Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Градината през Юни

Recommended Posts

Cucurbita Maxima

В цветната градина може да се садят разсади от едногодишни и многогодишни цъфтящи растения, а в края на месеца се сеят семена на двегодишни цветя. Тревните площи изискват често косене и поливане.

В зеленчуковата градина основните дейности са насочени към засадените на открито домати, пипер, патладжан, краставици, тиквички и др. Изваждат се луковиците на зимния чесън. Сее се късно главесто и цветно зеле, броколи, есенни моркови, бамя. От разсад се садят праз, лук и краставици втора култура.

В овощната градина се прореждат плодовете, като се откъсват дребните и деформирани плодчета. Основна задача през този месец е опазването на овошките от болести и неприятели.
 
Споделете какво (ще) се случва в градината ви през този месец, какво садите и какви други дейности извършвате.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Основната дейност при нас ще бъде наблюдаването на бавната смърт на всичко в градината без поливка и наблюдаване на капковото в градината със вода.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Това звучи много тъжно  :( Няма ли как все някаква поливка да се организира?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Има, даже е организирана, над 250 м капкови маркучи и 400 корена домати, сума чушки, краставици, тиквички, боб, царевица, картофи, чесън, лук... :) Обаче това е в другата градина!

 

To това че няма вода ако ти е тъжно, изобщо няма да ти казвам, че циганите са влезли и са обрали черешите и друго наред в градината на майка ми, че не знам да пропиеш от мъка... ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Огнян Деянов

Аз забелязах само смъртта на чесъна ми :) иначе всичко се развива добре и се е посъвзело от градушката, само пауловнята изглежда доста трагично.

изпуснах половината ягоди :)

малко плевих

малко поливах

пръска по доматите и картофите

прасковата ми се е съвзела от дъдравостта :)

избих 500-600 колорада

това е за началото на юни

направих и малко снимки с доста гадно качество, но някакси не остава време за снимки:

албум-юни

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Свършихме със саденето на домати и чушки най-накрая. Цял месец ни отне, но най-накрая първа тераса е засадена изцяло. Даже малко объркахме сметките последната седмица и се оказахме с 20+ корена домати отгоре, та се наложи да ги бода из цветните лехи и на всякакви такива интересни места.

 

Сега мисля да сложим праз и малко (десетина стръка макс.) зеле. Зелето е по-скоро за проба, понеже миналата година не разбрах защо не се получи - водата ли не му стигна, на слънце ли много се изпече. Ще го сложа на сянка този път, да видим.

 

Нещо не намирам биодинамичен календар за юни да сложа горе - хвърлете един линк, ако имате.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Емилия Димитрова

От началото на месеца прибираме граха, берем и оползотворяваме /сладко+компоти/ ягодите и вишните. На мястото на граха, вероятно към 12-13 ще се сеят домати Сан Марцано за втора реколта, на мястото на чесъна, който вероятно ще извадим към 20ти юни, ще се сее праз с надеждата да опази морковите, които са в съседство, от нематодите. Вече берем тиквички и краставички, вадим картофи, доматите и пипера цъфтят. Разсадих малко от червеното цвекло, че беше много гъсто. Започват да зреят малините и бялата череша. Косим тревата между връвчетата, за да не пусне семена, останалата се плеви по малко за мулчиране на вадите. Една част от броколито е насята, друга част - след няколко дни, да се освободи място. Миналата неделя боднах и 20тина коренчета физалис, днес, след работа, още толкова смятам.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Градинката ни през юни :)

Хугелът с тиквички и домати:

post-100-0-36171300-1433943271_thumb.jpgpost-100-0-34602800-1433943278_thumb.jpg
post-100-0-42987700-1433943266_thumb.jpgpost-100-0-18174000-1433943262_thumb.jpg

Фукуока:

-краставици и домати
post-100-0-65864900-1433943256_thumb.jpgpost-100-0-65207900-1433943250_thumb.jpg

-салати, царевица, моркови, чушки, коприва, репички, тиква

post-100-0-34996000-1433943244_thumb.jpg

- тикви и ягоди

post-100-0-55823200-1433943239_thumb.jpg

-краставици и чушки

post-100-0-67532800-1433943229_thumb.jpg

-магданоз и домати

post-100-0-23226600-1433943385_thumb.jpg

-миналогодишна зелка и моркови

post-100-0-29507500-1433943379_thumb.jpg]post-100-0-92590900-1433943374_thumb.jpg


Ами сега не знам как да ги обърна и защо са с главата надолу.

post-100-0-03485100-1433943234_thumb.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

И при мен един бърз поглед към градинката по това време:

 

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Не съм си виждала градината от около 20 дена. Ще взема тия дни, като ида, да ви стресирам с клипче и аз. На фона на подредеността на Гого - шока, предполагам, ще е голям :lol:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Ех, как хубаво ви расте всичко  :wub:  Пък аз едно цвеке не мога да завъдя - толкоз жалка латинка виждали ли сте някога?

 

035531960.jpg?r=0

 

Вес, кажи нещо за тоз хугел де - какво има отдолу, дънер, пръст и слама ли е? Гледам, че е нисичък. Аз се дивих много на снимките в нета с някакви пирамиди по 1.50 метра високи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Искате ли да говорим за хугелите отделно, да не бъде потрупано от ежедневните дейности в градината? На всеки опитът е ценен. Преместих мненията тук:

 

http://bezmotika.com/topic/159-%D1%85%D1%83%D0%B3%D0%B5%D0%BB%D0%B8-hugelkultur-%D0%B1%D0%B0%D0%B8%D1%80-%D0%BB%D0%B5%D1%85%D0%B0/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Ще снимам като Гого филмче и аз.

Хугел в началото и после Фукуока в малката градинка в двора :) Нищо не е поливано. Засега...

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

gradina_otgore.jpg

 

gradina_otstrani.jpg

 

Тази слама и картони, голяма работа се оказаха. Пълен айляк :)

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Последен отчет за месец Юни.

 

Понеже много ми се услади зеленият увивен боб, а бях сложил само 20 коренчета, от които си хапвам два пъти седмично, реших да заложа още 50, за да имам и за зимата. :) Нямам място вече в мандалата и започнах извън нея да подготвям място за боба. Окосеният райграс от съседа влиза в употреба. :) Под него предварително оплевих всичко и метнах две колички компост от гъби. Така ще стои около 2 седмици, докато разсадът стане готов.

леха за увивен боб.jpg

 

Дините ми никога не са вървяли, както до сега:

дини.jpgдиня.jpg

 

Картофите в слама изглеждат добре, но какво ще дадат, ще видим накрая :)

картофи в слама.jpg

 

Шарени доматки с компаньон латинки и тагетис:

шарени домати.jpgлатинки.jpg

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Хоби Работилничка

То красота, бе Гого!Аз срещу тебе да бягам, не мога да те стигна!

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Е, с такъв жив пример, като мен - айляк градинар, с 6 кръгчета градина по 12 метра диаметър всяко и всичко мулчирано, ко му е... :Д

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Хоби Работилничка

Ако си намеря достатъчно слама тази година и аз ще пробвам от есента с кашони.Вижда ми се много удобно

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Ако ще слагаш кашони, върху тях може и сено да метнеш, даже и дребни клонки, колкото да държат картона. И хубаво си го напои, след като го положиш.

Ако ще се купува сламата, то есента се оглеждайте за обяви във вашия район. При мен балите са по 80 ст.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Хоби Работилничка

При нас не се балира, защото няма какво - слънчоглед и рапица.Миналата година видях едни бали в района на Камено, но бяха огромни колкото влаков вагон.Та това няма как да дойде в моята градина.Тази година ще търся по-старателно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване