Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Кой е този сорт грозде?

Recommended Posts

Kalam Mekhar
преди 17 минути, алина написа:

Не помня къде четох..Просто едно време се увличах по Шумерското царство, месопотамия.И писаното за пепел направи на мен впечатление, затова запомних. Знам още, че киселинноста на водя намаляват, слагайки пепел и после прецеждат. Това е за миенето на косите., исплакват косата с тази процедена вода.

Едно време се бях вманиачил и изчетох всичко за античната история, което успях да намеря и всички антични автори, преведени на български. Само Попол Вух ми се опря, че ме хвана в нетолерантно към глупости настроение.  Това, че пепелта има алкален характер, никога не е било тайна. С вода в която е киснала пепел са щавили кожите до сравнително скоро.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Намерих едно снимка, не знам добре ли се виждат листата и грозде

IMG_0956.JPG

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Чист, 100%ов отел. Не си хаби бордолезовия разтвор.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 38 минути, Пламен М написа:

Чист, 100%ов отел. Не си хаби бордолезовия разтвор.

Като гледам листата, изобщо не е хабен. Моите впечатления са, че черният Отел има нужда от пръскане. Но, зависи и от годината. Тази година при повече от четири месеца суша и Хамбургският мискет беше напълно здрав.В други години е пълна щета.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Заповядай в Ботевград, след 15.09 такива листа ше видиш, че ще се убедиш че черния отел няма нужда от никакво пръскане!

Аз Хамбургски мискет, тотал щета, никога не съм имал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Аз на балкона в града имам  мискет, но гамбурски или някакъв друг не знам. Една бабичка от Галата ми го даде преди 20 години. Каза ":Мискет, мила, мискет.." Добавям почва време от време и торя. Първите години имаше голяма реколта , имам предвид за балконко грозде.Последните години  обират птиците. Колкото скрия в мрежички , това е за нас, останалото кълват чак врабчета. Иначе за красота, като покрива  асмичката на балкона, пази от слънцето и радва очите..

Аз реших едно време , че стар италиански сорт грозде в селото:,Санджовезе (на италиански: Sangiovese)   https://bg.wikipedia.org/wiki/Санджовезе#/media/Файл:Sangiovese_close_up_crop.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Аз реших едно време , че стар италиански сорт грозде в селото:,Санджовезе (на италиански: Sangiovese)   https://bg.wikipedia.org/wiki/Санджовезе#/media/Файл:Sangiovese_close_up_crop.jpg     ,защото  и нашето грозде има аромат на синя слива и вишна. Една лоза, стара и дебела , изсъхна миналата година. Може би заради сушата. Но от  корените й тръгна младо клонче и вече стигна до асмата.

Купих две лози безсеменни: Русалка и Афридита.Едната върви добре, а другата нещо нещо забави ръста си. Не ги пипам, защото  не разбирам нито на откъсването нагорните корени, както някои препоръчват , нито добавено заравене не правих.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 9 часа, Пламен М написа:

Заповядай в Ботевград, след 15.09 такива листа ше видиш, че ще се убедиш че черния отел няма нужда от никакво пръскане!

Аз Хамбургски мискет, тотал щета, никога не съм имал.

Имах предвид, че при пръскане с бордолезов разтвор, той се вижда върху листата. Върху тези няма. При мен в северозападна България, добрите години за хамбургския мискет са малко. Но в повечето случаи, остава достатъчно и за ядене. За черният отел - зависи от годината. Имам две лозички в двора и десетки години сме го отглеждали на асма, така, че имам наблюдение върху него. Не е толкова здрав, колкото белият отел, който наистина може да не се пръска.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Пръскаме с бордолезов. Есен, пролет и понякога  и през лятото. Цялата градина  пръскаме с бордолезов.И розите и грозде. Само иглолистните не пипаме.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Може ли по тая снимка някой да определи какъв сорт е гроздето. Расте си без каквото и да било пръскане, рязане или други грижи - катери по дървета, ограда и където намери. Ражда изобилно, зрее (в София) към края на август. 

20200819_124357.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Атанаска Азалиева

От  първата снимка и описанието под нея - това е Алжирка.Облагородена дивачка,не се пръска,ражда много,прекрасен жив плет е, листата са чудесни за сърмички.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

@Ру®, мисля, че е перла (така го нарича татко) твоето грозде. Той има същото, като си отида следващия път, ще му покажа снимката. 

https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Перл_дьо_Ксаба

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Баба му викаше Ранозрелка, ако е същото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

 

преди 5 минути, Миленка® написа:

мисля, че е перла (така го нарича татко) твоето грозде.

И жена ми се казва така - Перла, ако се окаже такова - ще й кажа, че на нея е кръстено гроздето ;-) 

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

И че заради нея си го избрал ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

На мен пералнята така ми се казва...

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 6 минути, Mincho Georgiev написа:

На мен пералнята така ми се казва...

"Перла пере вместо вас!" - имаше такава реклама - и аз по нея се подведох, като се ожених...  ;-)

  • Ха-ха 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Лозата е много стара, имам я повече от десетина години, гроздето е без семки. Гроздовете са едри с крехки и чупливи дръжки. Зърната са с тънка ципа и след узряване са с висока захарност. Подходящо за стафиди. В опитите ми да открия подходящи изображения в търсачката най-близко е сорта Кишмиш лучистий.

IMG_20200829_102035.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Прилича и на червена лисича опашка. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Повече прилича на Кишмиш Запорожский.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване