Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Славянски

Наобиколих прасковите да видя какво е положението с къдравостта и въобще общото им здраве. Те са млади дръвчета - няколко посадени тази зима и няколко семенака на 5-6 години. Очевидно някои са много по-добре от други и се чудя за причините. Дали е само до гени?

Ето тази е Редхейвън, посадена февруари:

IMG_20200521_155324.thumb.jpg.b7b3a6af9e0d610986222acefeea0091.jpg

Има накъдрени листа, но не е твърде зле да й спира растежа. Следваща е една от четири семенака, които мисля за бели дребни праскови (зреят септември) - само една е давала плод. Беше ги подарила една баба. Някои ги наричат "диви":

IMG_20200521_155410.thumb.jpg.1075a5c79f12352ed7fab654ad50b4d8.jpg

IMG_20200521_155420.thumb.jpg.91a0966386b2dff88b54a93408a1eb47.jpg

Много добро общо здраве. Има и поне един завръз (цъфтя малко). Следващата е добре също:

IMG_20200521_155437.thumb.jpg.5ba12264a9b7a2b3098afde7e1c07cf5.jpg

IMG_20200521_155447.thumb.jpg.d8b5bdda847a88b83f1984ce161ceaa8.jpg

Има тук-там по някое завито листо. За мен е приемливо.

Следващата е онази, която снимах пролетта с многото цветчета. Тя миналата година имаше първи три плода, а а сега е задържала между 25 и 30. И тя е от белите:

IMG_20200521_163523.thumb.jpg.c14c4f2f9e570f620dc34eca61744f5e.jpg

Видях само две завити листа от болестта. Но има някои завити от листни въшки:

IMG_20200521_155732.thumb.jpg.fa9e8eb3d5dceae06d2bac7cbea07ff8.jpg

Като цяло белите са много стабилни по отношение на къдравостта (не са пръскани никога).

За разлика от ето този семенак, който за поредна година се мъчи (произход незнаен):

IMG_20200521_155502.thumb.jpg.f174ae539eef775344a5fcf3383b9aef.jpg

А един на същата възраст направо си загина (не от къдравост, но някои са такива). А четвъртата от белите е без едно болно листо:

IMG_20200521_155812.thumb.jpg.5ccae91ae8e9e72e9fa629832370f8df.jpg

Същевременно сорт Ласкава, устойчив на брашнеста мана, е доста пострадал от листозавивачката, но има и хубави, прави филизи:

IMG_20200521_161144.thumb.jpg.d16780cdfc46d4d4060ec1b61c041917.jpg

 Също недобре е и О'Хенри:

IMG_20200521_160430.thumb.jpg.e46c1fc88e6fe6932c58afef678afa18.jpg

Сортовите растения страдат. Също и сорт Сънкрест:

IMG_20200521_164959.thumb.jpg.c01eda730fdd34eec3e9df77792d5c01.jpg

Интересно ми е до каква степен ще се окопитят. И дали и как трябва да им се помогне. А последният семенак, който е жълта по-дребна праскова, е напълно без симптоми:

IMG_20200521_160306.thumb.jpg.e6f2730b7ecf49d7eedf5d6a6d7cfd7b.jpg

Това си е и своеобразна селекция, защото покрай последната имаше поне две други семенни праскови, които се оказаха кекави и бързо загинаха.

Имам идея като изкарам плод от Редхейвън и Сънкрест, живот и здраве, да посея семена от тях, защото те растат в близост до устойчивите семенаци, и може да се кръстосат и да излезе по-едро и здраво потомство. Времето ще покаже.

Праскова Файет ми загина, но и тя цъфтеше по-рано от останалите, които цъфтят към момента (семенаците). Втора такава ми загива.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тия, които си ги писал, че страдат, ми се виждат подминати реално. Аз не бих обърнал внимание изобщо на такова дребно поражение. При нас двете праскови им опадат изцяло листата, като преди това стават навити и червени и деформирани. От тази есен ще пробвам с есенно и пролетно пръскане с бордолезов, да видим.

Теоретично Поливерзума трябва да помага, но нямаме източник на него към момента... Както и с триходерма може да се пробва, но и от нея нямам, а и не съм сигурен дали е по-правилно да се третира когато почне къдренето, или точно преди да почне, защото в крайна сметка с какво ще храни тази гъба?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да, и аз съм виждал много по-тежки случаи. Тази малката на снимка #8 е най-зле и всяка година страда. Въпросът е болестта дали се развива с времето, дали съпротивителните сили на фиданките отслабват или пък нарастват?

При теб как беше положението с тези двете първите години? Влошават ли се?

Аз виждам, че някои са генетично предразположени сякаш да устояват. Ще видим от тези сортовите дали ще се прехвърли нещо и на другите. Ще чета и за начини за подсилване на растенията. Кошияма бил пробвал разни работи.

Един комшия в долната махала пръска пролетно време точно срещу къдравост. И решава проблема.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Да вметна и моя опит. Продавачка в сортови семена ми каза че разлистена праскова НЕ се пръска с мед-съдържащи препарати. Ставали на дупки листата. Добре, но като се видях в зор и като нямах друго и чета на един пакет ШАМПИОН: къдравост по прасковата. Напръсках. Листата станаха на дупки :). От тогава медсъдържащи препарати за праскова - > само много рано напролет.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При мен не изглежда да се влошават или подобряват. Едно и също е. Може би само първата година, когато имаше 10 листа общо, да е било по-слабо, но не съм обърнал внимание.

За мен основната драма е, че се прецаква короната, формата, защото където опадат листата не излизат нови, а тръгват по други места и така съхнат цели клонки, отдолу-нагоре се оголва, а бе не е файско. Почнеш ли да режеш яко, то няма старо дърво да хване плодна пъпка и само режеш без да береш...

Гаранция и дървото страда и се развива тегаво. Дядо ми много садеше праскови, защото казваше, че не живеят дълго. Е, той си пръскаше по график де, каквото пише в книгите, но въпреки това и тамошните е имало случаи да се къдрят, къде повече, къде по-малко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И аз ще сея периодично, защото не са дълголетни. Като бях 10-15 годишен имахме десет дървета праскови на вилното ни място на дядо ми, повече от всички други взети заедно. Имаше и череша, слива, зарзала... Основно дърветата бяха от белите и беряхме с кофите. Докато в един момент всички набързо преминаха и останахме почти без праскови. А въобще не бяха големи дървета. В двора имахме една два-три пъти по-голяма и много едра.

Но това с падането на листата и съхнене на клонки никак не е добре. Ще чета повече по темата. В пръскането, както знаеш, никакъв ме няма.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Ще ги гостим с триходерма. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Имам една бира време и направо пиша без да чета:

Моите праскови са много зле, не бяха пръскани няколко години, миналата пролет и есен с бордолезов и дори варосах по-дебелите клони с добавка от син камък. Тази пролет ги сварих цъфнали и казах: като прецъфтят. Ама те не бързат да прецъфтяват, пък цели клони взеха да съхнат. Има някакъв сиво-чер мухал по младите клончета, листа няма още, но ще бъдат струпясани. Лошото е, че мухалът почнал да заразява и съседната млада круша.

Ще ползвам системен фунгицид, положението е критично. Други идеи? Фунгицидът ще скапе ли пъпките (на крушата още не са разтворени)?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Дай някоя снимка. То това не е къдравост май? Мухъл? Клонките изсъхнали ли са или измръзнали? При мен има покафенели и изсъхнали върхове барабар с пъпките, които бяха тръгнали да се развиват. Имаше -11 през март. Но те бяха по-неузрели, сорт О'Хенри.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

За снимки имам само един скапан дърт телефон - яд ме е да ги гледам. По-новия го забравих в града.

След вчерашния дъжд прасковите малко са се "избелили". На първата снимка горе в дясно е клонче от крушата, на него по-личи. На другите две давам  характерни поражения по прасковите, рязаното е на вече изсъхнали клони.

Тук се размина без минуси, едва ли е измръзване, освен това го има и през лятото.

WP_20210415-M1.jpg

WP_20210415-M2.jpg

WP_20210415-M3.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Уж японската праскова не боледувала от къдравост. Е, тази година на моята праскова й е трета година и първа година с къдравост. Има 6 завръзчета. Ще видим какво ще се случи. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен някои влизат във втората си година, други са по-големи. Има разлика в степента на къдравост без нищо да съм третирал. Мисля още малко като се развият листата да снимам. Но определено белите ми семенаци са много добре, а някои от комерсиалните сортове като О'Хенри са доста зле. Имам и един келяв семенак под метър, който си е така всяка година и май ще го разкарвам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ще повдигна темата. Аз миналата година бях снимал фиданките. Някои от купешките сортове имаха къдравост, но я преодоляха. Семенаците от белите праскови почти нямаха, което съвпада и с казаното от Христо Ашламинатора в едно негово видео. Тази година купешките са по-зле и трудно тръгват. Ето О'Хенри:

IMG_20210515_141621.thumb.jpg.17bb5b2f4d3cc527a8495f02dfa3c5d9.jpg

Сънкрест:

IMG_20210515_141704.thumb.jpg.1040f8090c3fd9ed59611542d78ec20b.jpg

Тази отдолу изкарва по-хубави листа. И двете са във втора година от засаждането. А тази е първа и е по-добре, Елегантната Лейди:

IMG_20210515_141713.thumb.jpg.7cccc5ad86c44390210ff9534ac3da33.jpg

Един семенак (неизвестен), не много добре:

IMG_20210515_141738.thumb.jpg.5f94471df73181266dbba394c8f0a82e.jpg

Ласкава яко накъдрена, но отдолу сякаш от подложката или над нея върви по-добре:

IMG_20210515_141753.thumb.jpg.2d4d0430316a09c3998f82a8a5032eaf.jpgIMG_20210515_141804.thumb.jpg.37fe8de880863bb117d05198ce6f888f.jpg

И белите праскови и семенаци с хубава шума:

IMG_20210515_141839.thumb.jpg.8932b397c8ef76178af22ae94041b0bb.jpgIMG_20210515_141903.thumb.jpg.ba11f318c902fd14be8d04cefb5d30c9.jpg

Има още две, които са добре, но не ги снимах, че почва буря. Редхейвън е като Сънкрест в това отношение.

Ще трябва да проучвам кое ги отслабва и да ги подсиля. Очевидно е и до гени - знам ли? Има и един много болнав семенак, който едва ли ще го бъде. Въпросът е откъде идва това заболяване и в миналото не го ли е имало? Праскови се гледат от древността. Не ми се пръска.

Тая година посях още костилки от белите и мисля да ги пробвам и така, и като подложки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Едно време сортовете бяха семенаци... Нищо общо със сегашните по размер, аромат, вкус и външен вид. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 22.05.2020 г. at 9:31, Боби Димитров написа:

Теоретично Поливерзума трябва да помага, но нямаме източник на него към момента... Както и с триходерма може да се пробва, но и от нея нямам, а и не съм сигурен дали е по-правилно да се третира когато почне къдренето, или точно преди да почне, защото в крайна сметка с какво ще храни тази гъба?

Четох хора да споделят, че триходермата има ефект. И то в летния сезон, уж спира разпространението на болестта. Някой пробвал ли е?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 13 минути, Лозето ме наби! написа:

Едно време сортовете бяха семенаци... Нищо общо със сегашните по размер, аромат, вкус и външен вид. 

Аз помня праскови в градината на прабаба ми. Имаше и болнави дървета, имаше и такива, които бяха съвсем добре. По-едри или дребни, но основно бели бяха прасковите. А 25 пръскания годишно е за професионалисти. На мен това ми идва в повече, ако това е цената за "перфектни" плодове.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Ти пък... Тези 25 бяха отговор за "Как се справят фермерите?". Досега съм пръскал есенно и пролетно, евентуално едно лятно след обирането, т.е. 2-3 пъти, но бордолезовият разтвор се оказа "слаба ракия" и затова тази година ще вдигна на 5-6 пъти и то със специализиран препарат. Майната ѝ на реколтата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 6 часа, Славянски написа:

Четох хора да споделят, че триходермата има ефект. И то в летния сезон, уж спира разпространението на болестта. Някой пробвал ли е?

Че, триходермата има ефект ще приема, само ако след  есенно или  ранно пролетното  пръскане   с нея не се развие болестта къдравост по прасковите. 

Ако имате лични наблюдения върху пострадали дръвчета от къдравост, би трябвало да знаете че повторното облистване не страда повече от къдравост поради високите летни температури.

Гъбата причина  на заболяването къдравост се развивала  при температура до 26 градуса, така че и със съвсем нищо да не пръскаш през летните месеци с къдравоста за сезона е приключено.

Критичното време е месец май при появата на първите листи, а гъбата според мен  трябва да се атакува късно есен и рано напролет с тази триходерма, ако действително тя е такъв трепач на гъби.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Четири пръскания с триходерма. Две през покой и още две през вегетация след като видях къдравите листа. Има някакъв ефект, но не е това което очаквах. Пръскания през покоя (зимни) никакъв ефект! След като разлисти с къдрави листа още две пръскания направих и сякаш се постопира малко, но сякаш. Може и да е от високите температури. Триходермата и тя си иска условия за развитие, които не са в много широк диапазон май?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване