Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Конструкции за домати, краставици...

Recommended Posts

Гого

Моите лехи са в кръг, по два броя. 1 леха по периферията на кръга, и още една вътре в кръга. Много трудоемко ми се видя снабдяването и забиването на много колове, затова си направих конструкция палатка.

домати-на-палатка.jpg

 

Бях решил да слагам два обръча по лехите, от които да захващам канапа от кола по средата, но взех арматура 5,5 мм, която като заварих в кръг, се оказа много лигава. Ядосах се и я нарязах на ~40 см парчета, които огънах лесно във формата на куки.

Измерих една дължина от върха на кола, до края на кръга. По тази дължина нарязах необходимите ми бройки, според корените, които имам, Вързах си едно за друго с общ възел и го преметнах през кола. Оттам всеки край обтегнах с направените куки до самия корен.

Външния кръг е с по-голям наклон, но не мисля, че това ще се окаже проблем. По-скоро вътрешният, който ще се окаже в по-голяма сянка, но тъкмо ще имам наблюдения над това, как се развиват на едно и също място, огряни и засенчени доматите.

 

домат-на-палатка.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Красива работа, не като някои  :rolleyes: 

035434748.jpg?r=0

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Лелее, какво правите? Аз, ако ви покажа моите домати, въпреки че са от разсад в оранжерия, ще припаднете, ми те са 2 пъти по-малки. :)

Тиквичке, това чудо на вятър ще издържи ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Мани 2 пъти, нашите са 15 см високи! Успокоявам се с това, че на майка ми скоро ще са узрели... А тези на Мъдводол (400 корена) скоро ще цъфнат.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Stanko Kaishev

post-26-0-13258400-1432915332_thumb.jpgpost-26-0-00352400-1432915368_thumb.jpgpost-26-0-60246100-1432915387_thumb.jpgpost-26-0-39591800-1432915405_thumb.jpgpost-26-0-05032700-1432915423_thumb.jpgЗдравейте градинари ентусиасти.Смея да покажа и моите конструкции.Конуса с връвките го ползвам за цветята.Конструкцията за доматите и граха е по стабилна.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Станко, може ли да обясниш за доматената конструкция? Две мрежи и между тях са доматите или не съм разбрала? Отгоре има ли по-стабилно въже?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Stanko Kaishev

post-26-0-54416900-1432920727_thumb.jpgpost-26-0-39015700-1432920747_thumb.jpgГраха е в мрежа и сам се укрепва,а за доматите е една мрежа.На 4 метра ред ползвам 3 вертикални арматури 10-12 мм.около 2-2.2 м височина.От горе ги връзвам хоризонтално пак с Ф10 и мрежата се държи на тях.Доматите ги връзвам със скоби.Всичко това веднъж направено се ползва с години,като зимата го прибирам.

Надявам се да съм обяснил добре,ако не питайте,затова сме групата да си помагаме.А тук в парника висят от тавана.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

А как отскубваш после граха от тия две мрежи? Разваляш ли констукцията, за да го обереш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Stanko Kaishev

Берем на етапи и накрая барабар с мрежата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Stanko Kaishev

Ето така изглежда като напълни мрежата.

post-26-0-85374400-1432921824_thumb.jpgpost-26-0-09039500-1432921836_thumb.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Разбрах, благодаря!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Това са ми първите домати - последния уикенд на април е слаган разсада. От тогава всеки уикенд сме слагали по една порция, та в момента имаме всякакви размери. Ама тия първите са много пред другите като развитие. Ще видим на какво ще издържи "конструкцията" (то особено след последните снимки чак ме е срам да я нарека така ;) ) - щото при нас вятър, котки, копаещи костенурки...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Станко, доматите ти детерминантни ли са? Издържа ли мрежата, ако са индетерминантни? Миналата година ползвах такава мрежа за краставиците. Много е удобна и не се заплита при работа с нея. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Мари

От къде взимате тази мрежа?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Мрежи се продават във всеки строителен хипермаркет, градински център, агро магазин... Обикновено ги водят "мрежи за краставици". Има с различен отвор, с подсилена нишка през няколко реда, има бая видове. Ето един пример.

 

На мен по-чудно ми е после как разплиташ граха от мрежата? Като го знам как яко захваща, мисля си, че ще скъса мрежата в дърпане. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

При мен грахът си расте прав без мрежа. Може би ако е по-нарядко да е нужна... Вчера го обрах. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

При мен грахът е висок 2 педи, вие как ги правите тези работи не знам...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Захващат се едни за други растенията - като дръпнеш едно - се клати цялото насаждение. Миналата година станаха високи и полегнаха малко цялата маса в една посока. Ако се забодат няколко клона (с разклонения) вътре в "масива" или лехата - то цялото това нещо се крепи на тях.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

От първия ми опит за конструкция на кокоши трактор, ми останаха излишни пвц тръби.
С тях си направих конструкцийки за увивния боб и корнишоните.

 

За боба:

конструкция за увивен боб.jpg

 

За краставиците:

конструкция за краставици.jpg

 

Монтажът е елементарен. На местата на колчетата от тръби, набих едни арматурни железа, които също са ми артисали отнакъде. Върху тях нанизах тръбите. Тръбите една за друга съм ги хванал, като съм им пробил по една дупчица и съм прокарал тел. Демонтажът ще е лесен.
 

Ъпдейт на заглавната конструкция:

конструкция за домати.jpg конструкция за корнишони.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Докато ни нямаше три седмици слънчогледите ми, дето трябваше да го играят колци за краставицата станали колци на поветицата. А тя така ги дърпала, че краставиците бяха като в палатка отдолу. Извод - слънчоглед за колци само под надзор.

035685152.jpg?r=0

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване