Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Оранжерия за разсад

Recommended Posts

Боби Димитров

Има крушки-пури, които са за тая цел - Филипс, Осрам и всякакви други марки. Но не съм сигурен дали за разсада в парника на открито имаш нужда от това?!? Не вярвам няколко пури да подобрят положението спрямо слънцето, което ще е по-силно дори през облаци!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Да, но за ранен разсад трябва да се увеличи денят, от това, което съм чел. За луминисцентно осветление ясно, купувам разни силвана и прочие за аквариуми и трябва да е ок, но ми се иска да е лед осветлението, заради по-малкия разход на ток.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Още ток нямам на терена. Заглеждах ги за разсадите в апартамента, но и за тях се отказах да ползвам.

А тази оранжерийка от Лидл как ви се струва като цена и дали е читава. Не сме правили оранжерия до сега и не ни е спешно, но ми се стори интересна оферта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

На мен добре ми изглежда тази оранжерия от лидл, ако не се ползва за ранен разсад, т.е. ако се ползва след април месец. Без ток, няма да може да се отоплява през студените дни, а и ще трябва да се покрива вечер с нещо, защото топлото ще бяга бързо през това покритие.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

И как се предполага, че ще се ползва Лидълската оранжерия? Нито отвътре, нито отвън ще е лесно. На Гого е супер! Чудна е, от поликарбонат, добре измислена. :) Топлото и от поликарбоната бяга, та какво остава от найлоново покритие. Докато не станат поне положителни нощните температури, хич не мисля да оставям домати и подобни в оранжерията. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

Наскоро попаднах на идея (в един форум) за отопление на оранжерия да се използва топлината, която генерира компоста... като идея е хитро, не знам на практика до колко може да е ефективно подобно отопление. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Идеи има много, реализацията им е друг въпрос! За мен лично идеалът е оранжерията да бъде на цялата южна/югоизточна страна на стопанска или жилищна постройка, да е вкопана поне 80 см под земята, да има система за вътрешен компост, аквапонни резервоари и тръби за отопление чрез 3-4 кубика купчина бавен компост. Ако те влече, хвърли поглед на видеата с Бен Фалк (например това), а и книгата му е доста вдъхновяваща.

 

Но тъй като няма да го доживея, за практически цели можем да почерпим от родния опит - използване на неугнила тор и температурата, която отделя, за отопление. Ако си намерите книгата на Цани Гинчев - Земя и хора, там има глава за градинарството, което е прочуло българите из Европа. Една метода за разсад е била да се изкопае трап, вътре се слагат тръни и бодливи клони, отгоре прясна тор, отгоре пръст и накрая угнила пресята тор и пръст микс. В това се слагат семената и се покриват с няколко слоя рогозки, може и черги.

 

Е те това е устойчивост, най-малкото представете си как всяка година след разсада едно парче земя бива яко обогатявано и не остава никава следа / отпечатък.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Абарис ме подсети да проверя какво се случва с лед осветлението, ориентирано за растения. Гледам небезизвестната напоследък марка V-Tac, са пуснали лед фито пури, на цена 41 лв за 1530 лумена, което е малко. Не знам колко броя трябва да имам на квадратен метър.

фито-лед-осветление.jpg

Мощност 18W

Волтаж AC180V-240V / 50-60Hz

Светлинен поток 1530Lm

Ъгъл на осветеност 160 °

LED тип SMD

CRI >95

Размери 1200 x 2

Живот 20 000 h

Тегло 0.39

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Забелязвам при пурите един недостатък, пръскат много светлината, май. Зад тях трябва да има някакъв читав насочен отразител за да не се губи близо половианта светлина сигурно. ЛЕД лампите на фасунки заради конструкцяита на тялото им концетрират по добре светлината, май. Или разните плочи от ЛЕД дето струват бъбреци и зъби.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

160 градуса го дават. То диодите са ориентирани надолу, не разпръскват светлина нагоре. Пък и зависи какво ти е тялото, в което ще ги сложиш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

аа, то като е ЛЕД пура няма да разпръсква като луминсцента щото диодите вътре пак трябва да са на някаква солидна платформа и ще са насочени надолу. Освен ако няма диоди от двете страни или от четирите даже.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Този ми заприлича на бат Стефчо :) С тия тръбички, снега от тая зима и фалит. Иначе ме кефи амортисорчето де, гаранция ще фалира и той за година.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Честно казано, аман от прави лъскави дъски и почви от магазина по тея клипове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ganchata

  Вчерашният слънчев ден роди и нашата напълно импровизирана мини оранжерийка.По принцип гледаме ранните разсадите в стаята където живеем , но тази година с младата помощничка нещата не се получават.За сметка на това пък зимата е доста по мека от миналата.Та току що появяващите  се домати имат нужда от спешен дом.Самата оранжерия ще я вкараме в остъклената тераса и ще я затоплим.Снимки на вече пълната и монтирана оранжерия малко по - късно ... :)

P1340163.JPG

P1340205.JPG

P1340236.JPG

P1340237.JPG

P1340204.JPG

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ganchata

Първите новодомци са вече вътре ... За сега две сандъчета с айсберг , 10 броя ранни доматки (голям розов старо семе от прабаба на 60години не е прекъсвано да се сее при нас е вече четвърта година) и два броя ,който ги подготвяме за късни домати-дървета стар сорт гигант.

P1340242.JPG

P1340243.JPG

P1340255.JPG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Моите ги засипвам догоре с почва, за да хванат цялата възможна светлина и бордът на кофичката или каквато е там съдинка, да не засенчват.

А как мислиш да ползвате мини оранжерийката? Имам предвид нощните температури - още доста време ще са ниски. Питам, защото много искам да си направим такова малко парниче за разсад, но от поликарбонат. Имаме останали парчета от оранжерията. В оранжерията държа разсадите, когато нощните температури са над нулата. Тя е на 100 м от къщата и разнасянето не е лесна работа. 

Да добавя, че апетитът идва с яденето и съм сигурна, че ще ми трябват поне три такива парника, което няма да ме огрее. :))) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Аз ще разчитам на глобалното затопляне. Опитът ми с псевдооранжерията, която съм разположил на пълна сянка от северната страна на къщата е плачевен... то снегът я срути, то вятърът разкъса найлоните, то белокрилки я напълниха на гъсто, че не можеха да се разминават и се блъскаха, докато летят..., ама не взеха да опрашат някоя краставица и така си останаха само с цветовете... абе пълен провал... ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Дано тази гад белокрилката не дойде при нас. Като чета, голяма напаст е. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване