Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Култивирани и горски ягоди

Recommended Posts

Cucurbita Maxima

Какво се случва, ако се отглеждат култивирани и горски ягоди в непосредствена близост или смесено? Предполагам, че се опрашват взаимно, какъв е ефектът върху едните и другите?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Хоби Работилничка

Някъде четох, че ягодите боледуват по малко и дават повече плод, когато са няколко сорта на едно място,На есен смятам да ги смеся с горските да видим какво ще стане

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Чувал съм легенди различни, но ми се виждат бошлаф - какво значение има опрашването, при условие, че не се отглеждат от семе?! Сортовото разнообразие е добре дошло, разбира се. 

 

В градината на дядо ми винаги е имало няколко сорта, които са се запазвали много години наред - по-издължени като връх на стрела, по-дребни сърцевидни за сладко, по-едри и сплеснати, едни други с много червено месо и тн...

 

В тая посока се сещам само за оная мълва, че ако се гледат неща, богати на етерични масла смесено/заедно, всички вкупом стават по-богати на аромати. Но какъв е биохимичният механизъм и обосновка - нямам идея.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Питах баща ми, който има вила в Искърското дефиле с много саморасли диви ягоди в двора и каза, че при него става някаква смес - дивите стават по- като питомни (по-едри и с по-слаб аромат). Питомните, които са отделени в лехи, като че ли не се повлияват. 

 

Обаче не знам дали това се дължи на присъствието на култивирани ягоди или е просто щото се обработва там малко или много.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Хоби Работилничка

Горските ми ягоди за сега са в алпинеума, когато ми ги дадоха там им намерих място, но на есен мисля да махна всички китки от алпинеума и да преместя питомните ягоди там да видим какво ще стане

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Точно това е, че дивите в култивирана среда стават по-едри и с по-малко наситен аромат.

 

До офиса заягодихме един "цветарник", който е 15 х 1 м и беше само баластра и 10% пръст, останала от строежа на кооперацията до офиса. За 2 години от 20-тина коренчета станаха над 200 и предната седмица брахме ягоди на два пъти - ок, излязоха общо две чашки чаени, но са оригинал диви. Условията им са тежки, цял ден слънце, няма вода, няма богата почва. И все пак се размножават със страшна сила - сега гледам, че има доста нови коренчета хванати из фугите на плочките наоколо...

 

Пред една от квартирите бях залесил един от ония шестоъгълните цветарници с диви ягоди, но понеже бабите садяха там и доста цветя, та се поливаше, ягодите ставаха доста едри. Но поне ми показа, че могат да съжителстват, защото доста се мълви, че ягодите задушавали всичко.

 

Отделно от това, има няколко вида диви ягоди - например в БГ доста се срещат ливадните ягоди, които са различни от горските.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Хоби Работилничка

Значи да си помисля преди да ги смесвам

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Имам едни ягоди от семена от миналата година, насадени при три сорта култивирани (ох, тези от семена не са диви, но как иначе да ги наричам..., по-дребни са, приличат малко на горски, но не са). Миналата година бяха само издължени (визирам ягодите от семена), а тази година има и по-закръглени. За малко си помислих, че тези от семена са се опрашили с култивираните, но обичам да садя на различни места от едно и също нещо (стига да има място) и видях, че отделно насадените от семена също тази година са и дълги, и леко закръглени. Според мене не си влияят. Тези от семената не виждам да пускат ластуни, а се сгъстяват, та си мисля да ги разредя, но ще е по-нататък. Не запомних сортовете, които засадих, но има едни сърцевидни - много красиви, винаги по-меки на пипане и като че ли са най-вкусни (с леко връхче са, не са много червени).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Разменям коренчета от бяла ананасова ягода за всякакви други...предимно многогодишни. Може би тук е мястото да попитам и дали се очертава есенна среща, на която ще е удобно да стане това?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване