Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Cucurbita Maxima

На снимката не се вижда добре за съжаление, обаче част от лука ми е започнал да поляга. Сякаш му тежат перата и се пречупва така настрани. Проблем ли е?

 

035434737.jpg?r=0

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Никой ли не знае? Нали не му се режат перата като на праза или нещо друго да има му се прави?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Просто е много избуял. Завий го със слама или сено :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Ам. Еми хубаво, нека си буи :) Мулчиран е той уж, ама още от есента и вече почти не си личи, а всичкото ново сено слагам на картофите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marieta

И при нас така се получи, след като пооплевихме малко между лука. В частта с тревите между тях всичко е наред, т.е. явно си се подпират, така че всички си остават в тревата :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Моят лук явно се е наканил да приключва сезона - съвсем се излегна и пусна цветоносните стъбла. Обаче ме притеснява, че вместо да прави глави се е размножавал. Много млади стръкчета се виждат помежду старите. Защо така?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Засадила си вероятно лука на пролет и е бил доста големи глави, а не арпаджик?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Тц, есенен е, от арпаджик.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Късай цветоносите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Няма да мога, до края на месеца няма да ходим повече. Здраве да е, каквото стане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

И моят есенен лук се държи по същия начин. Късам цветоносите, но дали ще помогне, ще видим, че и той не е на слънце. Есенният ми чесън също пусна цветоноси - поизрязах ги. Няма как да ги изрежа съвсем, защото ще стигна до главичките. Миналата година беше същата работа, Не му попречи да си станат нормални главички чесън. Но е интересно защо есенният цъфти, а пролетният не. Пролетният започва да поляга, особено по-дребните представители. Миналата година изкарах някакъв едър чесън и засях от него, но ми се струва, че не се получиха същите главички. Рано е да се кажае но и като гледам стъблата, не прилича на миналогодишния. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Те никога не си приличат, като правило природата си ги напасва към района и климатичните особености през годината :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Огнян Деянов

Някой пробвал ли е да си засади семената на чесъна, тоест да си направи чеснов арпаджик? Аз правя опити в тази насока, но ми се струва, че нищо няма да стане... много хилави излезнаха, дано да направят глави.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Кога го ся? Да не би да иска да започне на  студено и при кратки дни - демек пролет?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Досега не съм оставяла цветът на чесъна да цъфне и да дочакам семената. Може да опитам някоя година, но както пише Бушката, може би трябва да се сеят по-рано. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Огнян Деянов

Чесъна върза мини скилидки, които засадих есента и поникна нещо като дребна трева, скоро ще се види резултата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Нашия чесън го извадихме защото започнаха да съхнат стъблата. Ето нещо по темата:

https://www.facebook.com/groups/400183860145393/permalink/488853951278383/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Рових днес в лука и това е положението - тук-там по някоя по-едра главичка и останалото арпаджик. Що стана така?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Днес извадих лука и чесъна. Единият лук е направил главички, от есента беше, но всичкият беше с цветоносни стъбла (отрязани, де), а другият лук почти не е мръднал, има запазени арпаджичета. Мисля, че и на двата не им допадна съответното място - единият на сянка, другият на полусянка и по-сухо и глинесто. Чесънът от есента направил хубави глави, а другият е 99% едноскилидков. По начало разчитам на праза, дано стане тази година, че миналата покрай дъждовете се маноса и накрая едно нищо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При нас лука още далеч не е изсъхнал - Алис, при вас как е, че го извади? Лукът няма проблеми със сянката, даже луковите култури са едни от сенколюбивите.

 

Чесъна го садихме на пролет, на есен нямаше площ - половината не изникна, явно да го затрупваш с буци не го кефи, но от този, който изникна около 1/4 стана с една скилидка. Останалия си направи нормално малки глави, 3-4 см диаметър, предвид условията. А този, който насадихме, е от роднини и при тях с много гледане главите стават спокойно 6-7 и нагоре см диаметър.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване