тя използва ли се за нещо?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ами яде се :D Всъщност ще трябват още снимки, за да се разбере дали е просто див (не-сортов) Asparagus officinalis или нещо от типа на Ornithogalum pyrenaicum.

 

Остави някой стрък да видим какво ще изскочи!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

:D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Кой е този плевеляк?

 

035278481.jpg?r=0

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima
Отговорено (Редактирано)

И това?

 

035278472.jpg?r=0

 

Намерих - росопас.

Редактирано от Cucurbita Maxima

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Някой да знае как се казва това дърво. Мирише на парфюм.

 

https://scontent-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/l/t31.0-8/11231878_830998313644586_7905891125714524669_o.jpg?efg=eyJpIjoidCJ9

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

На телефон съм и не мога да проверя, но прилича на вид Viburnum, гледайки цветовете и листата. На пръв поглед си помислих, че е вид глог, но май няма шипове.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Намериха ни го : http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D0%BA%D0%B8%D1%88

Не може да го помиришеш дори, толкова пчели има по него. Явно ще се бучва до кошерите :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Супер, научих и аз нещо ново! На снимката не се виждат май пчели? :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Привечер го снимах, след като се бяха прибрали :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Още една снимка на горния плевеляк, вече със семена. Никой ли не знае какво е, той е много разпространен? Много ми е любопитно, понеже е единственото растение в градината, което искрено не харесвам, та се надявам като се запознаем да намеря нещо хубаво и в него  :rolleyes:

 

035357988.jpg?r=0

 

Това ми е израсло в лехата, дали е сято? Има малки бели цветленца.

 

035358023.jpg?r=0

 

Този храст много упорито иска да се засели при нас.

 

035358102.jpg?r=0

 

035358104.jpg?r=0

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване