Cucurbita Maxima

Градината през Май

79 мнения в тази тема

С това шантаво време наистина не знам какъв увод да сложа  :rolleyes:  

May2015.jpg

Споделете какво (ще) се случва в градината ви през този месец, какво садите и какви други дейности извършвате.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При нас този месец е за генералното засаждане, макар че избързахме през април с много от нещата и те измръзнаха. Със сигурност ще садим домати най-малкото  - към средата на месеца, чушки по към края, вратига, розмарин и други. Опитвахме лукове от семенца, но нещо много бавно се развиват. Ако станат и тях ще боцнем. 

Първото косене на тревата предстои при първа възможност. Започваме също изграждане на пергола за асма. 

Храбрият Шивач хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ще слагам тикви, пъпеши и дини. :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Брее, пусто нетърпение, чакай, има още 36 часа :) А и като гледам, септември ще бъде май... ъм, май ще бъде септември! 

Ние ще слагаме семки от тикви, безколов боб и царевици директно в буците + мулч + пътечки, това е основното. Ако намеря кран за водоноска, може да уредим и временно поливане с обем 1 кубик на 2 седмици (демек нищо).

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Боби, нали трябва да се подготвят хората, да си купят семена, разсад, туй-онуй  :P  Аз мисля да слагам още домати и евентуално чушки, ако има разсад на пазара. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опитвахме лукове от семенца, но нещо много бавно се развиват. Ако станат и тях ще боцнем. 

Една леля, която гледа воден червен лук от семе, от слага февруари навън, под найлон и черги. Първо са похлупени плътно до земята, като почнат да изникват - започва да вдига найлона, докато сприл стигне до 60 см дъги. Скоро ще ги разсади в градината и наесен ще събира големи луковици.

Irina Antonova и alys харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бушка, баба ми така сееше доматите и пипера още през февруари, в т.нар ястък - отдолу слагаше пресен тор да топли обаче :) Аз предпочитам да споделям в снимки какво предстои, че не ми се мисли...цялото.
:)

bushkata хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес се потрудихме върху трите сестри, слънчогледа беше там от разсад от седмица, днес посяхме боб и царевица, а тиквата след 10 дни също от разсад ( вече се е показала ). За разсад сложих няколко вида царевица, тикви, боб, пъпеш,соя и т.н., че те по 5-10-20 семенца да не се загубят. А после как ще ги изолирам в мястото ( 1,5 дка ) не ми е ясно, или по-скоро ми е ясно, няма да са изолирани както трябва. Вдругиден вече в май, отново!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не бъркам - за трите сестри е важно царевицата да е дръпнала първо, щото бавно расте. Посееш ли я заедно с боба - той ще я налази прекалено рано и тя ще страда. Аз затова не мога да го постигна, щото все бързам и сея всичко накуп. Съответно - отделно едни от други.

Емилия Димитрова и Гого харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

FYI: Според дългосрочната прогноза на НИМХ към БАН първите дни на май до 5-6 ще бъдат необичайно горещи. Към 7 май се очаква леко нестабилно време с валежи, но захлаждането ще настъпи в края на първото десетдневие, когато температурите ще паднат доста под средните за сезона.

Второто деседневие на май ще остане хладно, времето ще бъде нестабилно и на места с обилни валежи. Голяма е опасността от градушки.
Необичайно ниските температури, които се очакват през второто и третото десетдневие, може на места да предизвикат дори слани.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свилена прави разсад за царевица, гледам - не смятах, че може. Но това е добър вариант за 3те сестри... Ние също ще ги слагаме отделно най-вероятно, макар и едни до други, макар че съм предвидил вигна без колове, мускатни тикви и някаква перуанска царевица и като цяло безводен режим, та ако изобщо изкараме повече, отколкото посеем, ще е супер!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

През предстоящите три почивни дни ще насеем доматите, че разсада много дръпна на височина. Пипер и камби - към средата на май. Останалото е посято и сега иска сериозно плевене. Две последователни седмици падна град, като гледам прогнозите - очаква се и в началото на май, та може и да си оставя разсад в резерв.

Гого хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще косим трева до средата на бедрото през май...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за царевицата е верно разбира се. Миналата година не знаех за трите и я карах на две сестрии царевицата се получи добре, а сега понеже реших, че закъснявам по моите стандарти реших пак така, иначе Свилена пише както каквате графика. Ще споделя после какво е станало. Сложих и на разсад, хем за проба, хем ако потрябва, той поне място не знаема, разсада де.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чудим се напоследък дали да не боднем 3 хълмчета 3 сестри. Гледах тук някъде страхотно описание. Малко сладка царевица, една шепа боб за варене и няколко тикви ще ни се отразят добре на домакинството :) Имаме домашен смилянски фасул, може би от него ще пробваме. Зърната са му големи като на палеца ми нокътя, а това хич не е малко :P

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Важно е първо да се сложи царевицата и след седмица-10дни боба, защото той расте по-бързо и ще я надвие. Ние пък ще ръсим боб на цялото "изорано", за да не седи голо, ще пиша дали ражда боб в буци без копане и без поливане :)

Веселата ферма в Родопите и Храбрият Шивач харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пропуснах да се похваля, че доматките ми май ще ги бъде все пак, живнали бяха  :) 

Миналата седмица нищо не садихме поради тежък пристъп на мързел, сега ще слагаме още домати и разсад кейл.

Вероятно пак ще трябва да се коси, много бързо расте таз трева. Имаме и още доста за чистене - повивка, дива лоза, бръшлян, коприва, сливови филизи. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На теория не знам, но миналата година сях боба и царевицата на 5см едни от други по едно и също време от незнание, с 3-4 поливания и брах царевица, а сега в трите сестри хълмчетат са на 60см сигурно и не ви разбирам притесненията. Иначе е много хубаво да се правят нещата по устав, но на мен не ми се получава винаги

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То по-скоро "проблемът" е (не е баш проблем, а факт), че няма устав. Всички правила са силно зависими от контекста. В какви условия се садят нещата (почва, воден режим, климат), какви точно сортове са, как се гледат след това (копане, поливки, мулч, самотек)...

Ние сме пробвали боб приткар (повивен) до царевица и стана следното. Бобът така се насука на царевицата, че тя не направи мамули, а и не можа да порастне достатъчно висока, в резултат бобът като стигна върха й, тръгна надолу и стана страшна плетеница. Царевица не брахме, а бобът беше съвсем малко, в общи линии колкото посяхме.

За мен това беше интересен опит, но от гледна точка на добив си е провал, отделно, че поливахме няколко пъти лятото, демек имало е и инвестиция на време и ресурс, не е било пълен самотек.

Признавам, че липсваха тиквите и може би това щеше да промени нещата, но хубави тикви без поливка до сега не сме успели да видим. Кума гледаха няколко дка испанска цигулка, в годината, в която не ги поливаха, добивът беше на 1/3 и всички бяха много дребни и сбити като месо.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някои от тиквите - тръгнали. Царевицата я кара полека. Боба - тръгнал. Краставиците и те. Граха е смешно количество - така е, когато си много самоуверен, Миналата година се побърках от грах. та таз явно го посях през пръсти, като сгреших няколко неща.
Поливах с лейка - нещо, което ненавиждам, като виждам какво смешно количество вода доставям и колко много ми коства. Но докато покарат семената, не може с маркуча.
Набрах си спанак, пера лук, целина и магданоз, та малко ми стана по-убаво :)

Една трета от градината седи и чака, а мен така ме мързи! Нещо тая година ми върви мъчно.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

брах репички от лехите в които ще садя домати

от три пакетчета семена маруля не излезна нито една :)

ранните домати, които засадих  на 5.април под найлон, са станали вече за връзване и са цъфнали

засадих доматите от разсад под найлон, беше станал  10-20 см, леко изцвилял - явно найлона е с недостатъчна светло-пропускливост. Като цяло съм доста доволен, че стана нещо - засадих го на 22.март и само съм го плевил един път, нито поливане нито нищо.

косих и плевих много, и го слагах по редовете на картофите, които са тръгнали доста добре - едните са от 23.март а другите от 4 април

при трите сестри, които ги садих всичко заедно на 20.април

- тиквите, които замених с диня са се показали

- царевицата е 15 см

- боба е колкото царевицата и забих един прът, та развалих сестринството малко :)

- бях насадил и малко цвекло за цвят, което почти не е избило още

морковите от 23.март са около 5 см.

лука за арпаджик, от 22.март, не се е показал... така стана и миналата година, нз какво греша там.. от един плик семена са избили 10-20 бр.

аспержите са се разперили

иначе чесъна и лука са добре

Храбрият Шивач, Веселата ферма в Родопите и bushkata харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фукуока градината: Моите най-добри приятели, дивите прасчовци, са хапнали половината картофи, обърнали са целия слънчоглед, но той пак се е подал ;) Има излезли марули, абсолютно самостоятелни и шесте ореха са се хванали.
Паралелните градини: Фукуока + компостни легла: Излезли са всички тикви: 6 различни вида, копривата цъфти, доматите са се показали.
Хугел-Кугел градината: Тиквичките,доматите, краставичките и бобецът се развиват перфектно, цветята са тръгнали, пъпешите нещо само 1 от 7 гнезда.
Местата с равен старт (косиш и бучиш): Магданозът, морковите и чубрицата се борят успешно с плевелите, доматите, краставиците и тиквите вече са много напред, зеленият лук не се вижда, но аз знам къде е :)

Михаил Караянчев и Храбрият Шивач харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оги, снимките са много яки, нашата цел е нещо подобно в дългосрочен план - да изринем малко пръст от пътечките и с нея да оформим високи лехи. Не зная каква е почвата там, но изглежда супер фино надробена на повърхността - фрезоваш ли, как я обработваш?

Разбира се, с два мерцедеса в двора, не съм очаквал претупана работа :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

на високите лехи:

1) минавам един път с плоскореза на около 5-10 см, за да прережа корените на заплевяването

2) минавам 1-2 пъти с гребло за да събера плевелите

3) минавам пак с плоскореза 1-2 пъти

4) минавам 2-3 пъти с греблото за окончателно изравняване

като цяло им отделям доста внимание - плевене, минавам ги от време на време леко с греблото

но определено половината лехи, които бяха мулчирани миналата година са по-добре, на другите имаше малко буци, които съм избутал с греблото във вадите

забравих да кажа, че не поливам върху лехите - това май играе важна роля срещу буците

от двете лехи с чесън и лук до края на картофите

е фрезовано  пролетта, а в предната част при лука, чесана и първите няколко реда картофи го разрових на ръка с плоскореза един път, там е и доста по-рохкаво. В дъното на картофите имаше доста буци, но част от тях са под мулча а и снимките е са след обработка.

като цяло при картофите буренясва здраво и там слагам огромни количества зелена маса през цялата година

ПС. снимките са ден и половина преди тръгване и е малко недовършено - без мулчиране и тн.. на 24.май ще снимам пак.

Храбрият Шивач хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много хитро това за разсада, и аз ще пробвам така.

Да се оплача от възмутителното поведение на моя спанак - след като го чаках с месеци да направи някакви смислени листенца, той намери за по-удачно да изкласи и цъфне. И руколата и тя на същия акъл. Мисля, че се дължи на твърде слънчевото място, на което ги сях, та сега съм сложила нова порция спанак под една смокиня, та да види той.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нашия спанак се показа изпод буците в началото на месеца, сега тоя дъжд може би ще му помогне да стане поне на ниво бейби и ще го извадя. На есен пак, така или иначе най добрия ни спанак е ставал от есента за пролетта.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То при някои градинари таз картинка може да присъства и в темата "През април", но при мен сега порасна със страшна сила.
Обиам да се прибирам с пликчета от градината. Понякога и с цели касетки :)

post-23-0-96144300-1431531952_thumb.jpg

Cucurbita Maxima хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Късно ли е за зелен фасул вече да се сее? Вижда ми се малко този, дето имаме - десетина корена и си мисля да сложа още.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво му е късното за боба, то може и по-натам да се сложи, за втора, есенна реколта - действай :)

А за корените и дълбочината ще направя нова тема, че е важно/интересно.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чудно, значи ще слагам още бобец, рукола, домати и чушки. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изчакай за руколата, ще ти кажа кога да хвърлиш семената, защото иначе пак ще започне да цъфти. В момента са на фаза цъфтеж и правене на семена.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за фазите не го знам. Тоест всички руколи в подходяща възраст сега цъфтят, независимо от условията или как? В нашия район ли? Аз ще сложа сега малко, че искам да видя на сянка как ще върви и ще чакам да ми кажеш кога пак да сложа. Оказа се, че и двамата вкъщи сме луди по руколата, та няма да ни е много във всеки случай.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, руколата я следя от миналата година. Малки, големи, средни, всички цъфтят в момента.

Ако разхвърляш семената, не когато трябва, веднага започва да цъфти, затова аз ги разхвърлям, когато станат готови за разхвърляне от самите растенията.

Да ти напиша и любимата си салата от рукола. Взима се много рукола и зелен лук, нарязваш или накъсваш. Слагаш един лимон, сол и няколко лъжици кисело мляко. Направо е невероятна :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аха, ясно, мерси. Нашата рукола е много малко и няма да я оставя за семена - всичко ще изгризем, та казвай, като стане време. 

На мен всяка салата с рукола ми е любима, пък тази с много рукола ми е най-любима  :D

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето малко снимки от тикви с царевица, всичко съжителстващо с много троскот :)

post-100-0-60826000-1432113995_thumb.jpg

post-100-0-23536100-1432113998_thumb.jpg

post-100-0-81951700-1432114000_thumb.jpg

post-100-0-99513700-1432114003_thumb.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това някакви други три сестри/братя ще да са! Вече сериозно троскота наистина ли всичко "удушава" и не расте, или просто митове и легенди?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така не успях да опитам какво е това рукола. Или си отглеждам някакви красиви, бяло цъфтящи, бурени, или е рукола. Ама е една сравнително мъничка. Очаквах някакви по-големи растения да се получат. Ще чакам и аз знак кога да разхвърля семената. :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е проблем да се яде и след цъфтеж, а и самите цветове може да се хапват.

alys хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Троскотът не е толкова опасен. Ако растенията са с дълбоки корени, не си пречат. Детелината е единствената с плитък корен, която успява да го победи. Иначе правилото за равен старт и косене около ядливите трябва да се спазва.

alys хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето това дали е цвят на дива рукола? Моето цъфти по подобен начин, а това стръкче го откъснах по пътя. 

035430282.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето това дали е цвят на дива рукола? Моето цъфти по подобен начин, а това стръкче го откъснах по пътя. 

това е Овчарска торбичка , билка

alys, Веселата ферма в Родопите и Гого харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

това е Овчарска торбичка , билка

Аха, благодаря! Ще изчакам да се развият малко онези растения, които посях на куп и които са от пакетчето за рукола. И пак ще снимам. Първо бяха в кофичка от кисело мляко и после посадих в градината. Иначе така и не успях да разбера дали ми е поникнало поне някое стръкче рукола, защото не я познавам. Сравнявах разни снимки в нета, но не открих подобно нещо при мене. :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Приличат на великденче в началото, а после им се издължават листата и стъблото тръгва да израства много бързо. Около тях мирише доста на рукола постоянно.

alys хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предполагам, че под дива рукола имаш предвид Diplotaxis tenuifolia? Моята е такава и цъфти така, цветчетата са бледожълти. Странно обаче, че като търся в нета за нея ми излизат други снимки (с по-наситено жълти цветчета), а като моята излизат при търсене на Eruca Sativa. Кой ги знае какво продават в тия пакетчета...

arugula_15_march_2007.jpg

alys хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последни порции чушки и домати ще слагам и може би праз, че гледам продават вече разсад. Миналата седмица набодохме и чубричка, много я обичаме, та дано стане.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да слагате руколата. Най-добре е мястото да е влажно и сенчесто (като онова на Боби, зад тоалетната :) ).

Cucurbita Maxima, Храбрият Шивач и alys харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Домати, лук, моркови, краставици, коприва, репички, салати, тикви, ягоди, годжи бери, самардала, чесън, ягоди, картофи, бъз, лапад, рукола и малко рози за цвят. Тук още нищо не е поливано и е спазван принципа на Фукуока, но е много малко мястото и може би ще се наложи да полея по някое време. Има голям плюс, рехав орех, на който използвам само крайната сянка.

Новобучнатите, след косене, са доматите, салатите, тиквите, картофите и краставиците. Принципът е равно начало за новите, затова се коси.

post-100-0-27881000-1432841764_thumb.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето това е моята "градина" на село... Там някъде се възвисяват цъфтящ лук и манголд. Утре ще налвяза в тази джугла, да видим кой кого...

post-23-0-55232400-1432848299_thumb.jpg

Но в цялата тая изпусната работа - черешката вързала за първи път:

post-23-0-44166200-1432848780_thumb.jpg

На това му се вика мулчиране!
post-23-0-26764800-1432848279_thumb.jpg

Преметнахме го встрани. Отгоре на задушеното натрупах окосената трева, отгоре камари окастрени клони, които наситнихме съвсем на дребно (утре може да направя снимки). Отгоре ще сложа още косена трева. И ако имах и пръст да насипя, щеше да е екстра леха! Но нямам. Та ще го мисля. Или просто ще чакам до догодина - тогава може би ще може да ползва вече...

post-23-0-79398300-1432848319_thumb.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам реколта, бе хора, ей я на! Аз съм градинаркааа  :lol:

035489532.jpg?r=0

Веселата ферма в Родопите и bushkata харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.