Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Хлороза по лозата

Recommended Posts

Cucurbita Maxima

Част от лозето ни е с хлороза. Почти съм сигурна, че става въпрос за железен дефицит, предизвикан от варовиковата ни алкална почва. Конвенционалното решение е да се използва зелен камък (железен сулфат). Да го ползвам ли, вреден ли е? Какви алтернативи има? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Четох уж за тоя зелен камък, ама нищо не разбрах. Ясно ми е, че е само временно решение, но струва ли си изобщо да се занимавам?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

При мен това го има не само при лозите..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

За големи мащаби (в мисъл не няколко саксии, а стотици квм) - няма алтернативи. За мен лично не е проблем зеленият камък, разбира се в умерени количества (същото важи за синия).

 

Нелоши резултати, но в доста дългосрочен план, се получавали чрез железни пирони и изобщо всякакво стандартно желязо, не галванизирани, без покритие (щото понякога съдържа кадмий то и... спек). По форуми съм чел, че събират стружки от стругари също, но е трудно там да се проследи какъв е материала, щото ако си била при стругар знаеш каква е... кочина.

 

За саксийни растения по 1 голям пирон в саксията е добър начин за добавяне на желязо. За овощни дръвчета си представям нещо от типа на 20-50 пирона в почвата в един диаметър по the dripline.

 

Иначе по темата мисля това ще ти е интересно, особено обърни внимание на мненията на Adam Klaus, касаят точно проблемите с алкална варовикова почва и това, че при различно pH са достъпни различни количества от различни вещества.

 

http://www.permies.com/t/31372/soil/Soil-Test-results-recommendations

 

https://www.pinterest.com/pin/472033604669715375/

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Гого, а каква е почвата при теб? Някакви тестове ако си правил или според плевелите?

 

Боби, мерси, ще почета. Това, което разбрах досега е, че при този тип почви (варовикови) проблемът по-скоро е не в това, че липсва желязо, а че е в неусвояема за растенията форма. Иначе пирони и такива неща принципно хвърляме из градината.

 

Трудно ми е да се ориентирам за препаратите. Химията хич не ми е силна страна и не знам кое е отровно, кое не. Ще питам в Сортови семена какво ще ми препоръчат.

 

Иначе аз си мисля, че принципното обогатяване на почвата с компост и т.н. би трябвало да нормализира разни такива отклонения. Ще видим с времето как ще се развиват нещата.

 

Засега планът ми е, освен евентуален препарат от магазина - да попрекопаем около корените да влезе малко въздух и евентуално да вкараме малко киселинност с борови иглички. И мисля да направим пръскания с растителни настойки, от брани другаде растения.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Мда, това е т. нар. chelated iron, има chelated copper, калции, борон и всичко останало. http://en.wikipedia.org/wiki/Iron_chelate

 

Това е "модерното" сега, принципно са по-скъпи от класиката, но се прилагат в много по-малки концентрации; теоретично излизало по-евтино.

 

Не знам дали EDTA те притеснява, помисли и за това. И по двете теми пише в тоя линк дето ти дадох.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Четох, само не разбирам как едно и също вещество се използва за листен тор и за морене на плевели. Дозата ли е? 

 

Май засега ще пробваме без препарати, в крайна сметка не е някакво животозастрашаващо състояние.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Храбрият Шивач

Ще се намеся с библиотечните си знания и уверенията от трети лица, че помага, нямам личен опит. 

 

Използвай растения, които са динамични акумулатори. Те извличат минерали, които не са достъпни за растенията с коренова система, която най-често е в горния почвен слой. Те успяват да се "протегнат" до алувиалния почвен слой, където се отлагат отмитите от дъжда минерали в депозити и да натрупат тези така важни хранителни вещества в листната си маса. Съответно градинаря ги прави достъпни за останалите растения с така наречената chop and drop техника.

 

Ето списък на част от тези растения, които могат да виреят в умерената климатична зона, в която се намираме и ние. 

 

Ние лично сме направили множество малки и една голяма поддържащи гилдии около нашите плодни дървета, но сме в първата година от както това нещо съществува, та още не можем да споделим конкретни резулати.

 

За съжаление има сравнително малко информация за този тип растения. Тук съм драснал няколко реда относно функцията им.

 

Надявам се да съм бил полезен.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Садя някои растения от този списък, и още ще слагам, но притеснението ми е, че не съм сигурна доколко изобщо има някакви смислени почвени слоеве при нас или седим на бигор. Дори и при копаене на дупки за фиданки се е случвало да стигнем до него, а това е по-малко от половин метър надолу.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Дори и да работят супер ефективно, динамичните акумулатори имат нужда от години, за да има измерима промяна. Колко години зависи от обема на биомасата и количеството вещество, което успеят да извлекат. 

 

Друг е въпросът ако действително в почвата и надолу не се съдържа желязо, какво ще натрупат:

http://bezmotika.com/topic/77-растения-динамични-акумулатори/?p=540

 

Така че помисли и прецени. Лапада е супер растение, определено не трябва да се лишаваш от него, но няма да има бързия резултат за спасяването на лозата като стружки и пирони или зелен камък. Аз лично бих действал умерено и по трите начина.

 

М/у другото, изумен съм, че фиданките ви се справят в под 50 см почва. Обикновено 100-120 се приема за минимум дълбочина до скала или подпочвена вода.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Чудех се, ако поливаме с ръждива вода ще има ли някакъв положителен ефект?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване