Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Манка

Здравейте! 
Всичките ми праскови са се накъдрили ужасно :( Опитах с бордолезов разтвор, но не помогна. Искам да използвам или отвари, или био препарати. Имате ли идеи? Благодаря!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Закъсняла си, отпиши им годината ИЛИ ползвай системен фунгицид и свари ракия, ако са много и нямаш други растения около тях. Ама чакай, какви ги приказвам, хаха! Това не съм го писал аз, да знаеш.
Години се боря и съм на път да се преборя. Есенно и зимно пръскане с извлек от хвощ (или 1% водно стъкло, но пак не съм го писал аз) плюс син камък, много хрян, машерка и луковични пролетни (нарциси, лалета) около ствола и нещата се поуспокоиха, като тази година се надявам всичко да е наред и да се наложи евентуално пръскане само с бял равнец и коприва.

 

Допълнително се опитай да елиминираш всички условия за развитието на болестта около дърветата, като не оставяш гола земя никъде, ама никъде и не трупаш мулч около стволовете. Ако екосистемата в градината ти е балансирана, болестта би трябвало да не се появи или да протече със слаби симптоми, но за това трябват години.

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

(Само за протокола, син камък действа повече превантивно, а не толкова като лечение - принципно ако го ползваш е добре да стане на есен, после на пролет преди разпукването и после като се покажат пръвите листенца пак. А ако ще е превантивно, действай със суроватка или сурово мляко, разредено.)

 

Бях чел, че с голям успех се ползва Trichoderma като контрол за къдравост. Това е друг вид гъба, която се храни с къдравата гъба :D Знам как звучи! Проучи го - хубавото е, че такова пръскане запазва жизнените части на листата и може да продължи фотосинтезата. И е 100% органично, разбира се.

 

А, и яко чесън около дърветата - също ненаучен факт, но се среща на много места с положителни отзиви.

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Манка

Бреейй, всичките дървета съм мулчирала със слама..да я махна?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Само на 30 см около ствола, там слагаш луковичните.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Само на 30 см около ствола, там слагаш луковичните.

Почваш да садиш луковичните от 30тия см от ствола натам, или мулчираш на 30 см около ствола всичко и след това садиш луковичните?

Вчера се щурах из двора с един корен хрян и се чудех де да го бодна... Май ще го местя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Идеята е да няма натрупан мулч над основата на ствола, ако ще се мулчира, да е е тънко, може и да се изрови излишна пръст, натрупана около ствола, просто не трябва да се загърля (напук на домати, царевица и картофи)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Майкъл Филипс препоръчва тия 30 см около ствола да са покрити с чакъл, по възможност дебелшък слой. От разни неща като crown rot (не знам на български дали има термин за фитофтората) уж пази, а и като цяло от гъбични проблеми, особено в тежки почви.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

И нашата прасковка се е накъдрила  :(  Тя е съвсем мъничка, есента я садихме. Плод и бездруго не чакаме, но за здравето на дръвчето може ли сега да пръскаме с хвощ, равнец или коприва или чак наесен? Доколкото разбирам, болестта може да се прехвърли и на кайсиите, пък на тях горките само това им липсва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Имате ли някакво развитие по въпроса с къдравостта за последните две години? Как се развиват дръвчетата? Някакви нови рецепти за пръскане с резултат?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Хем къдрава, хем завързана.

33388739613_1aed71b0b1_c.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Ами при мен къдравостта силно намаля до степен да не вреди на реколтата, откакто около всяка праскова растат черен оман и хрян, но ако не ви се чака - Pythium oligandrum е универсалното решение за всякакви болестотворни гъбични организми ;) Този съвет е от платените по принцип, та ако някой конвенционален земеделец ви се изрепчи например с "е как пермакултурата ще те спаси от фузариум и фитофтора" му се изсмейте, а не му давайте отговора ;)

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Мненията от поръчката на Поливерзум са отделении в нова тема.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

https://wintercovefarm.com/stop-peach-leaf-curl-naturally/

Тези хора твърдят, че са надвили "листозавивачката" с напълно естествени, органични, неотровни средства. Е, не и без пръскане :)

А има и някои сортове дървета, които не се накъдрят или почти не ги хваща.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Мен лично ме съмнява тази статия и леко подозирам търговски интерес, чак толкова универсален препарат няма, а и виж как е описан - на едното място като извлек, на другото като етерично масло от чесън? Не можеш да смесиш масло с вода без емулгатор...

Всъщност пиша тук, за да обърна внимание на всички, и на @alys специално, на мнението ми от 2015 година по-горе, че Триходермата може да се ползва срещу къдравост. Всички на срещата получиха, остава да пробваме!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
yanev

Имам две сравнително малки три годишни прасковки. И всяка година ги мъчи къдравостта след като се разлистят. По късно през сезона пускат втори листа и всичко изглежда нормално. @alysмислиш ли че от парченцето което имам от теб, ще мога да направя достатъчно силен разтвор, за да ги напръскам и да пробвам да им помогна тази година? Още не са почнали да се разпъпват, въпреки че пъпките вече са силно наедрели.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Нямам опит, но по-добре триходерма, вместо нищо. :) Ще снимам гъбите по дърветата, за да се ориентирате по-лесно и да си намерите още. Пръскайте и почвата около дървото, и ствола, и листата. Започнете още сега. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
беля

Странно е, че зимните пръскания с бордолезов разтвор не са помогнали.
Сигурни ли сте, че сте го приготвили по правилния начин и сте взели предвид кристалохидратния коефициент? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

@беля отговаряш на мнение от 2015 година...... Дамата не посещава вече форумите... от 4 години... Но да превърнем грешката в нещо полезно - обясни за кристалохидратния коефициент, какво е, как влиае и тн. Мерси! :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
беля

Идеята е, че препоръчваните едно- и двупроцентни разтвори трябва да съдържат съответно 1 или 2% чист меден сулфат (CuSO4). В магазинната мрежа обаче се предлага меден сулфат пентахидрат CuSO4.5H2O. 
Молекулната маса на CuSO4 e 159.6 g/mol, а на CuSO4.5H2O - 249.6 g/mol ,т.е. кристалохидратния коефициент е  249.6/159.6 = 1.56

Aко искаш да приготвиш 25 L 1% бордолезов разтвор ще имаш нужда от 0.25 kg чист CuSO4,  или по-точно от 0.25*1.56 = 0.39 kg CuSO4.5H2O и чрез по-голямото количество компенсираш за петте допълнителни молекули вода, които съдържа синият камък. 

  • Мерси 1
  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване