Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Cucurbita Maxima

Някой ми ходи в ягодите и борагото, като прави проходи, дебели 3-4 см. на половин педя под нивото на земята. Като че ли не е яло корени, но като са подкопани и ми изсъхнаха няколко ягодки. Дали е попово прасе и как да разбера?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Огнян Деянов

Щом прави проходи е попово прасе сляпо куче, къртиците правят само купчинки, аз също си имам доста от тях - миналата година си похапнаха доста картофи. Сега съм засадил рицина да видя дали няма да избягат, а бабата е сложила празни шишета на забучени метални пръчки - да дрънчат - не се знае още ефекта.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Тоест няма никакво друго животно, което да прави такива проходи?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Казаха ми, че и мишките правели такива проходи.
Аз от седмица се опитвам да спася една малка хортензия. Гледам я - смръчкала си листата без никакъв повод. Тоз синдром го знам - поливам обилно и навирам ръка в мократа пръст около корените. Веднага се напипва прохода (ако не ти пропадне пръстта в канала още при поливането). Минало е точно под корените, а храстчето е малко и толкоз му трбява. Натъпках пръст, докъдето можах уплътних и на следващият ден отново се потвори същото. Ако и днес разрови, ще набия в земята арматурни железа на по 50 см около храстчето - помага. Предполагам, че копаейки си дрънва главата в железата и от немай къде - завива.
Проблема идва от там, че като е суха и спечена цялата поляна в двора, то (което и да е то) търси рехаво и меко. А като полееш правиш рехаво и меко. Проблема е, че реховото имекото е точно под корените на растението, на което държа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Проходи прави и сляпото куче. Техният размер зависи от възрастта на животното. Виждал съм такива 3-4 см. Типично за него е "подигането" на почвата по протежение на тунела! Това не го прави нито прасето, нито къртицата.

 

Къртицата принципно живее по-дълбоко и индикацията за нея са само къртичините. Но и тя може да направи ненарочни щети от типа подкопава млади фиданки, плодни храсти и тн.

 

Поповото прасе прави по-тънки тунели просто защото самото то е по-малко. Бих казал 2 см диаметър макс съм виждал, но не изключвам при вас в тропиците да има някой по-могъщ бананояден вид и тн... ;)

 

Когато обръщахме мястото едно време (всяка година по два пъти, 1 дка, на ръка...), изскачаха много попови прасета. Особено в частта, където са били картофите, защото все остават неизвадени и там се хранят насекомите. Избиването им с лопатата помага до някъде за контрола на популацията, иначе химиците (и ветераните от войната във Виетнам) правят накисната във вода или мляко мляна царевица или жито, смесено с Б58.

 

Спекът е, че ако имаш добри условия за тях - рохка почва и вкусни кореноплодни - ще доходят и от съседите. Същото важи и за сляпото куче. Реално се отървахме от него на Мърводол като спряхме да садим картофи, а луковичните цветя влязаха в саксии.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Методи за гонене на попово прасе:



  • През есента се правят дупки, дълбоки до 40 см. и се пълнят със смес от тор и слама. Поповото прасе ще отиде да зимува в тях, съответно може да се извади.




  • В лехите се набождат пресни клонки елша.




  • Бирени капани.




  • Борови иглички (само внимателно да не се вкиселите).




  • Тагетис.




  • Хризантеми. През пролетта в почвата се закопават изсушени и наситнени стъбла.




  • Дълбокото прекопаване - до 12 см. премахва яйцата и личинките.




  • Трепетлика - взимат се пръчки с дебелина 2-4 см и дължина 25-30 см, задължително с кората и се набождат из градината през 1-2 м.




  • Дрънчалки.




  • Жаби - за тях поповото прасе е деликатес.



От тук - http://lilygold.ru/view_post.php?id=156


  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Хоби Работилничка

Това с хризантемата работи безотказно при мен - вече втора година нямам нито едно изядено коренче.Просто когато правя дупка за растението слагам до корена стебло от хризантема около 5 - 6 см.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Моето мейби-прасе продължава да ходи насам-натам, без да яде нищо. Злоядо ли е, що ли  :huh:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Хоби Работилничка

Може и на диета да е :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Огнян Деянов

Моите ми вършат чудесна работа, с изключение на това, че похапват малко картофи, са прокопали канали навсякъде и като пълня лехите да поливам водата се просмуква във всички посоки, понякога доста се изненадвам като поливам на едно място а избие на друго :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Описаният от теб ефект беше най-неприятното нещо за дядо ми, търчеше с мотиката да затапва дупките, защото водата, когато е с налягане и дебит, разваля вадите и оголва картофите. Колко много зависят нещата от гледната точка, а?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Огнян Деянов

Хората все търсят, кое с какво им пречи и забравят да помислят дали не им помага с нещо ;)

 

Бабата също доста им се дразни на тези дупки, тя сади на вдлъбнати лехи и преди засаждане ги пълни с вода, и с ръце ги натъпква отвсякъде за да запуши дупките и да стане като корито.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
 
@  Гого : (19 юни 2015, 20:43)  То поповото прасе нанася ли вреди, когато растения са вече пораснали @  Гого : (19 юни 2015, 20:43)  При мен виждах поразии само, когато бяха малки

 

Основната поразия е по кореноплодните. Типични и ясно разпознаваеми големи почти идеално кръгли дупки по картофите са индикатор. Като са ги наръфани 50% от картофите и им се сваля много устойчивостта на съхранение, мисля ще погледнеш по друг начин на това прасенце :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Методът на Хоби Работилничката за гонене на попови прасета със стебла от хризантема ме заинтригува извънредно много. Моля за по-подробни разяснения от всеки, който го е прилагал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Хоби Работилничка

Всичките подробности са тези, които съм описала в едното изречение горе.Миналата година пробвах първо с пет корена, за да не уморя всичкия разсад и после си продължих.Таза година съседката дойде да ми иска отрова за попово прасе и аз я зарибих с хризантемата - и тя няма нито един изяден корен.Или са напуснали махалата, или наистина им пречи :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване