Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

bushkata

Жива бариера срещу шум и прах

Recommended Posts

bushkata

Какви методи и най-вече растения бихте използвали, в случай, че разполагате с малко място пред къщата си, която е разположена на натоварено шосе? Стена от дърво, бетон, тухли(?),  със стена от зеленина от страната на улицата? Многоетажност - дървета и храсти? Иглолистни, защото широколистните ще са безползени през зимата? Какви растения ще са приложими в нашия климат - бързорастящи, гъсти, сравнително сенколюбиви.
Други идеи? :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Владо от Наградина (мисля, че се познавате?) направиха ограда от няколко стотин туи, от собствен разсад(!), в рамките на няколко години. Естествено после някъв селски запалил да гори боклук на улицата и отече част от оградата, но така е, на село се срещат и добри селяни, и тъпи селяндури.

 

В Бургас доста се среща лавровишня (Prunus laurocerasus) - уж я дават, че била отровна и дразнеща и намквоси, но като деца години наред фортът ни беше в гигантския плет от лавровишня пред блока, успоредно на булеварда, ето StreetView. Преди 25 години тези храсти бяха високи към 3 метра, стъблата бяха дебели колкото детското ми краче, а вътре беше като стая, обградена от оплетени стъбла и листа. Естествено, на земята не растеше нищо, 100% сянка и минимално вода...

 

Естествено, ако отзад дигнеш 3 м дувар със замислена звукоизолация в него, а отпред растенията дигнеш на 4-5-6 метра, резултатът ще е още по-добър. Макар че за моето изнежено ушенце, не вярвям някога да е достатъчно. Примерно като идем при приятели в Елешница, неприятното бучене ме дразни непрекъснато, макар че те твърдят, че не го чуват.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

В зависимост от това къде се намира къщата и какво точно искам да постигна с оградата - или каменен/тухлен зид, или дъсчена ограда, или жив плет. При всички положения бих се съобразила с това, как изглеждат околните къщи - ако е в село, където всички имат каменни зидове, не бих сложила тухлен и т.н. 

А защо зеленина от страната на улицата, аз бих си я сложила от вътрешната страна да й се радвам  :)  

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Зеленото отпред, за да обира праха. Отвътре не пречи да има нещо друго.
Туя, казваш и разните му подобни. Май е добра идея. Но определено не от семка. То не е за мен де, но въпреки това, трябва баси търпението :)

Иначе става дума за София, баш на Околовръстното, дето е тясно. Какви хора се навиват да живеят там - не знам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Храбрият Шивач

Juniperus chinensis много ми харесва. Мисля да внесем тази есен за нашата ветрозащита. Не е стелеща се като другата хвойна, а расте нагоре. Plants For A Future

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Храбрият Шивач

Сега преглеждам разни растения и се подсетих за Японска дюля Chaenomeles speciosa. Понася добре замърсен въздух, става до 4 метра висока и плодовете са богати на витамин С. Кисели са, но много ароматни и стават прекрасна добавка за чай. Освен това привлича разни животни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

На Мърводол имаме един храст Chaenomeles, но нямам идея от кой вид е. За жалост за 6 години не съм го виждал да дава плод, иначе цъфти. Другото е, че става доста гъст храст, ако не го режеш, защото пуска много издънки. По малките улички на Овча купел има една къща, на чиято ограда има Chaenomeles, около 3 метра широк и 2.5 висок, якият гъсталак. И понеже е с тръни, направо си е бариера :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Търсих нещо за зелен плет и попаднах тук. Гледам - темата е стара, но да споделя... 
В Германия ходих в 2, 3 ферми, та видях до магистралата, изпънали 2 реда брезент вертикално на около 15, 20 см. разстояние един от друг и на около 2,50 м. височина, завързан за метални колчета. Между тях напълнили с пръст и насадили с някаква винка и бръшлян. На друго място си бяха сложили капково най-отгоре по дължина. Ефектът ме учуди.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

От горчив опит споделям - ако при вас падат късни слани, не си правете плет от лавровишня. Много красива зелена ограда е (с правилно подрязване) и растението е непретенциозно, но при мен не издържА на късните слани!
Пиракантата, туите и върбовите клонки изглежда изобщо нямат такъв проблем. Пиракантите и върбичките ми са бебета - вкоренени резници.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване