Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Градината през Юни

Recommended Posts

alys

И при мене има от тези пеперудки! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

При мен салвията е направо като събор на тези пеперуди - белите.

На 30.06.2016 г. at 15:05, Cucurbita Maxima написа:

Първи корнишончета хапнахме вчера и доматче неИдеално, но пък много сладко  :rolleyes:

 

Освобождава ми се от лука доста голямо петно на четвърта и понеже е време да му сменям мястото и няма да го сея пак там наесен се чудя с какво да го заема. То сега зеле се сади, ама там ми е доста далече за поливки.

При мен една от бабите (според мен, а и според резултатите), най-опитната, слага след домати чесън, а след него домати. Е нема да ви казвам за къв чесън говорим. Пролетта го сади, а аз моят - есента. Резултатът - моят (най-представителната извадка), около 5-8мм. диаметър и около 30-35см височина. Нейният - 1.5-2см. диаметър, 80-90см. височина... Викам й: Празът добре ти върви... А тя: Това е чесън...

аз: С какво го натори?

тя: Аз не торя! Саден е на мястото на доматите в еди ква си луна....

аз: :o:blink:

...така, че преценявай ;)  Аз лично за себе си съм взел решение :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

ПП: Същата схема ползва и за лука.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Чакай, не разбах, как така след доматите - чесън, като го слага на пролет?! Питането май е какво да се сложи СЕГА след чесъна?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

То питането е миналогодишно, но мерси ;) А в каква луна?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

След чесъна слагам зеле. Още не съм сяла. При мене есенният чесън винаги става хубав и висок (с розовите люспи). Пролетният е нисък, нещо жълтее. Купих от пазара, кой знае какъв е! Миналата година имах домати там, където сега е чесънът, но не виждам разлика с друга година. Вадя го в края на юни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан
преди 51 минути, Боби Димитров написа:

Чакай, не разбах, как така след доматите - чесън, като го слага на пролет?! Питането май е какво да се сложи СЕГА след чесъна?

То не става въпрос за непосредствено след едното да сложиш другото бе Бобка. Просто последователност. Аз боцнах миналата година есента лук (червен) за глави, на мястото на доматките. Сега е 2 пъти по-голям от другият, който съм плевил и поливал...

преди 43 минути, Cucurbita Maxima написа:

То питането е миналогодишно, но мерси ;) А в каква луна?

За луната не помня и за да не подведа някой ще питам допълнително и ще записвам. Тя в общи линии се води от сеидбооборот и луна. Не тори, полива рядко, бере много, а някои неща, като копър, магданоз, целина, чубрица и др. нямат обиране. Всеки път ми дава по някоя връзка от нещо като си затръгва, ама такава дето се равнява на 10 от тези в плод и зеленчука.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз мислех, че питането е за непосредствено след. Както го е описала Алис - прочее и аз мисля така да пробвам, след чесъна - броколи, за да не седи празно. Иначе какво, лехата седи до на пролет с нищо ли?!

И друго - ако си сложил червен арпаджик от есента, сега не ти ли прави цветонос? Лукът ако изпръчи, не е хич траен после? Обикновено на пролет се слага за глави, а на есен - за зелен? Отделно, че предпочитам малък лук, отколкото голям, но това си е семейна черта.

И нещо друго - аз се кефя на старци с добив, защото и моите баба и дядо бяха такива. Епични количества от 900 квм място, в което 1/3 е нестопанско. Обаче за мен е важно начинът, времето, усилията. Като видя "не тори, полива рядко, бере много" ми напомня за историята с чесъна:D Ти си там от 2-3 години, гаранция не си висял нонстоп при бабката, да видиш всъщност какво прави, колко и кога ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Само един видях да се е изпръчил. Брях! Не знаех че така се правило. Значи догодина на пролет боцкам за глави, а на есен една шепа за зелено, че тая пролет позеленях от лук ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Въпросче - зеленото увивно боби ;) като си изпълзи връзката или пръчката там на каквото е сложено, какво му се прави? Къса се върха или нещо друго? Че моите са вързани горе за асмата и като плъпнат из нея вече няма как да ги бера.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Може да ги пренавивам надолу :grin:

И като говорихме за растения-бързаци в саксии ето един пъпеш :rolleyes:

34368466863_540fa4d609_c.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Снимки с растения в далечен план , все е градината през юни :) . Разсъмването на най-дългия ден в годината, ходене пеш до "безводната градина" в полето. Няма вишни, праскови и черници , студът в края на април е съсипал всичко , но пък бодливо грозде имаше толкова много, че се шашнах и забравих да го снимам. Успях да обера около 15 % от реколтата бодливо грозде.

Честито лято, градинари :)

DSCN5952.thumb.JPG.c77336d0aa5e590e710f57a289cfd3f9.JPGDSCN5955.thumb.JPG.cdf65a0246a0c8e9ab29706a0d904ace.JPG

 

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady
На 19.06.2015 г. at 20:06, Гого написа:

gradina_otgore.jpg

 

gradina_otstrani.jpg

 

Тази слама и картони, голяма работа се оказаха. Пълен айляк :)

Да знаете само как благородно Ви завиждам за градинкатаааа ;) напълнихте ми сърцето с тази снимка..........така мечтаех за кръг, а направих едно миниатюрно кръгче ф3м само за подправки :D:D:D Картона и сламата направо върху тревата ли ги полагахте или първо я изчистихте ? Питам понеже двора в който живеем от тази зима е бил напълно необработваем и е само троскот- счупиха ми се ръцете да го чистя на ръка, иначе където изчистих и засадих, милчирах веднага- но всичко ми е ново и за първи път :) Ще се радвам на съвети и Благодаря предварително за отговора :) 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Срещу многогодишните плевели, като троскота, само със слама или дървесен чипс, при мен не се получава. Но с картон отдолу, става чудно. Преди да го полагам, фрезовам и обирам каквото излезе. Принципно, нямаше и да го фрезовам, но понеже използвах кокоши трактор, след кокошките става доста твърда земята.Иначе под сламата и картона, ако не се ходи, става доста приятно за сеене и може и да няма нужда от фрезоване, освен ако не е поляна от троскот.

За съжаление, разширих градината и заниманието ми с картони стана малко непосилно, та временно минах на мулчиращо фолио, понеже при мен ако не намирам начин как да огранича плевелите, няма влизане в градината, :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady

Много благодаря за отговора, ще дам всичко от себе си и моята градинка да изглежда така естествена и красива като Вашата :) Междувременно попаднах на супер интересно видео по темата за мулчирането  изпращам линк ( 3 части е) , дано и на Вас да е полезно . Аз определено смятам да опитам ;)

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Този филм сме го обсъждали тук, но сега не мога да намеря темата, а може и да е било в чата. При всяко положение, мулчът в България е скъпо удоволствие, докато в САЩ е наличен в на практика неограничени количества и то безплатно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady
На 31.05.2019 г. at 18:28, Боби Димитров написа:

Този филм сме го обсъждали тук, но сега не мога да намеря темата, а може и да е било в чата. При всяко положение, мулчът в България е скъпо удоволствие, докато в САЩ е наличен в на практика неограничени количества и то безплатно.

Боби, оказа се прав, за моя съжаление.....почти бях сигурна, че ще намеря от някое горско десетина камиона и като почна едно търсене в нета, едно звънене-до снощи и се отказах :D Чак ме хваща яд, че нещо дето си е безплатно, като стане модерно и айде,,,,цената даже бие " д......в тавана" !!!! С палетите- същата работа и макарите- преди без пари се чудеха как да се отърват- сега .....по добре си купи готови...........та те така у нас- българска му работа. Обаче вчера като гледам комшията как си изхвърли първия кош окосен райграс и като скочих- на мен, на мен, не в кофата :D Чак умря от смях защо са ми притрябвали боклуци. Обаче нали вече захитрях- не му казах, да не вземе да стане модерно и пак да стане платено ;) Та така- вчера си посъбрах от него окосения райграс, вечерта си събрах и моя, като окосихме, и днес съм поръчала на цялата махала, всякакви клони, листа,  "боклуци" според тях и др. подобни, да се събират в кофи и у нас ;) За сега дават, само, дето малко ме гледат странно, ама нали целта е изпълнена.... :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady
На 31.05.2019 г. at 12:33, WildLady написа:

Да знаете само как благородно Ви завиждам за градинкатаааа ;) напълнихте ми сърцето с тази снимка..........така мечтаех за кръг, а направих едно миниатюрно кръгче ф3м само за подправки :D:D:D Картона и сламата направо върху тревата ли ги полагахте или първо я изчистихте ? Питам понеже двора в който живеем от тази зима е бил напълно необработваем и е само троскот- счупиха ми се ръцете да го чистя на ръка, иначе където изчистих и засадих, милчирах веднага- но всичко ми е ново и за първи път :) Ще се радвам на съвети и Благодаря предварително за отговора :) 

Имитирах вчера едно от твоите кръгчетата  ;) Дано се окаже ползотворно и красиво и при мен......  Голям хъс ми даде с тая градина ;)Извинявам се, че минах на "ти".......бързо приемам хората за близки :)

преди и след- 2 кръг.png

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

:) Супер е, а как ще го поливаш? Прилича на отпечатък от кацнал кораб на извънземните :D

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady
преди 13 минути, Боби Димитров написа:

:) Супер е, а как ще го поливаш? Прилича на отпечатък от кацнал кораб на извънземните :D

Е те това на всяко мое " изобретение" е най- големия проблем :D  Ама като искам да е нестандартно....та на въпроса- докато не са поникнали- слaгм приставаката на маркуча и като райграса- на дъждуване. В широката леха, която оформя кръга- направо пускам маркуча да се напълни- успях да я затворя от всички страни. като пораснат  разсадчетата съм си измислила, да закрепя на маркуча ' приспособление" , направено от пвц тръби за вода  с дупки по тях- т.е. капково ;)  Та аз съм най- големия фен на междузвездни войни, ако можех пещерата на Йода щях да си изкопая :D:D:D

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване