Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

bushkata

Амониева селитра "на корем"

Recommended Posts

bushkata

"От доматите на баба"...
Както обичат много хора да казват. Че най-доброто било.
Че не са като във Фантастико, е ясно. Но бабите смятат амиониевата селитра (а тя е само началото на камара от химия, която използват "на око") за своят най-добър приятел.
Това ръсене е само първото, след като са обработили земята. След като почнат да сеят са също така щедри и на всеко коренче ръсват по шепичка.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Е, тук в селото, на една баба внкукът й носи миналата година от долното село корнишончета, за да му направи за зимата. Всичките буркани станали наситено синьо оцветени. :unsure:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
Тая тема ми е много болна и от години съм в разговори с много хора; частично това ме провокира да пиша оня ферман за храната.

 

Първият ми сблъсък с тоя феномен беше преди 10тина години - отивахме на къмпинг някъде Батак, Коларов, Широка поляна, в тоя регион. Минавайки през селата решихме да спрем при някоя от бабите с касетките, седнали на пейките пред къщите. 

 

Докато пълнихме торбите, видях през оградата дядото да върви с един чувал и да ръси нещо. Питах, тор, вика, слага, после полива. В ретроспекция разбрах, че е селитра. Как мислиш стават тия хубави домати и чушки, гледай, гледай - така ми вика бабата. От там почнах да наблюдавам по-зорко, а в последните няколко години и разпитвам активно. На практика не познавам човек от поколението на дядо ми, който да не ползва поне селитра.

 

Но селитрата и комбинираните торове, суперфосфати и прочее са само част от проблема. С умиление си спомням за гордостта в човека, която срещнах в един селски разговор "Виж, виж, тва е много добро - Би58! Слагаш от него и СИЧКО умира!" Моят дядо също пръскаше с каквото пишеше в книгите, медни препарати основно, но и инсектициди. 

 

Изобщо трябва да се порути това вярване, че ако е от село - значи е добро. Не си падам по общите знаменатели, но имам изградена представа след години наблюдения, че по-възрастните хора, особено тези, които са ползвали Земиздат литература през 60-80те, си следват химическите повели.

 

пп: Тая пролет гледах при едни индиректни комшии в Мърводол - чистеха си гаража-склад и вътре имаше към 40 чувала селитра и комбиниран тор от типа 4-10-10 :D Тия хора гледат доста и продават, вкл. на хора от селото - картофи, лук и какво ли не, защото старите хора нямат сили да ги отгледат. Лани бабата беше взела от тях домати - имаха дъх на нафта, нямам идея с какво ги бяха третирали. Иначе много ги хвалят...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

При нас бабите и дядовците използват само компостна тор, ама всичко, което си произведат, е само за тях...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Е ми работете по внуците тогава, да не носят сини корнишони :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване