Гого

Краставици - на колове или на земята

27 мнения в тази тема

Има ли значение за краставиците дали се гледат вдигнати или на земята?
Аз по принцип си ги гледам направо на земята, но тази година нещо ми жълтеят. Дали не им е силно слънцето и при евентуална конструкция да се самозасенчват едни други...?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи от краставиците - за корнишони няма особено значение, но за гергани или късоплодни или от тоя тип... ако са на земята рядко стават прави, а се навиват. Освен това, ако не мулчираш добре под тях, възможно е нагниване поради почвената влага. Пък и са близко до повече гладници, ако са на земя.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Листата ли жълтеят или готовите краставици?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Листата осново, но и в края на краставичките забелязвам.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Можеш ли да снимаш, това е много странно. Не ги преполиваш, нали?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, ето ги мизерниците:

В същите условия са, като при останалия зеленчук, но сега като бръкнах под мулча, при краставиците е по-сухо. Освен да ги полея :) :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много спаружена работата. Полей ги обилно и сподели утре снимка отново.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ааа това изглежда по-отчайващо... Иначе имам няколко вида гъби, които си никнат..

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гъби - нийм? Дали няма да помогне, дори да не са гъби - опитай?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм решително за конструкция. Ето ги моите от миналата година. Сегашните са още малки.

post-26-0-17231000-1432049949_thumb.jpg

Гого хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В същите условия са, като при останалия зеленчук, но сега като бръкнах под мулча, при краставиците е по-сухо. Освен да ги полея :) :)                                                                                                                         

Краставиците искат много вода!Особено ако е горещо и сухо време!Аз понякога ги поливам и по два пъти на ден с престояла и топла вода,а през няколко дена слагам и малко кокоши шербет!През горещите дни обичат и да ги напръскаш с вода с пръскачка или пулверизатор.

Гого хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гледайки снимката, и според мен ти съхнат. На открито няма как да им направиш 90% влажност, затова е добре да ги садиш на сянка, чести поливки (поне си на място) и те така. На Мърводол, където далеч не е толкова тропическо като в Пловдив, краставиците винаги се слагат на сянка - лани бяха в сянката на клозета и черешата :D

Дано не е някое гъбично, огледай внимателно стъблата там където влизат в земята!

Гого хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно... Да ползвам овошките за колци тогава :Д

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това не е никак лоша идея, особено ако са вече установени дървета - в Permaculture orchard показват как пускат тиквички и бобови по акациите в овощната градина...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само да вметна че акацията е голям катил растение и хич не и пречат увивни.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си насях слънчогледи до краставиците с мисълта да свършат евентуално работа и за колци.

Гого хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Краставиците ми продължават да са така мизерни. Вече си мисля, че е точно от слънцето. В парника, който ми е засенчен от пауловниите, растат много добре. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моите миналата година бяха така от някаква болест - може би мана - не знам,Тази година след всеки дъжд ги пръскам със сода за хляб и за сега има ефект,Много са ми дребни растенията, но са здрави и са отрупани с плод.А, да не забравя - два пъти ги пръсках и с настойка от коприва - ей така просто, за да използвам растението преди да е изчезнало

Веселата ферма в Родопите хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой има ли желание да ми разясни как и кога се прищипват върховете на краставиците?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично нямам, защото не ги прищипвам - искам да си растат до последно. Тиквите режа като направят 2-3 завръза, защото повече нямат време да изхранят - слагаме ги в началото на юни и още са на 2-3 листа. Лани втората реколта краставици я насадихме края на юли чак, до тоя момента от първата вече беше много слабо връзването, но то и щото не ги поливахме особено де.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На теория е лесно, но на практика не съвсем - на първите разклонения се оставя 1 краставица и върхът се прищипва, на следващото по две и т.н. Корнишонките не се пипали. Моите салатни реших да колтуча, когато взе да става джунгла (в оранж.). Обаче имам малки, садени по-късно и ще се опитам на чисто. В градината са бебета, но там досега не съм ги тормозела.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Малко инфо за недостатъците при краставиците и на какво се дължат (от огородко.ру)

При липса на азот в почвата, независимо от сорта, придобиват светлозелена окраска, горната част е стеснена, заострена и често извита като клюн, по форма наподобява морков. При това най-долните листа пожълтяват, растежът на стъблата и страничните издънки на растенията се забавя.

Ако напротив, листата и стъблата на растенията растат буйно и имат тъмнозелен цвят - в почвата има излишък на азот. В този случай трябва незабавно да се подхранят със суперфосфат или дървесна пепел, в противен случай реколта от краставици няма да видите, а всичко ще е само листа.

,

При липса на калий в почвата краставиците са стеснени към дръжката, а накрая, независимо от сорта, имат сферична форма и много приличат на грозни зелени круши. В този случай по ръбовете на листа (започвайки от долните) се появява светла ивица, а в жегите растенията може леко да завяхват.

Ако почвата е с малко фосфор, тогава растежът на стъблата се забавя, листата стават по-малки, тъмнозелени и бързо изсъхват.

Ако плодът е стеснен в средата и има ясно изразена "талия", това се е случило поради голяма разлика на дневни и нощни температури или поради поливане с много студена вода.

Ако краставиците са извити и с неправилна дъгообразна форма това говори за силно изсъхване на почвата или много неравномерно поливане.

rururu и alys харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По повод терзанията на Боби за белокрилката да си кажа и аз. Пиша тук, защото в темата за доматите не му е местото. Купих си два вида семена от латинка - пълзяща и непълзяща. Срещнах на няколко места в нета, че я използват точно против белокрилка. Със сигурност ще експериментирам.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Eвгени, тя белокрилката каца и по доматите ;), та и в тяхната тема да пишеш пак става, а най-подходящо е в темата за оранжерията, защото предимно на закрито се въди - даже така се и казва "оранжерийна белокрилка".

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно. Латинките не зная до колко ще са ефективни, с височина 20 см, а краставиците - 200 см... Но ще се радвам, ако споделиш опит. Само да знаеш, че те са супер привлекателни за зелевата бълха. При нас изядоха ВСИЧКИ латинки ДО ДЪНО, преди да почнат зелевите. Затова и понякога се ползват като капани - насбере се цялата бълха там и е лесна за унищожение...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Краставиците ги отглеждам на земята. Пълзящите не изискват никакви грижи освен поливане. Надявам се и латинките да не са претенциозни.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.