bushkata

Перма, културен, див или просто парцел за мераци

42 мнения в тази тема

Провокирана от тази тема: http://bezmotika.com/topic/74-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D1%82%D0%B5%D0%BE%D1%80%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0/#entry982, ми се ще да попитам:
- има ли мерклии да побистрим евентуалното бъдеще на един парцел.Парцел 9 дка, с надежда да станат 15тина или повече, който се нуждае от всичко - от вода, езера, пътища, градини и т.н. Точно като в клипчетат на Холцер - на забързан кадър. Имаш парче земя и да си поиграем с плановете за него.
Мислех си, че не  му е времето за това, защото няма да се активизираме, дето се вика, утре. Обаче днес отидохме да посадим две фиданки и осъзнах, че дори и някакви миниатюрни крачки да правим, те трябва да се съобразяват с някакъв план. Такъв още няма и аз не мога да се справя с такава задача. Нямам знанията за това, нямам опита. Имам бегли идеи за движението на водата, за терасиране и т.н., но нищо стабилно и обединяващо. А предизвикателствата там са много :)

post-23-0-29067700-1429473718_thumb.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много е красиво. :) Каква е орентацията на парцела? Скалите гранични ли са с парцела? В каква посока е наклона? Има ли заснемане?  

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наклона е на изток - слънцето изгрява над скалите. Под тях е реката - доста пълноводна. Парцела за съжаление не стига до реката, но  работим по въпроса. Ако успеем с грандиозите си планове, ще се добием с целият завой на реката.

На тераси е.
"Заснемането" си го направих аз, доста недодялано, но става ясно - наслагвах снима от карта върху Гугъл Ърт (не ми се смейте, но това беше единствения начин да видим къде точно се намира, след като го купихме, а го купихме без да сме го видели, без дори да знаем къде се намира :) ).
Мястото е много красиво, наистина, и има голям потенциал. Но и много трбява да се поработи по него.

Основният проблем са обработваемите земи. Те са зад гърба ми на снимката. Дори част от нашето обработват - около 2 дка. но вече имаме уговорка да си обират ръжта  и да приключват. Първата ми задача е да залеся границата с обработваемите земи.

Денивелацията от реката до най-високата част на мястото е около 30 м. Което, надявам се, не би било проблем за една рам-помпа, която да пълни езерото, което трябва да е най-горе и да е началото на поредица малки езерца надолу.
Плановете са много :)

Най-долу до реката има гигантски вал, по който са отбивали реката и в края му има остатъци от старата воденица.

п.п. Днес, като садихме фиданките, ме изуми колко суха е земята - глинеста почва, много суха. В същото време в двора ни, в селото,   всичко е подгизнало от вода. Явно не задържа водата - дали заради почвата, или заради наклона.  Иначе са диви поляни, които обаче се случва да изгорят, когато горят стърнищата на обработваемите земи. Гората (вижда се на тази прикачена снимка от Гугъл) някак успява да устои, макар да има единични изгорели дървета. Това е огромен проблем, който освен с ограждане с широка изорана ивица на цялото място, каменни зидове (според мен непосилно) - направо не ми го побира акъла как може да се реши.

post-23-0-24385500-1429475019_thumb.jpg

Веселата ферма в Родопите и Гого харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако намерите местната фирмата която поддържа кадастралната карта може да ги помолите да ви дадът KML фаел на терена който се импортира в Google Earth и маркира GPS кординатите на мястото. След това може да си свалите карта с котите и наклоните. Във въпросната фирма може да получите и инфо на кого се водят и земите които ви интересуват ако не знаете. 

С ръжта внимавайте - самозaсява се дори и след жътва. Съответно 3 години си я жънат без да ни питат и не може да се разберем. 

bushkata хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не бързайте, ще ви трябват няколко години, за да асимилирате цялостно мястото и да прецените възможностите. Аз едва тогава бих пристъпил по планиране на окончателен дизайн, като през това време бих работил по залесяването на границите на имота, най вече от север-северозапад. И всъщност, понеже току що ми попадна във фейсбук, да не пропуснем най-важния момент от задачата :

10710977_304586313061240_248470438965606

The most important and revolutionary thing we can do is increase the quality and quantity of soil in our gardens while we provide for our needs.

‪#‎InternationalYearofSoils‬

садете люцерната наесен, демек

bushkata хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам вече GPS кординатите. А картата с котите и наклоните - как?

Съседните места съм проучила на кого са. Подали сме молба за купуването на едното, през което минава черния път до мястото. Решихме, че то за сега е приоритет, за да имаме сигурен достъп. В момента то, както и частта от нашето, също е изорано, та ще трябва да възстановяваме пътя, който се вижда на гугъл картата

Люцерна или детелина? Люцернта може да се коси и да дава органика, като се оставя на място. Но не знам дали няма да докарам инфаркт на местните, че не я ползвам. По-лошото е, ако не издържат на напъна и влязат с машина да я окосят и балират. Ние не сме тук постоянно.
Но пък люцерната ще се рзреди сама след няколко години, докато детелината няма и няма да допусне други видове, а ми се ще да се върне постепенно към "дивия" си вид поляната от 2 дка - да има и билки и ниски треви.

Честно казано аз не съм сигурна дали е ръж. Може и ечемик да е - някакво житно е, а аз хал хабер си нямам от тях. Сега е покарало така хубаво, просто си представям как млатя с косата и оставям на място - ще се получи чу-дно! А арендатора ще мине с машината върху мен и ще ме балира :lol: Аз съм в правото си, не той щото не е искал разрешение, но не ща да тръгвам "на нож", 'щото така не се получават нещата. Поне да опитам с разбирателство, де, и дано проработи. До юли трбява да с ожънали.

Гого и Храбрият Шивач харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно преди първия дъжд след жътва минаваш с една кофа семена от каквото ти падне (люцерна, детелина, фий, фуражен грах) и нямаш грижи :)))

bushkata хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някъде съм чела за растения, които биха спрели огъня. Май  трябва да са ниски и вечно зелени. Чудя се дали широка ивица такива растения няма да е добра мярка срещу огъня от стърнищата, вместо гола ивица земя. Само трябва да разбера кои биха свършили тази работа. И след като ожънат, да изорем по останалите граници (а може би и около останалата част от гората, която не е наша), откъдето би проникнал огъня, и да посеем и там.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако контура е благосклонен към мястото, може да използваш суел срещу огъня от стърнищата. Най-важно според мен е, преди всичко да се видят контурите преди да се взимат каквито и да било решения.

Georgi Beorgi хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с благосклонноста на парцела към контура неведнъж ме е карало да ида в местната служба и да преначертая нивите на хората :-D :-D :-D, но, да, налага се да се правят компромиси. Ако съм разбрал правилно целият парцел е под наклон на изток, остава страничния наклон да е подходящ и идеята за граничен суейл още преди първата линия на ветрозащита много ми допада. Остава проблем със западния вятър и евентуалните иглолистни отвъд суейла, както и следобедното слънце, което много ще суши, ако няма достатъчно растителност по кантовете му. но сякаш мислим в правилната посока :))

За защита от огън би трябвало да са подходящи растения с висок воден дебит, като се сещам за брезата, която в горещи дни изпарява до 250 литра дневно.

П.С. Днес духа ужасен вятър.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А какво е "суел", "суейл"?
Водата е проблем във високото, където трябва да се прави гранично залесяване. Иглолистни няма наблизо.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бушче, за картите да кажа нещо, нали ме знаеш, че човъркам в тая посока. Пробвай в Google Earth да наложиш парчето от руските топографски карти (ако правилно съм се ориентирал в координатите, това парче ти трябва, северната му част), става доста лесно и макар да не е 100% точно, дава много добра представа за района. Ако имаш нужда от помощ с това, пиши - ще обясня.

Гугъл имат техен DEM (цифров модел на релефа), но той не е също мега точен. Всъщност, точен е, но на по-едра резолюция. За пример мога да дам едно място с геодезия, което има 7 м денивелация, а по DEM е 12 метра. Пак си го мериш през Google Earth, а ето и нещо по темата.

Но преди да извикаш някой да маркира границите и контурите, няма да имаш идеално точна представа (каквато не съм сигурен, че ти трябва за момента?).

пп: Сега като гледам историческите снимки, през 2002 като е било култивирано вашето място, подсказва как е наклона - обикновено хората се движат по контура...

Dragana.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Буш, ако ще разхвърляш семена го направи преди да ожънат :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А какво е "суел", "суейл"?

Водата е проблем във високото, където трябва да се прави гранично залесяване. Иглолистни няма наблизо.

Swale е "канал", който следва контурната линия на релефа. Това са онези кафявите линии на топграфските карти, които посочват денивелацията. Направн на тази линия, каналът задържа отичането на водата. Тя попива в почвата и така спомага за образуването на влажна зона и напояването на терена под него. Метод за задържане на водата.

swale_profile.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хан тъй. Общо взето да следват контура често значи, че са почти перпендикулярни на наклона на мястото. В различни условия и вариации могат или да се заблатявят/ заезеряват, или оттичат по контура. Общо взето колкото по-голям ти е наклона, толкова повече суейлс са ти нужни, за да задържиш водата.

Не зная китайците дали са чували за пермакултура и суейлс де, но със сигурност в района има поне 20 звучни думи със същия смисъл. Обаче със сигурност всичките са сертифицирани при такова качество на изпълнението :D :D :D

guilin-rice-terrace10.jpg

Храбрият Шивач хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Уха, колко много идеи :)
Мисля, че би могъл да се направи такъв канал на първа линия, да. Вижда се добре на снимката на Боби от 2002.

В Гугъл не успявам да наместя парчето карта - няма опция за регулиране на размера и местене? Ще опитам да си поиграя пак с Фотошопа.

Това със семената преди да ожънат е супер хитро. Само че не знам как точно жънат - дали оставят после стърнищата или жънат и орат. Също така - дали покаралите нежни стъкове няма да получат як шок и да се споминат, след като съвсем внезапно се озоват под парещото слънце и без защитата на зърнените?
Правила съм тоя номер  - да се улисам в плевене посред лято и да оголя нежни растения, расли до преди това в благата сянка на някой плевел - заминават си за два дена.
Слава богу наклона не е толкова голям, че да трябват тооолкова много тераси. Аз като цяло никак не обичам терасирани места, в които постоянно ходиш нагоре или надолу и  децата гонят топките по нанадолнището. Но в случая не мисля, че има начин да се мине без канали или някакво терасиране. То има в момента старите тераси, които са с малък наклон. На насложеното изображение върху гугъл кратата се вижда черния път - той оформя терасите.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Използвай Google Earth, програмата, a не Google Maps, сайта. Там има Image Overlay, контрол на прозрачност, завъртане, мащабиране и тн.

bushkata хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Уф, егаси играчката. С Ърт отварях аз, ма тя толкова голяма картата, че не съм й виждала зелените граници.
Направих нещо, де. Не знам какво точно може да покаже тази карта - може би нямам опит в четенето на карти.
Нямам опция да прикачвам подобни файлове, за да покажа.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Буш, то се жъне есента. Трябва да ги уцелиш непосредствено преди да го направят, да разхвърляш семената на каквото прецениш и да ги помолиш да не балират след това, тъй като мястото е твое. Сламата ще ги предпази от птиците и насекомите, особено ако завали едно хубаво.

Нашата градина е под наклон и семената на детелината се разхвърлят от вятъра надолу, тъй като има само 2 посоки на вятъра в селото, поради спецификата на разположението мъ. Съответно, след засаждането на детелината на най-горната площадка, тази година тя вече е завзела и най-долната - пета. Имаме дувар, който ни разделя със съседите и при него положението е така. То беше и при нас по същия начин:

post-100-0-31506100-1429603224_thumb.jpg

А в момента при нас е така:

post-100-0-16350400-1429603270_thumb.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Буш, то се жъне есента.

Там е работата, че не се жъне есента. Ечемик, пшеница, ръж се жънат посред лято. За това ми беше чуденката.

В търсене на семена попаднах на това: http://www.ifc-pleven.org/index.php?option=com_content&view=section&layout=blog&id=7&Itemid=56

Изглежда интересно - трябва да се проучи.

Веселата ферма в Родопите хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Брей, защо така съм го изместила това. Явно при нас са жънали много късно последните години. Ами то пак ще стане по същия начин. Сламата, ако се остави и не се балира, ще направи естествен мулч.

bushkata хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Буш, имаш ли наблюдения по терена? Студени, топли ветрове; зимно, лятно слънце; преминаване на домашни/диви животни; дали няма растения или постройки, които правят постоянно засенчване? Тези, а и други фактори, за които можеш да се сетиш само като си на място, също е добре да се вземат под внимание като се правят планове.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко наблюдения имам.
Намерихме следи от диви прасета (мисля, че не греша) в горичката. В нея има много интересни и непознати за мен дървета, които забравих да снимам. Ще го направя непременно при следващо ходене, че да знам какво е. Постройки няма. Ще трябва да разпитвам, но едва ли някой ходи на паша там - рискува да изпусне добичетата в посятото.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ихааа, диви прасета. Остава да успееш да ги вкараш в схемата да работят :)

Планираш ли постройка там?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-изпитаната схема с диви прасета е следната. Садиш царевица, те я изяждат, ти ги отстрелваш селективно и процесът се повтаря. Устойчива работа! :D

Georgi Beorgi и Храбрият Шивач харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То май не е иха, щото ще създават проблеми - може би ще ровят по това, което ние садим. Но нямам против, де, щом има живинки, значи е добре. Просто ще трябва да имаме ОЩЕ едно на ум.
Може би някакви навеси, барачки, някога, като начало. Иначе на земеделска земя имаш право на 35 кв/м временна постройка. Значи ако взема и съседния парцел, мога да построя две по 35 кв, на калкан :D
Тока е на 200 м до най-бизката точка - днес четох как ср случват нещата с прокаването му...

Мисля, че с едни 200-300 хиляди (лева) ще се справя идеално за 2-3 години с всичко, което ми е в главата :blink:

Лова в тоя край е много популярен. По горите явно все още има дивеч. Учудващо, при положение, че самите гори са на изчезване...
Миналото лято на средата на селото кучетата размятаха една глиганска кожа.

Веселата ферма в Родопите и Храбрият Шивач харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При нас, на мястото, което е с преход 30 минути  и човешки крак не стъпва, само животински, прасчовците най-много обичат картофите и царевицата. Картофите ги делим с тях, но царевицата остана последно за тях. Бобът не го пипат, но много обичат да изравят новозасадени неща, от 32 смокини на едното място, бяха измъкнали 5. :) Големи сладури :)

Georgi Beorgi и bushkata харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Храбри шивачо, имам чувството, че с теб ще се разбираме много добре  :-D. Ето част и от моето райско кътче, много бих искал да споделя и видеото, но не стига скорост на нета. Истинската джунгла започва надолу :)

IMG 7151

IMG 7158

IMG 7159

IMG 7160

IMG 7161

Гого и Храбрият Шивач харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разкошно място Георги. Кога ще ни поканиш на гости? :)

bushkata хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На имен ден канеше ли се, че съм забравил?

bushkata и Храбрият Шивач харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Красотия!
Дърветата стари ли са, та така съхнат и изкарват клончета отдолу? Какви са, тези конкретно?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еее, супер снимки и пейзаж :) Дърветата ми приличат на горели... виждал съм горяла преди години акациева гора и приличаше доста на това!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря, не са горели дърветата, стари са и изоставени, останалото е обвито в мистерия, мъгла и тучни поляни с майски гъби (сега започват да изникват), и може единствено да се докосне с ръка.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Тучни" е точно на място за тия снимки. Толкова тучни трябва да ги докарам и нашите :)

Чета за каналите сега. Теоретично - ако има път, който следва канала, то той трябва да е по горния контур на канала, нали така?
За какво има значение колко широки и колко дълбоки трбява да са каналите? Дълбочината, предполагам, ще е според наклона - по-стъмно - по-дълбоко. А широчината?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези видеа намерих преди време като проучвах темата:

Човека обяснява как си е направил неговите канали. Там споменава и формула, по която може да се изчислят параметрите им. Обяснява подробно за инструментите, които използва за определяне на наклона и намиране наконтурните линии. Надявам се и на вас да са ви толкова полезни. :)

Връзки към книгите, за които се споменава:

http://library.uniteddiversity.coop/Water_and_Sanitation/Rainwater_Harvesting_for_Drylands_and_Beyond_Volume_1.pdf

http://library.uniteddiversity.coop/Water_and_Sanitation/Rainwater_Harvesting_for_Drylands_and_Beyond_Volume_2.pdf

bushkata и Веселата ферма в Родопите харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко снимки.
В горната част житните растат:
post-23-0-02968100-1432847240_thumb.jpg

Тук се вижда края на житните и началото на поляната (наклона си го бива, макар че май на тая сниумка изглежда по-стъмно, отколкото е):
post-23-0-63137800-1432847259_thumb.jpg

Поляната надолу:

post-23-0-59173000-1432847280_thumb.jpg

Поглед отдолу нагоре - границата ни са дърветата:

post-23-0-54416100-1432847300_thumb.jpg

Надолу към реката - по средата на тая поляна е края на нашето място:

post-23-0-74305400-1432847384_thumb.jpg

Дръвчетата, които посадихме преди два месеца са оцелели и дори изглеждат добре!

post-23-0-13596800-1432847221_thumb.jpg

post-23-0-56724700-1432847321_thumb.jpg

post-23-0-22500000-1432847342_thumb.jpg

post-23-0-89184700-1432847363_thumb.jpg

Веселата ферма в Родопите хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бамбука мисля, че е жив!
Върбичките са се хванали също. Поне тези, които намерих.
И малко красоти от реката.

post-23-0-08213300-1432847676_thumb.jpg

post-23-0-60098100-1432847697_thumb.jpg

post-23-0-98357900-1432847717_thumb.jpg

post-23-0-14132800-1432847738_thumb.jpg

post-23-0-58203400-1432847758_thumb.jpg

post-23-0-63101400-1432847778_thumb.jpg

post-23-0-41261800-1432847798_thumb.jpg

post-23-0-89326400-1432847818_thumb.jpg

post-23-0-28883000-1432847839_thumb.jpg

post-23-0-35767000-1432847860_thumb.jpg

Cucurbita Maxima, Михаил Караянчев, Гого и 1 друг харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер, може да си направите пещерно жилище  :D

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И поджижен мост, който ще вдигаме нощно време, да не ни нападат зверове!

Храбрият Шивач хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виждам, че темата не е мръднала от близо година, но понеже сме със сходни условия (в запознанства съм опитала да опиша), реших да споделя.
Първо и ние от парещ мерак още като го взехме преди 4 години, веднага изучихме няколко програмки и чертахме, умувахме, планирахме - чудесии.
Ядец!  На всеки няколко месеца с разучаване на терена и околностите, плановете се променят. В момента сегашните и първоначалните планове изобщо нямат нищо общо и не съм сигурна, че са последни. 
Отглеждали са малини на мястото и не зная с какво бяха третирали, но беше болна гледка и цялото нарязано с шейсет сантиметрови бразди.  Изравнявахме с булдозер. Първите години едва се подаваше някаква тревица редичка. Наблюдавахме как се появява все повече растителност, и миналата година избуя до кръста - предимно лайка и бял равнец. За живота, нахвърляхме доста купчини сухи и свежи клони, та с връщането на насекомите, вече не е толкова тихо - чувам птици и жабки вече.  Нямаме време за мулчиране, а и как се мулчират трийс'пет декара?!  :D  Миналата година пробвахме да косим и оставяме окосеното в един участък. Сега виждам, че този участък е по-сух от останалото място с треволяците. Няма и да косим тази година, освен мини градинката и около бебетата дръвчета. Четох тук съветите, но на есен не остана време за сеене на детелина или люцерна, че си трябват и доходи. По-нататък живот и здраве да пуснем някоя животинка да "коси и тори", но не му се вижда края още. Всичкото свободно време отива за залесяване по краищата на парцела и малко овошки. Отделно, постоянно "бодем" семенца и резници. Лятото се засушава, а новите дръвчета искат поливане, тези които оставихме без вода, си заминаха.
С границите на реката, идват и отговорностите за периодично почистване на коритото и запълване на празнините в крайречния пояс. Нашата е своенравна и вече отнесе новонасадените елши, но упорстваме. Довлича в лагунката камъни и дървета всяка пролет. 
Не се оплаквам, ако се върна назад, отново бих направила същия избор. :) За хора без опит си е направо като да откриваме топлата вода - колкото повече човъркаме, толкова повече за човъркане излиза, но това е идеята - ще сме заети доживот.
И ние мислим за канали - 2 линии има, но още не сме готови за това. При по-силни и чести валежи от хълмовете се стича вода и си дълбае "пътечки" до реката.
Монокултури не смятаме да правим. Ще се радвам да я докараме до самоиздръжка 
:D и да сме си на терена.
Bushkata, това от снимките е просто чудесно. 

Гого и alys харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.