Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

bushkata

Перма, културен, див или просто парцел за мераци

Recommended Posts

bushkata

Провокирана от тази тема: http://bezmotika.com/topic/74-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D1%82%D0%B5%D0%BE%D1%80%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0/#entry982, ми се ще да попитам:
- има ли мерклии да побистрим евентуалното бъдеще на един парцел.Парцел 9 дка, с надежда да станат 15тина или повече, който се нуждае от всичко - от вода, езера, пътища, градини и т.н. Точно като в клипчетат на Холцер - на забързан кадър. Имаш парче земя и да си поиграем с плановете за него.
Мислех си, че не  му е времето за това, защото няма да се активизираме, дето се вика, утре. Обаче днес отидохме да посадим две фиданки и осъзнах, че дори и някакви миниатюрни крачки да правим, те трябва да се съобразяват с някакъв план. Такъв още няма и аз не мога да се справя с такава задача. Нямам знанията за това, нямам опита. Имам бегли идеи за движението на водата, за терасиране и т.н., но нищо стабилно и обединяващо. А предизвикателствата там са много :)

 

 

post-23-0-29067700-1429473718_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kamen Angelov

Много е красиво. :) Каква е орентацията на парцела? Скалите гранични ли са с парцела? В каква посока е наклона? Има ли заснемане?  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Наклона е на изток - слънцето изгрява над скалите. Под тях е реката - доста пълноводна. Парцела за съжаление не стига до реката, но  работим по въпроса. Ако успеем с грандиозите си планове, ще се добием с целият завой на реката.

На тераси е.
"Заснемането" си го направих аз, доста недодялано, но става ясно - наслагвах снима от карта върху Гугъл Ърт (не ми се смейте, но това беше единствения начин да видим къде точно се намира, след като го купихме, а го купихме без да сме го видели, без дори да знаем къде се намира :) ).
Мястото е много красиво, наистина, и има голям потенциал. Но и много трбява да се поработи по него.

Основният проблем са обработваемите земи. Те са зад гърба ми на снимката. Дори част от нашето обработват - около 2 дка. но вече имаме уговорка да си обират ръжта  и да приключват. Първата ми задача е да залеся границата с обработваемите земи.

Денивелацията от реката до най-високата част на мястото е около 30 м. Което, надявам се, не би било проблем за една рам-помпа, която да пълни езерото, което трябва да е най-горе и да е началото на поредица малки езерца надолу.
Плановете са много :)
 

Най-долу до реката има гигантски вал, по който са отбивали реката и в края му има остатъци от старата воденица.

п.п. Днес, като садихме фиданките, ме изуми колко суха е земята - глинеста почва, много суха. В същото време в двора ни, в селото,   всичко е подгизнало от вода. Явно не задържа водата - дали заради почвата, или заради наклона.  Иначе са диви поляни, които обаче се случва да изгорят, когато горят стърнищата на обработваемите земи. Гората (вижда се на тази прикачена снимка от Гугъл) някак успява да устои, макар да има единични изгорели дървета. Това е огромен проблем, който освен с ограждане с широка изорана ивица на цялото място, каменни зидове (според мен непосилно) - направо не ми го побира акъла как може да се реши.

post-23-0-24385500-1429475019_thumb.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kamen Angelov

Ако намерите местната фирмата която поддържа кадастралната карта може да ги помолите да ви дадът KML фаел на терена който се импортира в Google Earth и маркира GPS кординатите на мястото. След това може да си свалите карта с котите и наклоните. Във въпросната фирма може да получите и инфо на кого се водят и земите които ви интересуват ако не знаете. 

С ръжта внимавайте - самозaсява се дори и след жътва. Съответно 3 години си я жънат без да ни питат и не може да се разберем. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Не бързайте, ще ви трябват няколко години, за да асимилирате цялостно мястото и да прецените възможностите. Аз едва тогава бих пристъпил по планиране на окончателен дизайн, като през това време бих работил по залесяването на границите на имота, най вече от север-северозапад. И всъщност, понеже току що ми попадна във фейсбук, да не пропуснем най-важния момент от задачата :

10710977_304586313061240_248470438965606

The most important and revolutionary thing we can do is increase the quality and quantity of soil in our gardens while we provide for our needs.

‪#‎InternationalYearofSoils‬

 

садете люцерната наесен, демек

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Аз имам вече GPS кординатите. А картата с котите и наклоните - как?

Съседните места съм проучила на кого са. Подали сме молба за купуването на едното, през което минава черния път до мястото. Решихме, че то за сега е приоритет, за да имаме сигурен достъп. В момента то, както и частта от нашето, също е изорано, та ще трябва да възстановяваме пътя, който се вижда на гугъл картата

 

Люцерна или детелина? Люцернта може да се коси и да дава органика, като се оставя на място. Но не знам дали няма да докарам инфаркт на местните, че не я ползвам. По-лошото е, ако не издържат на напъна и влязат с машина да я окосят и балират. Ние не сме тук постоянно.
Но пък люцерната ще се рзреди сама след няколко години, докато детелината няма и няма да допусне други видове, а ми се ще да се върне постепенно към "дивия" си вид поляната от 2 дка - да има и билки и ниски треви.

 

Честно казано аз не съм сигурна дали е ръж. Може и ечемик да е - някакво житно е, а аз хал хабер си нямам от тях. Сега е покарало така хубаво, просто си представям как млатя с косата и оставям на място - ще се получи чу-дно! А арендатора ще мине с машината върху мен и ще ме балира :lol: Аз съм в правото си, не той щото не е искал разрешение, но не ща да тръгвам "на нож", 'щото така не се получават нещата. Поне да опитам с разбирателство, де, и дано проработи. До юли трбява да с ожънали.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Точно преди първия дъжд след жътва минаваш с една кофа семена от каквото ти падне (люцерна, детелина, фий, фуражен грах) и нямаш грижи :)))

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Някъде съм чела за растения, които биха спрели огъня. Май  трябва да са ниски и вечно зелени. Чудя се дали широка ивица такива растения няма да е добра мярка срещу огъня от стърнищата, вместо гола ивица земя. Само трябва да разбера кои биха свършили тази работа. И след като ожънат, да изорем по останалите граници (а може би и около останалата част от гората, която не е наша), откъдето би проникнал огъня, и да посеем и там.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Храбрият Шивач

Ако контура е благосклонен към мястото, може да използваш суел срещу огъня от стърнищата. Най-важно според мен е, преди всичко да се видят контурите преди да се взимат каквито и да било решения.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Това с благосклонноста на парцела към контура неведнъж ме е карало да ида в местната служба и да преначертая нивите на хората :-D :-D :-D, но, да, налага се да се правят компромиси. Ако съм разбрал правилно целият парцел е под наклон на изток, остава страничния наклон да е подходящ и идеята за граничен суейл още преди първата линия на ветрозащита много ми допада. Остава проблем със западния вятър и евентуалните иглолистни отвъд суейла, както и следобедното слънце, което много ще суши, ако няма достатъчно растителност по кантовете му. но сякаш мислим в правилната посока :))

 

За защита от огън би трябвало да са подходящи растения с висок воден дебит, като се сещам за брезата, която в горещи дни изпарява до 250 литра дневно.

 

П.С. Днес духа ужасен вятър.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

А какво е "суел", "суейл"?
Водата е проблем във високото, където трябва да се прави гранично залесяване. Иглолистни няма наблизо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Бушче, за картите да кажа нещо, нали ме знаеш, че човъркам в тая посока. Пробвай в Google Earth да наложиш парчето от руските топографски карти (ако правилно съм се ориентирал в координатите, това парче ти трябва, северната му част), става доста лесно и макар да не е 100% точно, дава много добра представа за района. Ако имаш нужда от помощ с това, пиши - ще обясня.

 

Гугъл имат техен DEM (цифров модел на релефа), но той не е също мега точен. Всъщност, точен е, но на по-едра резолюция. За пример мога да дам едно място с геодезия, което има 7 м денивелация, а по DEM е 12 метра. Пак си го мериш през Google Earth, а ето и нещо по темата.

 

Но преди да извикаш някой да маркира границите и контурите, няма да имаш идеално точна представа (каквато не съм сигурен, че ти трябва за момента?).

 

пп: Сега като гледам историческите снимки, през 2002 като е било култивирано вашето място, подсказва как е наклона - обикновено хората се движат по контура...

 

Dragana.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Буш, ако ще разхвърляш семена го направи преди да ожънат :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Храбрият Шивач

А какво е "суел", "суейл"?

Водата е проблем във високото, където трябва да се прави гранично залесяване. Иглолистни няма наблизо.

 

Swale е "канал", който следва контурната линия на релефа. Това са онези кафявите линии на топграфските карти, които посочват денивелацията. Направн на тази линия, каналът задържа отичането на водата. Тя попива в почвата и така спомага за образуването на влажна зона и напояването на терена под него. Метод за задържане на водата.

 

swale_profile.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Хан тъй. Общо взето да следват контура често значи, че са почти перпендикулярни на наклона на мястото. В различни условия и вариации могат или да се заблатявят/ заезеряват, или оттичат по контура. Общо взето колкото по-голям ти е наклона, толкова повече суейлс са ти нужни, за да задържиш водата.

Не зная китайците дали са чували за пермакултура и суейлс де, но със сигурност в района има поне 20 звучни думи със същия смисъл. Обаче със сигурност всичките са сертифицирани при такова качество на изпълнението :D :D :D

 

guilin-rice-terrace10.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Уха, колко много идеи :)
Мисля, че би могъл да се направи такъв канал на първа линия, да. Вижда се добре на снимката на Боби от 2002.

 В Гугъл не успявам да наместя парчето карта - няма опция за регулиране на размера и местене? Ще опитам да си поиграя пак с Фотошопа.

Това със семената преди да ожънат е супер хитро. Само че не знам как точно жънат - дали оставят после стърнищата или жънат и орат. Също така - дали покаралите нежни стъкове няма да получат як шок и да се споминат, след като съвсем внезапно се озоват под парещото слънце и без защитата на зърнените?
Правила съм тоя номер  - да се улисам в плевене посред лято и да оголя нежни растения, расли до преди това в благата сянка на някой плевел - заминават си за два дена.
Слава богу наклона не е толкова голям, че да трябват тооолкова много тераси. Аз като цяло никак не обичам терасирани места, в които постоянно ходиш нагоре или надолу и  децата гонят топките по нанадолнището. Но в случая не мисля, че има начин да се мине без канали или някакво терасиране. То има в момента старите тераси, които са с малък наклон. На насложеното изображение върху гугъл кратата се вижда черния път - той оформя терасите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Използвай Google Earth, програмата, a не Google Maps, сайта. Там има Image Overlay, контрол на прозрачност, завъртане, мащабиране и тн.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Уф, егаси играчката. С Ърт отварях аз, ма тя толкова голяма картата, че не съм й виждала зелените граници.
Направих нещо, де. Не знам какво точно може да покаже тази карта - може би нямам опит в четенето на карти.
Нямам опция да прикачвам подобни файлове, за да покажа.
 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Буш, то се жъне есента. Трябва да ги уцелиш непосредствено преди да го направят, да разхвърляш семената на каквото прецениш и да ги помолиш да не балират след това, тъй като мястото е твое. Сламата ще ги предпази от птиците и насекомите, особено ако завали едно хубаво.

Нашата градина е под наклон и семената на детелината се разхвърлят от вятъра надолу, тъй като има само 2 посоки на вятъра в селото, поради спецификата на разположението мъ. Съответно, след засаждането на детелината на най-горната площадка, тази година тя вече е завзела и най-долната - пета. Имаме дувар, който ни разделя със съседите и при него положението е така. То беше и при нас по същия начин:


post-100-0-31506100-1429603224_thumb.jpg

А в момента при нас е така:

post-100-0-16350400-1429603270_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване