Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Кое е това растение?

Recommended Posts

Боби Димитров

И при нас расте в изобилие, ползвам го и аз за мулч и добре разрохква като го дръпнеш. После пак си пораства на това място, коренът му е дълбок! :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Какво е това? Пускам две снимки.post-54-0-42613700-1468226683_thumb.jpg

post-54-0-51373000-1468226729_thumb.jpg

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Някакъв пелин ще да е - Artemisia.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Обаче това не горчи изобщо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Това е най-разпространеният и упорит плевел на двора при нас. Прилича малко на втората снимка от пост 134 с тази разлика, че стеблата са осеяни с дребни бодли. Интересно ми е как се казва и що за бурен е.

post-258-0-52759500-1468264387_thumb.jpg

post-258-0-40135200-1468264416_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

:D  Това е компаска - марулята на нашето семейство. Казва се Lactuca Serriola/компасна салата и на практика е дива маруля.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Това беше голяма изненада! Хм, не изглежда вкусна, но ще пробвам едно листо... за идеята. Преди време си купих някакво бурканче със сладко от лук и портвайн, пък един бурен няма да опитам :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ами тя и не е вкусна (поне на мен), освен това е доста играчка да я чистиш. За щастие при нас не се въди много, на фона на поветицата и троскота и живовляка. Прочее скоро пробвах листа от последния на "чипс" - със зехтин и сол във фурната, не е зле, но са също безвкусни :/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Това хвощ ли е?

post-54-0-63997300-1468349083_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Не е хвощ. Боде ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Това хвощ ли е?

attachicon.gifIMG_20160712_200319.jpg

Еньовче е май.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

И на мен ми се вижда като еньовче комай (Galium verum), хвощ че не е е ясно, един пък като видиш хвощ никогаш няма да го сбъркаш, много е праисторически! Най-малкото, че не цъфти, защото е от времето, когато еволюцията още не е измислила цвета :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Боби, снимай хвощ, ако видиш при вас, моля. От снимките в нета не мога да се ориентирам

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При нас не вирее - полския често се среща в България, но явно няма подходяща влажна зона около нас. Иначе по Витоша съм го срещал, по Струма над Боснек, а и от северния склон, не помня точно къде, но беше около коритото на стара чешма :)

 

Ето една илюстрация на младо растение и стъблото, което отделя спорите (забележи, спори!):

Equisetum_arvense.jpg

 

Така расте като "горичка", забележи тъмните пръстени по стъблото, от където излизат "листата" (иглички):

equisetum-arvense.jpg

 

 

А това е близък план на самите стъбла със спори, снимка:

IMG_1418.JPG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

при мен е пълно с хвощ - няма отърване... някъде четох, че е индикация за кисела почва... но имам и такива бурени, които пък били индикация за алкална.... така че не знам на кое да вярвам, взех си един уред, който уж мери PH - ама където и да го бодна имам чувството, че все 6.5 ми показва 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Боби, благодаря! Мисля, че няма хвощ при нас. Видях едно подобно, но точно тези пръстени отсъстват. Ще се разходя за всеки случай пак.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

В понеделник се върнах от Италия, където си събрах разни семена, едни от които са тези:post-248-0-10343400-1475657706_thumb.jpg

вътре са едни като леща с крилца от двете страни, а растението е това:post-248-0-49028900-1475657741_thumb.png

а това е клонката от близък план:post-248-0-32006300-1475657759_thumb.png Въпросът ми е това някаква акация ли е или какво?? Има за раздаване от тях :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Семенцата не са ли в шушулки или това са шушулките?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

 

Семенцата не са ли в шушулки или това са шушулките?

Това са шушулките. Мисля че го намерих "Jacaranda mimosifolia" ще да е. Жалко, че в БГ няма да може да оцелява през зимата...

Уникално красиво е :wub:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Италия добре, но как ще го опазиш на село от студена смърт, субтропично е? Иначе цъфнало изглежда много добре, макар че не е ядливо :D

 

The blue jacaranda has been cultivated in almost every part of the world where there is no risk of frost; established trees can however tolerate brief spells of temperatures down to around −7 °C (19 °F). In the USA, 48 km (30 mi) east of Los Angeles where winter temperatures can dip to −12 °C (10 °F) for short several-hour periods, the mature tree survives with little or no visible damage.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване