Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Градината през Май

Recommended Posts

Cucurbita Maxima

С това шантаво време наистина не знам какъв увод да сложа  :rolleyes:  
 

May2015.jpg

 

Споделете какво (ще) се случва в градината ви през този месец, какво садите и какви други дейности извършвате.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Irina Antonova

При нас този месец е за генералното засаждане, макар че избързахме през април с много от нещата и те измръзнаха. Със сигурност ще садим домати най-малкото  - към средата на месеца, чушки по към края, вратига, розмарин и други. Опитвахме лукове от семенца, но нещо много бавно се развиват. Ако станат и тях ще боцнем. 

 

Първото косене на тревата предстои при първа възможност. Започваме също изграждане на пергола за асма. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Аз ще слагам тикви, пъпеши и дини. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Брее, пусто нетърпение, чакай, има още 36 часа :) А и като гледам, септември ще бъде май... ъм, май ще бъде септември! 

 

Ние ще слагаме семки от тикви, безколов боб и царевици директно в буците + мулч + пътечки, това е основното. Ако намеря кран за водоноска, може да уредим и временно поливане с обем 1 кубик на 2 седмици (демек нищо).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Боби, нали трябва да се подготвят хората, да си купят семена, разсад, туй-онуй  :P  Аз мисля да слагам още домати и евентуално чушки, ако има разсад на пазара. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Опитвахме лукове от семенца, но нещо много бавно се развиват. Ако станат и тях ще боцнем. 

 

Една леля, която гледа воден червен лук от семе, от слага февруари навън, под найлон и черги. Първо са похлупени плътно до земята, като почнат да изникват - започва да вдига найлона, докато сприл стигне до 60 см дъги. Скоро ще ги разсади в градината и наесен ще събира големи луковици.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Бушка, баба ми така сееше доматите и пипера още през февруари, в т.нар ястък - отдолу слагаше пресен тор да топли обаче :) Аз предпочитам да споделям в снимки какво предстои, че не ми се мисли...цялото.
:)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Михаил Караянчев

Днес се потрудихме върху трите сестри, слънчогледа беше там от разсад от седмица, днес посяхме боб и царевица, а тиквата след 10 дни също от разсад ( вече се е показала ). За разсад сложих няколко вида царевица, тикви, боб, пъпеш,соя и т.н., че те по 5-10-20 семенца да не се загубят. А после как ще ги изолирам в мястото ( 1,5 дка ) не ми е ясно, или по-скоро ми е ясно, няма да са изолирани както трябва. Вдругиден вече в май, отново!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Ако не бъркам - за трите сестри е важно царевицата да е дръпнала първо, щото бавно расте. Посееш ли я заедно с боба - той ще я налази прекалено рано и тя ще страда. Аз затова не мога да го постигна, щото все бързам и сея всичко накуп. Съответно - отделно едни от други.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

FYI: Според дългосрочната прогноза на НИМХ към БАН първите дни на май до 5-6 ще бъдат необичайно горещи. Към 7 май се очаква леко нестабилно време с валежи, но захлаждането ще настъпи в края на първото десетдневие, когато температурите ще паднат доста под средните за сезона.

Второто деседневие на май ще остане хладно, времето ще бъде нестабилно и на места с обилни валежи. Голяма е опасността от градушки.
Необичайно ниските температури, които се очакват през второто и третото десетдневие, може на места да предизвикат дори слани.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Свилена прави разсад за царевица, гледам - не смятах, че може. Но това е добър вариант за 3те сестри... Ние също ще ги слагаме отделно най-вероятно, макар и едни до други, макар че съм предвидил вигна без колове, мускатни тикви и някаква перуанска царевица и като цяло безводен режим, та ако изобщо изкараме повече, отколкото посеем, ще е супер!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Емилия Димитрова

През предстоящите три почивни дни ще насеем доматите, че разсада много дръпна на височина. Пипер и камби - към средата на май. Останалото е посято и сега иска сериозно плевене. Две последователни седмици падна град, като гледам прогнозите - очаква се и в началото на май, та може и да си оставя разсад в резерв.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Храбрият Шивач

Ще косим трева до средата на бедрото през май...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Михаил Караянчев

Това за царевицата е верно разбира се. Миналата година не знаех за трите и я карах на две сестрии царевицата се получи добре, а сега понеже реших, че закъснявам по моите стандарти реших пак така, иначе Свилена пише както каквате графика. Ще споделя после какво е станало. Сложих и на разсад, хем за проба, хем ако потрябва, той поне място не знаема, разсада де.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Храбрият Шивач

Чудим се напоследък дали да не боднем 3 хълмчета 3 сестри. Гледах тук някъде страхотно описание. Малко сладка царевица, една шепа боб за варене и няколко тикви ще ни се отразят добре на домакинството :) Имаме домашен смилянски фасул, може би от него ще пробваме. Зърната са му големи като на палеца ми нокътя, а това хич не е малко :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Важно е първо да се сложи царевицата и след седмица-10дни боба, защото той расте по-бързо и ще я надвие. Ние пък ще ръсим боб на цялото "изорано", за да не седи голо, ще пиша дали ражда боб в буци без копане и без поливане :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Пропуснах да се похваля, че доматките ми май ще ги бъде все пак, живнали бяха  :) 

Миналата седмица нищо не садихме поради тежък пристъп на мързел, сега ще слагаме още домати и разсад кейл.

Вероятно пак ще трябва да се коси, много бързо расте таз трева. Имаме и още доста за чистене - повивка, дива лоза, бръшлян, коприва, сливови филизи. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Михаил Караянчев

На теория не знам, но миналата година сях боба и царевицата на 5см едни от други по едно и също време от незнание, с 3-4 поливания и брах царевица, а сега в трите сестри хълмчетат са на 60см сигурно и не ви разбирам притесненията. Иначе е много хубаво да се правят нещата по устав, но на мен не ми се получава винаги

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

То по-скоро "проблемът" е (не е баш проблем, а факт), че няма устав. Всички правила са силно зависими от контекста. В какви условия се садят нещата (почва, воден режим, климат), какви точно сортове са, как се гледат след това (копане, поливки, мулч, самотек)...

 

Ние сме пробвали боб приткар (повивен) до царевица и стана следното. Бобът така се насука на царевицата, че тя не направи мамули, а и не можа да порастне достатъчно висока, в резултат бобът като стигна върха й, тръгна надолу и стана страшна плетеница. Царевица не брахме, а бобът беше съвсем малко, в общи линии колкото посяхме.

 

За мен това беше интересен опит, но от гледна точка на добив си е провал, отделно, че поливахме няколко пъти лятото, демек имало е и инвестиция на време и ресурс, не е било пълен самотек.

 

Признавам, че липсваха тиквите и може би това щеше да промени нещата, но хубави тикви без поливка до сега не сме успели да видим. Кума гледаха няколко дка испанска цигулка, в годината, в която не ги поливаха, добивът беше на 1/3 и всички бяха много дребни и сбити като месо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Някои от тиквите - тръгнали. Царевицата я кара полека. Боба - тръгнал. Краставиците и те. Граха е смешно количество - така е, когато си много самоуверен, Миналата година се побърках от грах. та таз явно го посях през пръсти, като сгреших няколко неща.
Поливах с лейка - нещо, което ненавиждам, като виждам какво смешно количество вода доставям и колко много ми коства. Но докато покарат семената, не може с маркуча.
Набрах си спанак, пера лук, целина и магданоз, та малко ми стана по-убаво :)

Една трета от градината седи и чака, а мен така ме мързи! Нещо тая година ми върви мъчно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване