Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Болни кайсии

Recommended Posts

Cucurbita Maxima

Да, орязване ще има по-сериозно догодина, тази пролет много малко рязахме и вече съжаляваме. Лошото е, че са доста изпуснати нещата - много високи са станали повечето дървета от зор да се докопат до някаква светлина и въздух.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Специално кайсии и праскови искат епична резитба, трябва смелост и решителни действия. Но ако тая година изкара без листа (да допуснем, че не е още/вече умряло дървото), догодина дали ще изкара, особено след тежко рязане...

 

Колко нагъсто са дърветата, пробвай да измериш с рулетка от ствол до ствол и ги разчертай. Варианта с махането не е лош от такава гледна точка, че можеш да засадиш друго, за което дядо Славчо да се изкаже благосклонно. Освен това, може да се види по корена дали е проблем, подпочвен.

 

Принципно агроном с богат опит в сферата може да даде повече инфо (на Стоян Плачников в бившата група - жена му е такъв), но го има и обратното - аз като съм се консултирал с агроном ми изброи 10 различи неща, които биха могли да са причината. В негова защита, то е все едно по телефона да кажеш на лекаря - "кихам" и да искаш точна диагноза...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

В групата също клонят към апоплексия. Ако е това, нищо не може да помогне, а по-добре да се махне дървото, за да се намали рискът за другите. Макар че за тази "внезапна смърт" не са ясни причините изобщо.

 

Овошките, които растат тук без проблем ние си ги имаме - смокини, нарове, черница, райска ябълка, ябълка. Надявам се с черешата да се получи - много обичам черешки  :rolleyes:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Май все пак не е апоплексия, понеже се появиха и малко нови листа, тоест живо е дръвчето все още. За съжаление състоянието се прехвърли и на голямата кайсия и на няколко клона от нейните също изсъхнаха листата. Това беше миналата седмица, тази нямаше нови изсъхнали, та се надявам процесът да спира вече.

Разгледах по-подробно и мисля, че най-вероятно тя вече я е преживявала тази болест, понеже старите дебели клони са всъщност безлистни, а всички листа са по млади клончета и леторасли. А по клоните има доста смола, явно има запушвания. Възможно е проблемът да не е гъбичен, или поне не изцяло. 

 

"Смолотечението може да се дължи на: неподходяща подложка, повече калций в почвата, високо ниво на подпочвените води, късни пролетни студове, повреди от някои насекоми."

 

При нас почвата е варовита и не е особено дълбока, отдолу на места е скала - бигор. Чудя се дали това не е до голяма степен причина за болните ни костилкови и това, че принципно "не растат при нас". Не знам какво може да се направи по този въпрос. Засега третирам само с растителни настойки против гъбички и бактерии.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Това го видях във фейса. Било сачмянка.
Ако имам и аз точици, но доста по-лежерни, дали е пак същата работа?

съчмянка.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Ето ги моите:

IMG_4193.JPG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Според мен си е сачмянка и твоето, да.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване