Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Кое е това животно?

Recommended Posts

РозмариН
На 14.05.2021 г. at 12:52, Боби Димитров написа:

Вреден паяк не съм чувал аз... а на тоя размер е трудно да се каже вида.

Благодаря, @Боби Димитров, е затуй си питам:smile: Разселили са се вече из двора, защото вече ги няма, но бяха интересна картинка:-) 

P.S.: Тук открих една тема с линкове за насекоми и не само. Не си намерих паячетата, но май има почти всички буби, за които е писано в предишните постове: 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Какъв е този бръмбар? Малко под 1 см е дълъг.

1413.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Във Фейса има група "Насекомите и ентомолозите".Ако имаш профил качи снимката и веднага ще ти отговорят.Важно е да пишеш кога и къде е снимана гадинката/държат много на това/.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Това е миризливка, една от многото й "фази" (нимфа). Всеки от многото модели миризливки си има свои специфични фази...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Какво е това и как да се справя с него? Размерът му е малко над милиметър. Образува нещо като паяжина(втората снимка). Има прозрачна люспа като щит на гърба или може би бъдещи крила. На последната снимка е по гръб. Настанили са се на смокиновите резници. Питах преди седмица в темата Съвети за вкореняване на резници, това са малко по-добри снимки на второ поколение.

20220406_082643.jpg

20220406_083941.jpg

20220406_082938.jpg

20220406_083706.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Според мен са акари.

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

И аз имам питане за тази буболечка.Обикновено е свита на спирала,пълзи и има власинки по дължината на тялото,в разгънато положение е към 1 см. Предполагам,че тя ми е надупчила салатният синап.

IMG_20220405_184034.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Стоножка. По принцип, този тип стоножки са растителноядни. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Тия дребните "стоножки" се появиха сравнително скоро и за разлика от големите са голяма напаст: ядат от ягоди до картофи.

Точно за синапа може да не е тя виновната. Преди дни брах рукола, доста надупчена беше, но набедих белокрилката или нещо от сорта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Японска мраморна дървеница....от това,което прочетох за нея,е че няма естествен враг и тя е всеядна! Голям вредител!

IMG_20220613_174121.jpg

  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

На какво е? Краставица?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza
преди 2 часа, Славянски написа:

На какво е? Краставица?

Беше на асмата,снимах я върху листото. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Оказа се,че съм сбъркал! Тази буболечка се оказа най-голямата сухоземна дървеница/Mustha spinosula, сем. Pentatomidae/ и не е опасен вредител за разлика от кафявата мраморна дървеница/Brown marmorated stink bug/Halyomorpha halys Stal/. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

При мен е на доматите...

mustha.thumb.PNG.5e401293a9c3cc886fe62b8ff9be1e14.PNG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Прави ли беля,дупчи ли ги или не?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

Не съм я следил, но щом там я засичам често явно има някакви благинки....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Здравейте ! Въпросът ми не е точно за темата, защото знам за кое животно става въпрос. Някой може ли да ми каже, дали мокриците причиняват увреждания на корените или се хранят само с изгнила тъкан? В една саксия на терасата съм внесъл мокрици с торта и изглежда, че процъфтяват там. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Навсякъде пише,че се хранят с мъртви растения! При мен в компостера ги има в изобилие.

От Уикипедиятя/предполагам,че вече си го прочел/ - 

Мокриците като вредители

Макар че обикновено мокриците се смятат за благоприятни в градината играейки роля в контролирането на определени вредители, както и това че произвеждат органична тор, преобръщат почвата, прочистват от мъртва растителност и органична материя. Те също могат да бъдат считани за вредители, защото е известно че се хранят с култивирани растения като например зрели ягоди или разсад.

Вътре мокриците могат да причинят огромни щети на тапетите, декорациите и мебелите. Въпреки това, идеята че мокриците ще изядат всичката дървесина и дървена мебелировка, която притежавате е често срещано погрешно схващане. мокриците се хранят само с това, което е започнало вече да се разлага, затова ако имате сериозно нашествие, можете да го вземете като сигурен признак, че в домът ви има голяма влажност и разлагаща се дървесина, която ги привлича. мокриците не пренасят никакви болести, което ги прави напълно безвредни към хората.

Те могат да бъдат лесно премахнати, но както при всяко друго насекомо е по-добре първоначално да предотвратите нашествие, отколкото после да се справяте с него.

Редактирано от Marangoza

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Marangoza написа:

Навсякъде пише,че се хранят с мъртви растения! При мен в компостера ги има в изобилие.

От Уикипедиятя/предполагам,че вече си го прочел/ - 

Прочетох го. Може би това, че се размножиха толкова се дължи на остатъците от стар торф около корените на растението. Забелязвам, че правят дупчици в близост до стъблото, въпреки, че там не поливам и е почти непрекъснато сухо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

100% ядат и живи растения АКО популацията е по-голяма, отколкото може да бъде изхранена с наличните гниещи продукти.

Имам позната в Австралия, сега там е пролет, много вода; тя има няколко големи хугел лехи, които отдолу са яко гниеща дървесина и мокриците са й изяли всичкия разсад тиквички, краставици и прочее. Но по снимките се виждат стотици по и около едно разсадче, не 5-10.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване