Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Градината през Май

Recommended Posts

alys

Ето това дали е цвят на дива рукола? Моето цъфти по подобен начин, а това стръкче го откъснах по пътя. 

 

035430282.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Ето това дали е цвят на дива рукола? Моето цъфти по подобен начин, а това стръкче го откъснах по пътя. 

това е Овчарска торбичка , билка

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

това е Овчарска торбичка , билка

 

Аха, благодаря! Ще изчакам да се развият малко онези растения, които посях на куп и които са от пакетчето за рукола. И пак ще снимам. Първо бяха в кофичка от кисело мляко и после посадих в градината. Иначе така и не успях да разбера дали ми е поникнало поне някое стръкче рукола, защото не я познавам. Сравнявах разни снимки в нета, но не открих подобно нещо при мене. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Приличат на великденче в началото, а после им се издължават листата и стъблото тръгва да израства много бързо. Около тях мирише доста на рукола постоянно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Предполагам, че под дива рукола имаш предвид Diplotaxis tenuifolia? Моята е такава и цъфти така, цветчетата са бледожълти. Странно обаче, че като търся в нета за нея ми излизат други снимки (с по-наситено жълти цветчета), а като моята излизат при търсене на Eruca Sativa. Кой ги знае какво продават в тия пакетчета...

 

arugula_15_march_2007.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Последни порции чушки и домати ще слагам и може би праз, че гледам продават вече разсад. Миналата седмица набодохме и чубричка, много я обичаме, та дано стане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Може да слагате руколата. Най-добре е мястото да е влажно и сенчесто (като онова на Боби, зад тоалетната :) ).

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Домати, лук, моркови, краставици, коприва, репички, салати, тикви, ягоди, годжи бери, самардала, чесън, ягоди, картофи, бъз, лапад, рукола и малко рози за цвят. Тук още нищо не е поливано и е спазван принципа на Фукуока, но е много малко мястото и може би ще се наложи да полея по някое време. Има голям плюс, рехав орех, на който използвам само крайната сянка.

Новобучнатите, след косене, са доматите, салатите, тиквите, картофите и краставиците. Принципът е равно начало за новите, затова се коси.

post-100-0-27881000-1432841764_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Ето това е моята "градина" на село... Там някъде се възвисяват цъфтящ лук и манголд. Утре ще налвяза в тази джугла, да видим кой кого...

post-23-0-55232400-1432848299_thumb.jpg

Но в цялата тая изпусната работа - черешката вързала за първи път:

post-23-0-44166200-1432848780_thumb.jpg

 

На това му се вика мулчиране!
post-23-0-26764800-1432848279_thumb.jpg

Преметнахме го встрани. Отгоре на задушеното натрупах окосената трева, отгоре камари окастрени клони, които наситнихме съвсем на дребно (утре може да направя снимки). Отгоре ще сложа още косена трева. И ако имах и пръст да насипя, щеше да е екстра леха! Но нямам. Та ще го мисля. Или просто ще чакам до догодина - тогава може би ще може да ползва вече...

post-23-0-79398300-1432848319_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Имам реколта, бе хора, ей я на! Аз съм градинаркааа  :lol:

 

035489532.jpg?r=0

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Имам реколта, бе хора, ей я на! Аз съм градинаркааа 

Най-сладкия момент! :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Мислих, мислих и измислих, че не съм била права в решението да се ограничавам в сеитбите тази година  :rolleyes:  Понеже не повечето неща водят до повече труд, а повечето места.

 

Така че новият план е да се сее смело, но само там, където вече има нещо насято - тоест, до средата на трета тераса. Това е и периметърът, който се полива сравнително лесно.

 

Той включва (освен първа основна) абсурдната леха зад казана и тиквариума с наклона над него. На абсурдната леха няма какво да й се разширява, може само да се досейват някакви неща в нея. Тиквариумът обаче може да расте по малко във всички посоки.

 

Част от абсурдната леха:

 

036875316.jpg?r=0

 

Абсурдна е, щото в нея растат в момента моркови, макове, хризантеми, роза, грах, куча лобода, трева, един картоф, повет, коприва и не знам какво още.

 

А това е тиквариума:

 

036875354.jpg?r=0

 

Та почнах го днес разширението, както следва:

 

- отзад два реда праз за догодина + майоран

- отпред ред сминдух и ред царевица с тук-там кратуни

- отляво девисил

- отдясно физалис

 

Още по-отляво до асмата предвиждам място за аспержов боб, който ще сея малко по-късно. По-отдясно също има малко мегдан, но още не знам за какво да е.

 

Отгоре склончето е много подходящо за отглеждане на нещо за листна маса. Не ми хрумва нищо обаче, освен подправки - естрагон, целина имам налични семена. Над всичко това е втора тераса, на която живее руколата и има засети зелен боб+манголд.

 

Общо взето имам нужда от идеи за склончето, ако на някой му хрумва какво друго може да се сложи там. Ще ми се да е за листна маса. И също за отдясно - мястото там е слънчево, по принцип сухо, но пръскачката на съседа май го достига (ако не й смени мястото).

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Дано се опраши кукурузата на един ред. Уж трябвало в блокчета да расте, защото само от вятъра се опрашвала. Затова аз реших на тумби да ги слагам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Не знаех. Ще й асистирам за опрашването, ако покара изобщо, че семената са някакви антични.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Асистирането по метода на Ру ли ще бъде? Дай някакви идеи щото и аз съм сложил царевица на един ред.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Подозирам, че ще от рода на "клати го, клати го, клати го..." :Д

Аз като имам съмнения за кълняемост, поставям няколко на влажно и чакам да покарат. Ако покарат - действам с останалите. Да не казвам, че разсад си правих на слънчоглед и царевица.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Начи при нас трижди пасената царевица беше на ред, при това остана доста рехав, след първото или второто опасване от агнетата... Не видях проблем с опрашването - беше пуклива царевица. Имаше повити краставици по нея, ако е от значение, слънчогледи и тагетеси в лехата. От събрано лани семе посях тая година и беше изникнала 90%, но сланата я поряза. Сега наново...

 

20045661553_b688df72d0_b_d.jpg

 

пп: Възможно е "Методът на Ру" да се оформи като ефемизъм за употреба на вибратор в градината, така че да внимаваме как го използваме, защото ще има някои много, МНОГО разочаровани фенове на Мечо Пух! :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Този уикенд се поразходихме из околността и попаднахме на едно тютюнджийско село. Навсякъде около него - малки нивички за тютюн, покрай реката - разсадничета, плътно наблъскани с разсад. От реката се точат маркучи - теглят с помпа май, до всяко разсадниче има варели за вода. Освен тютюна имаше лук и чесън, малко картофи и по някоя маруля тук-там - явно от цигарите нямат апетит тия хора. Много интересно ми беше, заприлича ми на някакво китайско село с малките нивички и дребните бабки по тях, а по пътя паркирани дребни магаренца.

 

 

036908512.jpg?r=0

 

036908524.jpg?r=0

 

036908526.jpg?r=0

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Аз Май го свързвам с божури - на мен ми цъфна първият...:

post-273-0-78962700-1462806378_thumb.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Много ги обичам, за съжаление имаме само един корен и досега не съм го видяла цъфнал - миналата година прецъфтя, без да го видя, а тая си е дал почивка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване