Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Михаил Караянчев

Моят лук както посах го извадих преди седмица последният, бях сял по 2 пъти за зелен и глави на различни места, половината в лозето, другата над лозето. Едната част беше алелопатично сята в ягодите и въпреки, че беше сят последен направи най-големи пера, т.е. избухна. За догодина съм решил всичките ягоди в лозето и между тях лук и чесън. Моят също много изпърча, което не ми допада, някои не ги махнахме навреме, но съм оставил достатъчно и за семе и искам основно от семе да сея!

Та имам и въпрос, кога да засея семената?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Моят лук както посах го извадих преди седмица последният, бях сял по 2 пъти за зелен и глави на различни места, половината в лозето, другата над лозето. Едната част беше алелопатично сята в ягодите и въпреки, че беше сят последен направи най-големи пера, т.е. избухна. За догодина съм решил всичките ягоди в лозето и между тях лук и чесън. Моят също много изпърча, което не ми допада, някои не ги махнахме навреме, но съм оставил достатъчно и за семе и искам основно от семе да сея!

Та имам и въпрос, кога да засея семената?

Една баба, която отглежда много добър лук прави така:

януари сее семената под найлон, който лежи направо на земята. Когато започнат да ничат семената, започва са повдига найлона с дъгички. Не помня кога беше, но мисля, че март, вече има едни тънички разсадчета, които започва да отвива при хубаво време. Май сади на нивата и до есента стават глави.

Трябва да разпитам подробни и да си запиша, защото мисля, че нещо пропускам - дали нямаше по някое време разсаждане по на рядко.

Но като цяло, процеса стартира януари. Става дума за Герман (до София), за да се ориентирате в климата.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Имам един сполучлив опит с лук от семена и бях решила, че всичко е точно. Миналата година нищо не се получи, защото охлювите изядоха луковите пера. Тази година се оказа, че семената ми са остарели и докато се ослушвах дали ще поникне нещо, закъснях. Сега имам поникнал и разсаден воден лук, но още е много тъничък. Дори да стане само за зелен, пак ще се радвам. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Въпросния лук го оставих да си живее и си копвах само по някоя главичка, като ми потрябва. От две седмици обаче започна да прораства наново, та сега си имаме зелен лук за салатата. Няма лошо  :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Моят воден лук стана точно за зелен. :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Огнян Деянов

чесновият арпаджик стана (но с много разнообразни размери) и вече е положен в една леха - чакаме резултата :)

 

това се получу, без главите в горният десен ъгъл:

снимка

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

При нас лука още далеч не е изсъхнал - Алис, при вас как е, че го извади? Лукът няма проблеми със сянката, даже луковите култури са едни от сенколюбивите.

 

Чесъна го садихме на пролет, на есен нямаше площ - половината не изникна, явно да го затрупваш с буци не го кефи, но от този, който изникна около 1/4 стана с една скилидка. Останалия си направи нормално малки глави, 3-4 см диаметър, предвид условията. А този, който насадихме, е от роднини и при тях с много гледане главите стават спокойно 6-7 и нагоре см диаметър.

 

Боби, чак сега прочетох този ти пост (много съм бърза, нали ;)). Лукът беше във вид, който подсказва, че повече няма нужда да е в земята, а и ми трябваше площ за други култури. Ще се опитам да снимам следващия път, когато вадя лука. Беше си 80 % изсъхнал, като тук-там се зеленееше нещо в перата. Също съм забелязала, че щом цъфти, дори да откъсвам цветоносите, главите не нарастват. Чесънът също беше готов за вадене. Миналата година закъснях и започна да гние, но тогава беше влажно и явно това беше причината за развалянето. Празът ми отново е нападнат от ръжда. Чудя се кога да го прибера и дали този процес ще продължи в мазето или ще спре (пожълтяването от ръждата имам предвид). Но колкото и да се чудя, няма много време, т.е. дали утре или през следващия месец, ми се струва все тая. Според мене не трябва да се бърза с прибирането на праза, защото вътре е сравнително топло.  

А чесънът ми никога не става с такива размери, за които пишеш. Обикновените главички са ми около 3 см. Имах един, който ми се струваше огромен, но след като го оставих за семе, се получиха само едноскилидкови глави и беше дотам. (малко предистория - бях купила от пазара едър поникнал чесън една пролет и го насадих, та от него се получиха огромни глави, може би около 5-6 см. По-големи не съм имала).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Оги, това, което си насадил, мисля, че му казват bulbils по света - основно така съм виждал да се продава чесън на запад. Причината е в цената - не е необичайно 2-3-4-5 глави чесън да се продават за 10-15-20 лева, че и нагоре, според сорта. Докато тези арпаджичета са обикновено на бройка и доста по-евтини.

 

Тъй като тази тема от "полегнал лук" стана на "лукът по принцип", а има и за чесъна - с твое позволение ще отделя чесновите мнения в отделна тема. Там също имам какво да кажа за моите търсения на porcelain hardneck garlic! :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Алис, при лукът, който тръгва да цъфти (прекарал е зимата е земята), приоритетът е цвета, а не главата - така че правилно е наблюдението ти за размера!

 

Интересно ми стана, че през юли е изсъхнал лука - при нас стана месец по-късно, вероятно има значение това, че твоят е от есента, а нашия от пролетта.

 

Ръждата по праза идва от гъбични. Дали ще го прибереш или не, това няма да промени положението, но подозирам, че мицелът презимува и няма да се отървеш лесно - догодина пробвай да смениш мястото с някое далечно. Иначе по селата обикновено не прибират праза - понякога го изкореняват, но после го засаждат в кофа с пръст и го завиват с рогозка, навън си седи. Виждал съм и непипнат, да стърчи от снега, макар че предполагам при ниски температури ще се спихне (замръз-размръз).

 

Едноскилидков чесън се получава често ако го садиш на пролет. Затова и на пролет се сади чесън за зелено и лук за глави, а на есен - чесън за глави и лук за зелено :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Лукът беше саден от арпаджик през пролетта и през есента, като през пролетта купих два вида с надеждата поне единият да направи глави. Изсъхнаха всички видове почти едновременно. Оставих някои главички, за да видя дали случайно ще наедреят, но това не се случи.

Водният лук (Асеновградска каба), който очаквах да се получи от семена, стана за зелен, а няколко растения са направили опит да образуват глави. Техните пера и досега са свежи и зелени. Сланата не му попречи, така че по-смело ще сея такъв лук.

Виждала съм тук да садят пролетен и есенен чесън, като дори ги различавах по едрината на скилидките. Ще продължа да опитвам да садя чесън и през пролетта. Не е възможно да се получава винаги едноскилидков. Някои смятат, че едноскилидковият се получава от средните скилидки. Не, че не го харесвам, напротив, много е удобен за ползване, но не остава за семе. :)

Праза може да го насадя в друга градина и дано се отърва от ръждата. Тя се появи миналата година за пръв път или поне тогава обърнах внимание. Ще гледам да осигуря повече калий чрез пепелта от дървата. Уж липсата на калий, влажното и хладно време били добра предпоставка за образуването на ръждата. Но пък не беше толкова влажно и хладно това лято. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване