Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Градината през Май

Recommended Posts

Огнян Деянов

брах репички от лехите в които ще садя домати

 

от три пакетчета семена маруля не излезна нито една :)

 

ранните домати, които засадих  на 5.април под найлон, са станали вече за връзване и са цъфнали

 

засадих доматите от разсад под найлон, беше станал  10-20 см, леко изцвилял - явно найлона е с недостатъчна светло-пропускливост. Като цяло съм доста доволен, че стана нещо - засадих го на 22.март и само съм го плевил един път, нито поливане нито нищо.

 

косих и плевих много, и го слагах по редовете на картофите, които са тръгнали доста добре - едните са от 23.март а другите от 4 април

 

при трите сестри, които ги садих всичко заедно на 20.април

- тиквите, които замених с диня са се показали

- царевицата е 15 см

- боба е колкото царевицата и забих един прът, та развалих сестринството малко :)

- бях насадил и малко цвекло за цвят, което почти не е избило още

 

морковите от 23.март са около 5 см.

 

лука за арпаджик, от 22.март, не се е показал... така стана и миналата година, нз какво греша там.. от един плик семена са избили 10-20 бр.

 

аспержите са се разперили

 

иначе чесъна и лука са добре

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Огнян Деянов

Качих и малко снимки тук, че е трудно всичко да се опише.

 

https://www.facebook.com/GradinaIakimovo

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Фукуока градината: Моите най-добри приятели, дивите прасчовци, са хапнали половината картофи, обърнали са целия слънчоглед, но той пак се е подал ;) Има излезли марули, абсолютно самостоятелни и шесте ореха са се хванали.
Паралелните градини: Фукуока + компостни легла: Излезли са всички тикви: 6 различни вида, копривата цъфти, доматите са се показали.
Хугел-Кугел градината: Тиквичките,доматите, краставичките и бобецът се развиват перфектно, цветята са тръгнали, пъпешите нещо само 1 от 7 гнезда.
Местата с равен старт (косиш и бучиш): Магданозът, морковите и чубрицата се борят успешно с плевелите, доматите, краставиците и тиквите вече са много напред, зеленият лук не се вижда, но аз знам къде е :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Оги, снимките са много яки, нашата цел е нещо подобно в дългосрочен план - да изринем малко пръст от пътечките и с нея да оформим високи лехи. Не зная каква е почвата там, но изглежда супер фино надробена на повърхността - фрезоваш ли, как я обработваш?

 

Разбира се, с два мерцедеса в двора, не съм очаквал претупана работа :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Огнян Деянов

на високите лехи:

1) минавам един път с плоскореза на около 5-10 см, за да прережа корените на заплевяването

2) минавам 1-2 пъти с гребло за да събера плевелите

3) минавам пак с плоскореза 1-2 пъти

4) минавам 2-3 пъти с греблото за окончателно изравняване

 

като цяло им отделям доста внимание - плевене, минавам ги от време на време леко с греблото

 

но определено половината лехи, които бяха мулчирани миналата година са по-добре, на другите имаше малко буци, които съм избутал с греблото във вадите

 

забравих да кажа, че не поливам върху лехите - това май играе важна роля срещу буците

 

от двете лехи с чесън и лук до края на картофите

 

е фрезовано  пролетта, а в предната част при лука, чесана и първите няколко реда картофи го разрових на ръка с плоскореза един път, там е и доста по-рохкаво. В дъното на картофите имаше доста буци, но част от тях са под мулча а и снимките е са след обработка.

 

като цяло при картофите буренясва здраво и там слагам огромни количества зелена маса през цялата година

 

ПС. снимките са ден и половина преди тръгване и е малко недовършено - без мулчиране и тн.. на 24.май ще снимам пак.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Много хитро това за разсада, и аз ще пробвам така.

 

Да се оплача от възмутителното поведение на моя спанак - след като го чаках с месеци да направи някакви смислени листенца, той намери за по-удачно да изкласи и цъфне. И руколата и тя на същия акъл. Мисля, че се дължи на твърде слънчевото място, на което ги сях, та сега съм сложила нова порция спанак под една смокиня, та да види той.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Нашия спанак се показа изпод буците в началото на месеца, сега тоя дъжд може би ще му помогне да стане поне на ниво бейби и ще го извадя. На есен пак, така или иначе най добрия ни спанак е ставал от есента за пролетта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

То при някои градинари таз картинка може да присъства и в темата "През април", но при мен сега порасна със страшна сила.
Обиам да се прибирам с пликчета от градината. Понякога и с цели касетки :)

post-23-0-96144300-1431531952_thumb.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Късно ли е за зелен фасул вече да се сее? Вижда ми се малко този, дето имаме - десетина корена и си мисля да сложа още.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Какво му е късното за боба, то може и по-натам да се сложи, за втора, есенна реколта - действай :)

 

А за корените и дълбочината ще направя нова тема, че е важно/интересно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Чудно, значи ще слагам още бобец, рукола, домати и чушки. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Изчакай за руколата, ще ти кажа кога да хвърлиш семената, защото иначе пак ще започне да цъфти. В момента са на фаза цъфтеж и правене на семена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Това за фазите не го знам. Тоест всички руколи в подходяща възраст сега цъфтят, независимо от условията или как? В нашия район ли? Аз ще сложа сега малко, че искам да видя на сянка как ще върви и ще чакам да ми кажеш кога пак да сложа. Оказа се, че и двамата вкъщи сме луди по руколата, та няма да ни е много във всеки случай.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Да, руколата я следя от миналата година. Малки, големи, средни, всички цъфтят в момента.

Ако разхвърляш семената, не когато трябва, веднага започва да цъфти, затова аз ги разхвърлям, когато станат готови за разхвърляне от самите растенията.

Да ти напиша и любимата си салата от рукола. Взима се много рукола и зелен лук, нарязваш или накъсваш. Слагаш един лимон, сол и няколко лъжици кисело мляко. Направо е невероятна :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Аха, ясно, мерси. Нашата рукола е много малко и няма да я оставя за семена - всичко ще изгризем, та казвай, като стане време. 

 

На мен всяка салата с рукола ми е любима, пък тази с много рукола ми е най-любима  :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Ето малко снимки от тикви с царевица, всичко съжителстващо с много троскот :)

post-100-0-60826000-1432113995_thumb.jpg

post-100-0-23536100-1432113998_thumb.jpg

post-100-0-81951700-1432114000_thumb.jpg

post-100-0-99513700-1432114003_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Михаил Караянчев

Това някакви други три сестри/братя ще да са! Вече сериозно троскота наистина ли всичко "удушава" и не расте, или просто митове и легенди?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Така не успях да опитам какво е това рукола. Или си отглеждам някакви красиви, бяло цъфтящи, бурени, или е рукола. Ама е една сравнително мъничка. Очаквах някакви по-големи растения да се получат. Ще чакам и аз знак кога да разхвърля семената. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Не е проблем да се яде и след цъфтеж, а и самите цветове може да се хапват.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Троскотът не е толкова опасен. Ако растенията са с дълбоки корени, не си пречат. Детелината е единствената с плитък корен, която успява да го победи. Иначе правилото за равен старт и косене около ядливите трябва да се спазва.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване