Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Кой е този сорт грозде?

Recommended Posts

Cucurbita Maxima

Реших да пусна тема, че да остане за поколенията  :lol: а и се сетих за още отличителни данни. Въпросът е: е ли това Отело или ако не е - какво е?

 

10550124_10152629338039634_7348751520957

 

033958704.jpg?r=0

 

 

Въпросното грозде е с тъмни, дребни, кръгли зърна, с налеп. Има дебела ципа, под която зърното е едно такова лигаво, малко като гумено и със събрани накуп семки. Зърното под ципата и сокът са с тъмночервен цвят. Чепките са сбити и когато гроздето узрее стават сухи и кафяви.
 
Има много силен, специфичен аромат, който аз лично не оприличавам на ягоди и малини, но какво ли разбирам. Вкусът според мен лично е наситен, а не блудкав.
 
Мисля, че е винско грозде, не десертно, но е доста сладко. Миналата година пробвахме да правим вино и ширата беше на границата, 20 и няколко градуса.
 
За паралел - имаме и малко грозде от един друг сорт, който има подобни качества, обаче и следните разлики - малко по-едро е, под ципата зърното е бяло, а чепките остават зелени дори когато е узряло. На вкус е по-блудкаво и има по-слаба миризма. То също не знам какво е  :)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Според мен е точно това. Терминът "винско" грозде е много добър  :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз да додам, че на нашия Отел месото е бяло-зелено, а не червено.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Аха, ами значи може пък втория сорт да е Отело  <_<

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Ето ги въпросните гроздета. 

 

036118919.jpg?r=0

 

036118918.jpg?r=0

 

Май-май и двете са нещо американско, предвид близкия външен вид и вкус.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

И като съм тръгнала, да си питам и за другите гроздаци.

 

Това е с продълговати зърна, няма общо с горните.

036118925.jpg?r=0

 

Бяло, сочно, не е толкова сладко като ранния Болгар.

 

036118923.jpg?r=0

 

На това дядо Славчо му казва Степ, или "шилесто"?

 

036118921.jpg?r=0

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Този с дългите зърна горе леко напомня на сорт Велика, но май не са достатъчно дълги... за другите ще чакаме някой експерт да се изкаже :(

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

По снимка едва ли някой може да определи сорта. Гледах на пазара три сорта. Единият беше Мерло, другият Каберне Совиньон и третият Мавруд. По нищо не се различаваха на външен вид. Изпросих си да опитам Мерло - много сладко ароматно и вкусно се оказа. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Florina Grigore
На 19.05.2015 г. at 16:43, Cucurbita Maxima написа:

Реших да пусна тема, че да остане за поколенията  :lol: а и се сетих за още отличителни данни. Въпросът е: е ли това Отело или ако не е - какво е?

 

10550124_10152629338039634_7348751520957

 

033958704.jpg?r=0

 

 

Въпросното грозде е с тъмни, дребни, кръгли зърна, с налеп. Има дебела ципа, под която зърното е едно такова лигаво, малко като гумено и със събрани накуп семки. Зърното под ципата и сокът са с тъмночервен цвят. Чепките са сбити и когато гроздето узрее стават сухи и кафяви.
 
Има много силен, специфичен аромат, който аз лично не оприличавам на ягоди и малини, но какво ли разбирам. Вкусът според мен лично е наситен, а не блудкав.
 
Мисля, че е винско грозде, не десертно, но е доста сладко. Миналата година пробвахме да правим вино и ширата беше на границата, 20 и няколко градуса.
 
За паралел - имаме и малко грозде от един друг сорт, който има подобни качества, обаче и следните разлики - малко по-едро е, под ципата зърното е бяло, а чепките остават зелени дори когато е узряло. На вкус е по-блудкаво и има по-слаба миризма. То също не знам какво е  :)

 

Това вероятно е култивар (може и хибрид)  на vitis labrusca, виж примерно Изабела: https://en.wikipedia.org/wiki/Isabella_(grape)

Мисля че култивирането им с цел продавба е забранен вече в Европа.

https://en.wikipedia.org/wiki/Vitis_labrusca

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Благодаря, Флорина - аз ги писах и двата Отел и да се оправят... За съжаление баш те са където наистина има нужда от асма - над плочника около къщата. А надолу в двора, където не е толкова наложително са вкусните гроздаци. Така че ще си стоят, няма отърване.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Това дребното, бялото прилича на мойто дето раздавах пръчки на съфорумците, но при мен става леко по-кехлибарено и си е доста сладко поне за моите разбирания.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Станимир
На 19.05.2015 г. at 16:43, Cucurbita Maxima написа:

Реших да пусна тема, че да остане за поколенията  :lol: а и се сетих за още отличителни данни. Въпросът е: е ли това Отело или ако не е - какво е?

 

10550124_10152629338039634_7348751520957

 

033958704.jpg?r=0

 

 

Въпросното грозде е с тъмни, дребни, кръгли зърна, с налеп. Има дебела ципа, под която зърното е едно такова лигаво, малко като гумено и със събрани накуп семки. Зърното под ципата и сокът са с тъмночервен цвят. Чепките са сбити и когато гроздето узрее стават сухи и кафяви.
 
Има много силен, специфичен аромат, който аз лично не оприличавам на ягоди и малини, но какво ли разбирам. Вкусът според мен лично е наситен, а не блудкав.
 
Мисля, че е винско грозде, не десертно, но е доста сладко. Миналата година пробвахме да правим вино и ширата беше на границата, 20 и няколко градуса.
 
За паралел - имаме и малко грозде от един друг сорт, който има подобни качества, обаче и следните разлики - малко по-едро е, под ципата зърното е бяло, а чепките остават зелени дори когато е узряло. На вкус е по-блудкаво и има по-слаба миризма. То също не знам какво е  :)

 

Това грозде е Унгарка. Винен сорт. Директен. Според науката виното от директните сортове е опасно за консумация и за това са забранени. При дестилация вредните вещества не преминават в дестилата и ракията може да се консумира. Другото грозде, за което споменавате е най-вероятно хамбургски мискет.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ванко

Зддравейте трябва ми 1 литър такова вино , да е 3 годишно

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
На 2.02.2020 г. at 20:29, Славянски написа:

Росица, аз мога да пратя някакви калеми от някои от сортовете ябълки, които отглеждам, колкото някой да се пробва да ги завъди. Може да видиш в темата за старите сортове ябълки какво съм описал. Ти имаш ли подложки? Имаш ли и второ дърво, което е добре за опрашването?

Аз проявявам интерес към лози, ако може нещо дето не иска пръскане. Отел черен имам.

ПП: Всъщност имам калеми от жълта петровка и още един сорт, оставени при @Боби Димитров.

Имаме лоза на асма, не изисква пръскане(освен  бордолезов).Вино чудно от нея,  узрява и не слагаме захар, ако успеем от осите да опазим..Тази година успяхме, съседка каза, че мухите и оси ще бягат от торбички пълнени с вода , и наслагани тук-там..не знам от торбичките с вода или нещо, но  докарахме до 23 захарност  и тази година не слагахме захар. Виното е тъмно, гъсто. Ползваме го , като елексир , разреждаме с напитка от лимон, джинджифил и мед.  Кажи, как да ти снабдим с калеми? Още не сме рязали асмата.На среща няма да идвам.Ако някой от Варна ще идва , мога с него да пратя.. Но има и пораснали от паднали семки, да копая ли, ако ще ти свърши работа и това.? Иначе ги изтръгвам, иначе ще станат много.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 55 минути, алина написа:

Имаме лоза на асма, не изисква пръскане(освен  бордолезов).Вино чудно от нея,  узрява и не слагаме захар, ако успеем от осите да опазим

Да не е Отел? (Боби май ще трябва да мести. Или копира.)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Славански, не знам названието на грозде. От старите лози.

За Отел :  https://www.bgfermer.bg/Article/6576787

Признавам се, че не много разбирам от вина и от лозя. Нашето вино харесвам, защото правим , чистейки чепки. Не цапам ръце, слагам медицински ръкавици. Става еко- вино, защото не ползваме и химия, не пръскаме с химикати. Понякога слагам пепел или  през много горещи  дни хвърлям отгоре на листата на асма  пепел, почетох това в история за Месопотамия, так правили там за да предпазят листата на лозя от изпичащо слънце.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

@алина Най добре сложи някоя снимка на грозд, листа, цялостно. Тругно е да се определи иначе.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
На 10.02.2020 г. at 8:48, алина написа:

Понякога слагам пепел или  през много горещи  дни хвърлям отгоре на листата на асма  пепел, почетох това в история за Месопотамия, так правили там за да предпазят листата на лозя от изпичащо слънце.

Това от кой източник е ? Единственият литературен  източник, който съм чел  от този регион е епоса на Гилгамеш. Но това е доста голяма творба и да е имало такова нещо там, не съм го запомнил. Относно ръсенето с пепел - това са го правили до пред 50 години в България масово при картофите. Поръсвали са сутрин ( по роса) растенията с пепел, сложена в торбичка, против колорадски бръмбар.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
На 14.02.2020 г. at 11:44, Kalam Mekhar написа:

Това от кой източник е ? Единственият литературен  източник, който съм чел  от този регион е епоса на Гилгамеш. Но това е доста голяма творба и да е имало такова нещо там, не съм го запомнил. Относно ръсенето с пепел - това са го правили до пред 50 години в България масово при картофите. Поръсвали са сутрин ( по роса) растенията с пепел, сложена в торбичка, против колорадски бръмбар.

Не помня, къде четох..Просто едно време се увличах по Шумерското царство, Месопотамия.И писаното за пепел направи на мен впечатление, затова запомних. Знам още, че киселинноста на водя намаляват, слагайки пепел и после прецеждат. Това е за миенето на косите., исплакват косата с тази процедена вода.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
На 10.02.2020 г. at 14:23, Лозан написа:

@алина Най добре сложи някоя снимка на грозд, листа, цялостно. Тругно е да се определи иначе.

Това може да стане след , като има листа и грозде.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване