Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

alys

От миналата година сея някакъв босилек. Тази година от същото семе имам растения. Обаче не съм сигурна, че това е най-добрият избор на сорт. Не усетих някакъв особен аромат. Предложете ми сорт, от който сте доволни и да е ароматен. Или пък не съм улучила мястото за засаждане - едните стръкове бяха при краставиците, другият в ягодите на слънце. Тази година имам при доматите и краставиците, но още са малки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Хоби Работилничка

Аз никога не мога да захвана босилек от семе.Пробвам вече 5-6 години.Накрая опирам до готов разсад от пазара.Тая година две съседки ми подариха разсад - единия е лилав и тъкмо му се зарадвах, че беше много пораснал, мъжа ми го помислил за плевел и го оскубал всичкия.Останало е едно коренче скрито между краставиците, ако успея да събера семена ще раздавам.Имам и друг - зелен, който мирише много силно и е с едри листа.Довечера ще снимам да покажа, някой може да познае сорта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз съм нещо като босилеков експерт :) Отглеждаме 4 сорта като поощрявам кръстоската - така се е получил един такъв наш, описан тук. Обикновено садим 60-тина корена пред офиса в сандъчета, отделно още 100тина на лехичка и разхвърлян из зеленчуците по селата. Правим песто, което предлагаме тук-там.

 

За начало предлагам да се снабдиш с босилек Дженовезе и/или Наполетано. Ако на пакетчето не пише сорт - не го вземай. Дженовезе е най-класическия "рекламен" босилек - с големите листа като лодки, хубав аромат. Най-едрите 4-5 стръка ще оставиш да изкласят и да цъфнат, но не преди юли. От тях ще събереш семе и нататък - ясно. Азз лично ти препоръчвам покупка от запад на ясен сорт или да ти дам от нашите семена - то и разсад имам още ако е туй въпроса. 

 

Тази година за първи път гледаме Тоскано, ще се види как е вкуса, но листата са огромни. Смятам да го кръстосам с нашия микс и да видим какво ще стане

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Боби, благодаря! Ще потърся семена. Важното е, че ми се изясниха хубавите сортове. Не съм някакъв страстен почитател на босилека, от любопитство го садя. Чета разни рецепти и се впечатлих колко се хвали босилекът. Дори не го познавам като вкус и аромат. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Като почнахме по-сериозно с босилека, бабите ни мъмриха доста, че босилекът бил "на смърт" защото миришел "на гробище". Доста ме заинтригува това поверие, но италианците, които са основните фенове на босилека в световен мащаб, ми се изсмяха :D

 

Ако имаш път към София, мини да ти дам някое коренче! 

 

За саксия е много приятно да си вземеш Puck или Bush - имат ситни листенца и стават като красиви храстчета, освен това и клечките им се хапват, защото са крехки. Е, не е чак толкова ароматен, но е хубав и понася да го режеш с ножица като храстче :) И може да живее няколко години, ако не го оставяш да цъфне!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Почти поръчах Дженовезе (ето тук). Не знам кога ще пътувам до София, благодаря за предложението. А Дженовезето става ли за саксия на балкона? Майка ми обича босилек, та си мислех при нея да насея, но ще е в началото на август. Ако съвсем не му е сезон тогава, ще оставя за по-подходящо време. Сега ще чета още. :) Иначе при мене ще засея догодина, ако синът ми донесе семената. Интересува ме като за начало ароматен сорт, та затова ще се въздържа от други за момента.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kamen Angelov

#Боби Димитров

Ако имаш в повече коренче и/или семена аз бих се възползвал, ако е удобно разбира се.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Камене, идвай тая седмица, че ще го слагам в пустинта в събота! Семена има бол, но сега ако ги заложиш, ще имаш време за едно бране макс и е добре да подсигуриш поливка!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kamen Angelov

Мерси Боби,

Драсни къде и кога е удобно да мина?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Моите Дженовезета на път към приятелка :). Оставих си две стръкчета. През пролетта, живи и здрави, ще сея в градината.

post-54-0-76631300-1441485087_thumb.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Хубави са, дано издържат зимата! Една година пробвах, но до пролетта бяха толкова нефелни, че пресният разсад още през май месец го беше надминал. Затова почнах да си слагам малко през август-септември в саксия вътре и до декември го обирам :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Аз хич не мога да го завъдя тоз босилек, ни от семе, ни от разсад. Сухо му е сигурно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Иска вода, да. Нашият разсад, който сложихме в градината и седя доста неполят, остана висок 15 см. В саксиите пред офиса е 60 см. Смятай. 

 

На пролет ако се сетиш мини да ти дам разсад, да видим. Но ако не ядете големи количества, може да е по-практично просто в София в една саксия да си отгледаш 5-6 корена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Аз хич не мога да го завъдя тоз босилек, ни от семе, ни от разсад. Сухо му е сигурно.

 

Не ти пониква или не може да оцелее? Първата година не знаех какво иска и също ми се стори трудно, но тази вече съм спец, особено след като прочетох препоръката на Боби за много вода и слънце. Двете растения босилек от втората реколта са при джинджифилчо в саксия вкъщи. Поливам ги през ден или всеки ден, зависи какво е било времето. Ама засега го гледам за идеята, вместо цвете. Дори ги прерязах, че станаха много високи. Вероятно са се издължили, все пак не са навън. Няма да ги държа дълго. Обаче имам поникнали от други босилкови семена, попаднали ми почти случайно. Растат си ей така, вместо плевели в саксията. Също така с тях растат поникналите ми ягодки от семена, които си събрах от дребните ягоди. Изобщо тази саксия е за забавление. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Ами и двете - посятия не поникна, а насадения от разсад изчезна. Догодина, ако сме си вече на село, ще пробвам пак с повече поливки.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Има ли смисъл от босилек в консерва? Имам предвид доматен сок или пюре с босилек.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Босилекът най-често се добавя като подправка към ястия с месо. Аз го суша и така го използвам.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ние правим всяка година поне 10 бурканчета бебешки с песто ди базилико - за толкова буркани са нужни нещо от типа на 2 торби размер "Билла" пълни с листа (без клечки, демек чистен босилек). Обикновено 40-60 корена са достатъчно количество за целта + лятото по салати и на познати да раздам.

 

От последното бране, което ще се случи тоя месец, суша 3-4 големи шепи листа, но не го ползваме толкова като сух. На доматен сос основно в някоя гозба, на пица и те така. Докато пестото върви по всякакви начини, вкл. на филийка :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Михаил Караянчев

Нали се правя на пермакултурист чул/чел нещо оттук оттам, та в пипера на 10пипера слагах корен босилек. И като тръгна този босилек, особено ако не го обгрижваш, стана по висок от пипера а на ширина 4пъти повече. Предполагам пипера не се чувства никак комфортно, затова догодина по 1-2 корена на леха.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ще дигна тая тема от 2015 година :)

Първо искам да пусна линк към пестото от босилек, че му дойде времето. После да копирам нещо от коментари по тази снимка, щото се губят нещата с времето:

Цитат

Брането. Режем върховете при зачатък на цветонос и берем надолу всички големи листа. Реално остават едни почти голи клечки с 10тина листа по връхните клонки. Изкарват нови листа и се повтаря упражнението поне 2-3 до 4 пъти на растение на сезон. И тъй като в градината босилекът не вирее, гледам го в сандъчета в офиса. Таман оня ден (10 юли) разсадих разсада, че беше готов.

За употребата да добавя. За сушен събираме към края на лятото само дребните връхни листа, преди да го оставим да нацъфти масово. Вземаме и листа за добавка към салата, събирам 1 кутийка седмично и пазя в хладилника. Всичко останало отива на песто, 10-15 бебешки бурканчета годишно, ако няма да продаваме.

Защо не вирее добре в градината? Предполагам причината е комбинирана от недостатъчна влага, по-ниски температури, сянка от доматите и конкуренция от тревата.

В София е с непрекъснато влажна почва, на директно слънце, на перваз (демек на по-топло и денем, и нощем) и с 0 конкуренция, освен друг босилек.

В градината рядко става над 1 педя висок и директно цъфти, а тук си вирее 3 месеца и става огромен.

 

И накрая да сложа снимка на развитието за около месец на разсадче на 4 листа.

WDnkMmDJqOm2VN6Hfgwgc3ljfi72ytZZ_o-pBf1Y   fhcVHkKFqLw0q5akl6xbU6FUg0pgrAMgiI6OmJrC

Забележете, че различните растения имат различна форма на листата. При някои доминира генетиката от Дженовезе (тия с по-извитите надолу листа), при други от Наполетано и Тоскано (тия с по-изправените и къдрави листа). Другата седмица ще правим първо бране.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване