Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Веселата ферма в Родопите

Хугели / hugelkultur / баир-леха :)

Recommended Posts

Веселата ферма в Родопите

Нашият хугел е от страшно много 2 см диаметър пръчки и отгоре пръст. Висок е 50 см. След това сложих окосена трева, стабилно. После бучнах всичко. Първо нищо не се развиваше, някак стоеше никак, но по едно време като тръгнаха тези тиквички и домати, направо ме разбиха. Нито един път не е било поливано.

В случая, обаче, използвам един дувар отзад, а той също задържа влагата. Просто нахвърлих всички пръчки, после отгоре пръстта  и най-накрая окосеното.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Ние правихме нещо подобно миналата година - пръчки, треволяк и пръст с обща височина към 30 см. Обаче не го направихме явно както трябва, пръстта беше много малко. Бях сложила ягоди, пролетта ги извадих, сипахме още пръст и сега има домати в него. Но пак се притеснявам, че се образуват дупки помежду пръчките и да не изсъхнат.

 

При мен с тези тераси всъщност не е подходящо за хугели, но ми се върти някакъв план за полу-хугели по склоновете между терасите. Ама имам да го мисля още.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

И аз имам същата дилема - нямам пръст.
Имам задушавана няколко месеца почва, отгоре прясноокосена трева, отгоре наситнени пръчки, отгоре прясна тор (малко, колкото за добавяне на нещо живо) и отгоре слама. Лиспва слоят пръст. А искам догодина да ползвам лехата. Че и още една искам до нея да направя.
Чудя се ако изкопая пътеките и мятам отгоре дали ще получа някакъв достатъчен пласт или само ще се гърбя за нищо. По-скоро ще е второто и за това чакам да ми хрумне друга идея.

п.п. Последно добавих и количка грахови растения от съседите. Помагах им да ги очушкаме и, разбира се, след това щяха да ги метнат в кофата.
Което пък ме подсеща, че е крайно време да направя импровизиран компостер до контейнера за смет на улицата и да обясня кратко за какво е. Малко са действащите къщи покрай нас, но достатъчно, че да пълнят контейнера с органика... Последно видях и пера от кокошки, които също добре биха си полегнали в компостера.
За вонящото умряло куче в контейнера, което миналото лято трови въздуха няколко дни, докато не се обадих да дойдат да почистят кофата по спешност - за това няма да говоря и изобщо за парадокса на селото - органиката в кофата, пластмасата - в реката.

post-23-0-06274400-1433973618_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Пускам ви трите най-известни илюстрации по темата, за начало:

 

56198e3c573467b3fa35e60dadcc134c.jpg

 

Hugelkultur.png

 

 

46dd1890013091e33efbe95eadcbc6e2.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Основната идея е използването на дебели дървета в "дъното" на баира. Ние също сме пробвали с по-тънки клечки, но ефектът не е същия. Първо, те не задържат толкова вода, няма го ефектът гъба, или поне не в такава степен - сноп клечки с диаметър 20 см задържа много по-малко вода от дънер с такъв диаметър. Второ, разлагат се по-бързо и слягат повече.

 

За мен най-добрият метод е този, който предполага поне 25 см слой почва връз цялото нещо. Разбира се, това изисква най-епично копане. Но да не забравяме, че дядо Сеп, който е измислил хугела в тоя му вид, работи на едро - багери, булдозери, правиш 1 км хугел 2 метра висок с половин гора заложена вътре и готово.

 

montana%20aerial.jpg

 

 

Самата логика на хугела изключва малка височина на баира, защото се очаква да има големи дънери и клони отдолу, като сложиш зелено за азот и отгоре почва, просто не виждам под 60 см как може да е, освен ако не го вкопаеш (каквото направихме и ние при първия ни опит, защото имаше така и така дупка останала от ваденето на едно коренище).

 

Ако се разтърсите, има варианти за хугели с бали слама и какво ли не още, така че не смятам, че има един единствен правилен начин. Но основните идеи - да действа като гъба, да осигурява материал за дългосрочно гниене и почвен живот, да създава микроклимат - могат да се постигнат по различни начини. Просто при Сеп има "неограничено" количество гора и машиносмяната е безплатна :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Хоби Работилничка

Ей тука между тия камънаци дали ще ми се получи въпросния хугел?В момента е алпинеум, но и без това мисля да го развалям, че много място ми заема - вместо да махам камъните да взема да пробвам с дървета и треволяк....Но вие имате повече опит от мен - давайте акъл

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=152785204757431&set=a.152784431424175.22441.100000778561499&type=3&theater

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Хоби Работилничка

тъкмо се чудя как се качват снимки - нещо не се ориентирам

 

post-179-0-20800100-1434015879_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Би станало да, макар че според мен да закопаеш тези камъни би било загуба на ресурс. Може би ако ги оставиш видими по ръба на лехата, да не са засипани с почва и по възможност да са от южната страна, за да си действат като акумулатор.

 

Такива големи камъни са супер за ограждане на висока леха не само заради термичната маса, но и защото са хабитат за полезни животинки, особено гущери и паяци.

 

Изкопай една траншея на 15-20 см дълбочина, вътре редиш дебелите клони/дънери, отгоре по-тънки клони да уплътнят, после нареждаш камъните като стена, после зелената маса, примерно окосена трева или като разваляш градината - зеленчука, отгоре връщаш пръстта и на пролет ползвай със здраве!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Хоби Работилничка

Не са закопани - виждат си се, точно като ограда са -  след малко ще го снимам както е сега с разни китки и треволяк.

post-179-0-73505600-1434017741_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

То ясно, че сега не са закопани, мисълта ми е да не станат закопани в процеса на хугелиране!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Хоби Работилничка

Ееееее, няма да ги закопаем, де!То знаеш ли какво мъкнене беше!Пред развод бяхме.Да не говорим, че махалата още се подсмихва дето съм си напълнила градината с камъни

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Михаил Караянчев

Моят хугел е 2реда дърва 15 см диаметър по дължина разбира се + всички пръчки от лозето ( над 120 лози ) + чимове трева първата покарала края на февруари + недобре угнил компост от есента 5-10см + картон на 2реда + пръст 7-10см. Не е вкопан, започнах на нивотона земята, първоначално си беше едни 70см висок, но слегна. От изток съм сложил картофи, аот запад домати които не съм колтучил

post-94-0-36434100-1434106065_thumb.jpgpost-94-0-32589300-1434106363_thumb.jpgpost-94-0-09189000-1434106494_thumb.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ха, това овес ли е на последната снимка?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Михаил Караянчев

Да овес от hobi-semena 100тина семена, половината ги боднах с детелина за проба, другата половина която се вижда е без детелина. Май няма особена разлика, скоро не съм се заглеждал!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Ето го и хугелът в първите няколко момента от видеото:

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Хоби Работилничка

Ако не е вкопан надълбоко няма ли да се слегне или да  деформира много бързо?Не мога да си обясня кое ще го държи тоя "баир" .Започна се развалянето на алпинеума и твърдо смятам да оформям хугел

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Ние не сме вкопавали нищо, просто много нахвърляни пръчки и отгоре много пръст. Досега не е мръднал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Хоби Работилничка

До края на седмицата ще е готов и ще снимам, да видим какво ще измислим с половинката

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Хоби Работилничка

От днес, моя милост е горд собственик на хугел!!!Сега чакаме полицията да дойде да провери дали няма някой заровен в градината :D

post-179-0-49413800-1435507284_thumb.jpg

post-179-0-11056100-1435507335_thumb.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Хоби Работилничка

Ето и един "Рошльо", който ме зарадва точно до въпросния хугел

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване