Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Болни кайсии

Recommended Posts

Cucurbita Maxima

Темата за прасковите ме подсети, че нашите кайсии боледуваха миналата година. Изглеждаха така, с малко, дребни и пъпчиви плодчета:

 

033399416.jpg?r=0

 

Търсих в нета и мисля, че е гъбна сачмянка. Има ли какво да направя за предпазване от болестта тази година?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако не си против син камък, действай с него, макар че при вас е жега и може и да е късно. Превантивните пръскания се случват преди и точно при разпъпване на пъпките. В общи линии всяка седмица трябва да обливаш :*( За мен лично това може да е доста мед в почвата = лошо.

 

Специално за сачмянката не съм срещал инфо за изпитан в практиката метод, но предполагам в по-генерален план важат всичките перма-правила. Гилдия с луковични и чесън и хрян около дървото, пръскане превантивно със суроватка и растителни извлеци и тн.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Ами против съм принципно, но и да не бях - май е късно. Те прецъфтяха още преди две седмици. Не бъркам значи, че е сачмянка? Миналата година беше горещо и влажно в началото на лятото, подходящо за разните гъбични.

 

Мъкна туфи див лук от София и засаждам около всички дръвчета, дано помогне. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Див лук = Allium schoenoprasum? Цъфтежа едно (преди две седмици :blink:, надявам се тук да цъфнат до две седмици), листата колко са големи? Ако имаш под ръка прясно сурово прясно мляко, разреди 1:10 с вода и напръскай. Дето се вика, ако не помогне - няма да навреди.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Ми не знам дали е schoenoprasum, на вид прилича, но никога не съм го виждала да цъфти. На вкус е като чесън. Крада го от парка, ама не е саден. 

Листата на голямата бяха към 3-4 см. поне, до уикенда сигурно и малките ще са толкоз.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Едната от кайсиите ни изсъхва. Всичките й листенца изглеждат като увехнали  :(

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Да не е проблема в корена - някой да подкопава или нещо друго?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Не знам, те са доста нагъсто там дръвчетата, всичко е възможно. Четох сега за някаква апоплексия, може би е това. На стъблото на дръвчето имаше някаква продълговата цепнатина, не ми се видя точно като рана, а като някакъв стар белег, ама знам ли. Нямаше смола във всеки случай.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако са всички листа без изключение, възможно е унищожен корен. По подобен начин съхнат на комшиите фиданките ако мине къртицата, бях писал за това. Обиквено ако са вируси симптомите се виждат поетапно, клон по клон. 

 

Листата изсъхнали ли са като на есен, или са просто клюмнали?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Миналия уикенд бяха няколко клончета, а този - всички листа. Не са изсъхнали като наесен, а увехнали (клюмнали, като парцалчета). Къртичини няма около дръвчето. То не е фиданка, около 15 см. диаметър е стъблото и е доста височко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако е клон по клон, не изключвам вирус/инфекция, особено ако няма други симптоми като гъби, наранявания, къртици, насекоми... Снимки имаш ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Нямам снимки. В интерес на истината насекоми и други симптоми по листата не знам има ли, понеже самото дърво е високо, с високи клони и реално не мога да ги огледам отблизо листата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Огнян Деянов

и мойта нова праскова е започнала поетапно да се къдри, понеже пръсках доматите с мляко, я напръсках и нея.. а също я полях с ЕМ, дано да помогне.

 

ПС. някой има ли повече информация за пръскането с мляко

- колко време държи това пръскане? пръска ли се повторно?

- достатъчно ли е само отгоре на листата или трябва навсякъде?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Вече не са увехнали, а изсъхнали листата. 

 

035358108.jpg?r=0

 

035358111.jpg?r=0

 

А така изглежда стъблото. Поровичках го, няма прясна смола, няма миризма на алкохол (това било признак на апоплексията).

 

035358113.jpg?r=0

 

Вишната също се разболя, според мен - ранно кафяво гниене.

 

035358118.jpg?r=0

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

За пръскането със суроватка/мляко. Ако е мляко, взема се сурово, разрежда се 1:10 с вода и се пръска много обилно, листа, ствол, клони, всичко. Идеята е бактериите в млякото да колонизират местата, където се загнездват други бактерии или спори на гъбични. Един вид превенция с конкуренция. Пръска се основно на пролет, преди разпукване, при разпукване, при миши уши. Ако вали обилно - пръска се пак, но то това важи за всяко пръскане...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Аз продължавам да си мисля за проблеми около корена. Септична яма? Или нараняване на кората на нивото на земята, при косене?
Колко годишни са дърветата? На присадка ли са?
Без листа - няма да оцелее дървото. Намери компетентен човек и разпитай, и то бързо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Няма септична яма, няма наранявания освен това на снимката, ако изобщо е нараняване. За миналото на дръвчетата не знам нищо. 

 

Аз, честно казано, се чудя дали изобщо и по принцип не е по-добре да я махнем тази кайсия, понеже там са много нагъчкани - тя, другата кайсия, една ябълка, смокиня, вишна, черница. В такова скупчване няма как да растат добре. А мисля, че като цяло условията при нас са много сгодни за всякакъв вид гъбични заболявания и ако не е едно, ще е друго - топло е, в тази част на градината и доста влажно, нагъсто са дърветата. Съседът ни дядо Славчо също е споменавал, че трудно растат овошките при нас. Трябва глобално да се мисли и измисли как да направим условията по-добри.

 

Писах и в градинарската група, не знам къде другаде да питам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Дядо Славчо какво мисли, че се случва?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Не знам има ли някакви теории той, просто казва "това тука не расте" и толкоз.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Може би е вариант да се орежат основно дърветата - да се намали размера и клоните им. Така ще се "опреснят", ще се оставят/пуснат нови и по-малко клони и ще им е по-широко. Но това си е специфична дейност.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване