Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

bushkata

Перма, културен, див или просто парцел за мераци

Recommended Posts

bushkata

Буш, то се жъне есента.

Там е работата, че не се жъне есента. Ечемик, пшеница, ръж се жънат посред лято. За това ми беше чуденката.

 

В търсене на семена попаднах на това: http://www.ifc-pleven.org/index.php?option=com_content&view=section&layout=blog&id=7&Itemid=56

Изглежда интересно - трябва да се проучи.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Брей, защо така съм го изместила това. Явно при нас са жънали много късно последните години. Ами то пак ще стане по същия начин. Сламата, ако се остави и не се балира, ще направи естествен мулч.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Храбрият Шивач

Буш, имаш ли наблюдения по терена? Студени, топли ветрове; зимно, лятно слънце; преминаване на домашни/диви животни; дали няма растения или постройки, които правят постоянно засенчване? Тези, а и други фактори, за които можеш да се сетиш само като си на място, също е добре да се вземат под внимание като се правят планове.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Малко наблюдения имам.
Намерихме следи от диви прасета (мисля, че не греша) в горичката. В нея има много интересни и непознати за мен дървета, които забравих да снимам. Ще го направя непременно при следващо ходене, че да знам какво е. Постройки няма. Ще трябва да разпитвам, но едва ли някой ходи на паша там - рискува да изпусне добичетата в посятото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Храбрият Шивач

Ихааа, диви прасета. Остава да успееш да ги вкараш в схемата да работят :)

 

Планираш ли постройка там?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Най-изпитаната схема с диви прасета е следната. Садиш царевица, те я изяждат, ти ги отстрелваш селективно и процесът се повтаря. Устойчива работа! :D

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

То май не е иха, щото ще създават проблеми - може би ще ровят по това, което ние садим. Но нямам против, де, щом има живинки, значи е добре. Просто ще трябва да имаме ОЩЕ едно на ум.
Може би някакви навеси, барачки, някога, като начало. Иначе на земеделска земя имаш право на 35 кв/м временна постройка. Значи ако взема и съседния парцел, мога да построя две по 35 кв, на калкан :D
Тока е на 200 м до най-бизката точка - днес четох как ср случват нещата с прокаването му...

Мисля, че с едни 200-300 хиляди (лева) ще се справя идеално за 2-3 години с всичко, което ми е в главата :blink:

 

Лова в тоя край е много популярен. По горите явно все още има дивеч. Учудващо, при положение, че самите гори са на изчезване...
Миналото лято на средата на селото кучетата размятаха една глиганска кожа.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

При нас, на мястото, което е с преход 30 минути  и човешки крак не стъпва, само животински, прасчовците най-много обичат картофите и царевицата. Картофите ги делим с тях, но царевицата остана последно за тях. Бобът не го пипат, но много обичат да изравят новозасадени неща, от 32 смокини на едното място, бяха измъкнали 5. :) Големи сладури :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Храбри шивачо, имам чувството, че с теб ще се разбираме много добре  :-D. Ето част и от моето райско кътче, много бих искал да споделя и видеото, но не стига скорост на нета. Истинската джунгла започва надолу :)

IMG 7151

IMG 7158

IMG 7159

IMG 7160

IMG 7161

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Храбрият Шивач

Разкошно място Георги. Кога ще ни поканиш на гости? :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

На имен ден канеше ли се, че съм забравил?

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Красотия!
Дърветата стари ли са, та така съхнат и изкарват клончета отдолу? Какви са, тези конкретно?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Еее, супер снимки и пейзаж :) Дърветата ми приличат на горели... виждал съм горяла преди години акациева гора и приличаше доста на това!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Благодаря, не са горели дърветата, стари са и изоставени, останалото е обвито в мистерия, мъгла и тучни поляни с майски гъби (сега започват да изникват), и може единствено да се докосне с ръка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

"Тучни" е точно на място за тия снимки. Толкова тучни трябва да ги докарам и нашите :)

Чета за каналите сега. Теоретично - ако има път, който следва канала, то той трябва да е по горния контур на канала, нали така?
За какво има значение колко широки и колко дълбоки трбява да са каналите? Дълбочината, предполагам, ще е според наклона - по-стъмно - по-дълбоко. А широчината?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Храбрият Шивач

Тези видеа намерих преди време като проучвах темата:

 

 

Човека обяснява как си е направил неговите канали. Там споменава и формула, по която може да се изчислят параметрите им. Обяснява подробно за инструментите, които използва за определяне на наклона и намиране наконтурните линии. Надявам се и на вас да са ви толкова полезни. :)

 

Връзки към книгите, за които се споменава:

 

http://library.uniteddiversity.coop/Water_and_Sanitation/Rainwater_Harvesting_for_Drylands_and_Beyond_Volume_1.pdf

http://library.uniteddiversity.coop/Water_and_Sanitation/Rainwater_Harvesting_for_Drylands_and_Beyond_Volume_2.pdf

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Благодаря!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Малко снимки.
В горната част житните растат:
post-23-0-02968100-1432847240_thumb.jpg

Тук се вижда края на житните и началото на поляната (наклона си го бива, макар че май на тая сниумка изглежда по-стъмно, отколкото е):
post-23-0-63137800-1432847259_thumb.jpg

 

Поляната надолу:

post-23-0-59173000-1432847280_thumb.jpg

 

Поглед отдолу нагоре - границата ни са дърветата:

post-23-0-54416100-1432847300_thumb.jpg

Надолу към реката - по средата на тая поляна е края на нашето място:

post-23-0-74305400-1432847384_thumb.jpg

Дръвчетата, които посадихме преди два месеца са оцелели и дори изглеждат добре!
 

post-23-0-13596800-1432847221_thumb.jpg

post-23-0-56724700-1432847321_thumb.jpg

post-23-0-22500000-1432847342_thumb.jpg

post-23-0-89184700-1432847363_thumb.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Бамбука мисля, че е жив!
Върбичките са се хванали също. Поне тези, които намерих.
И малко красоти от реката.

post-23-0-08213300-1432847676_thumb.jpg

post-23-0-60098100-1432847697_thumb.jpg

post-23-0-98357900-1432847717_thumb.jpg

post-23-0-14132800-1432847738_thumb.jpg

post-23-0-58203400-1432847758_thumb.jpg

post-23-0-63101400-1432847778_thumb.jpg

post-23-0-41261800-1432847798_thumb.jpg

post-23-0-89326400-1432847818_thumb.jpg

post-23-0-28883000-1432847839_thumb.jpg

post-23-0-35767000-1432847860_thumb.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Супер, може да си направите пещерно жилище  :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване