Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Тодор Ташев

Откриване на подземна вода (за кладенец/сонда)

Recommended Posts

Христо Чакъров

Здравейте,

Днес бих сонда в с. Веселие, общ. Приморско по зададен воден път от Митко Кючуков. Младежът се оказа отговорен и комбинативен, което предопредели намерението ми да го потърся. Малко е нервак и си пригответе копчета в ръцете. Влиза, мята багетите и кой запомнил това е. В моя случай се падна под определени дървета, та после се ориентирах на спокойствие.

Видя ми 4 реки в двора и го помислих за луд първо. Комшиите биха 110 метра за посредствен резултат и сондата лятото пресъхвала. Очевидно трябваше да се консултирам с някой по земен. Дойде един местен гид и също видя "минаващите" 4те реки през парцела, но с доста по-малко подробности от Митко като дълбочина, широчина на дамара,  както и къде е посоката на силната вода, но общо взето нещата съвпадаха с наличието на още една 5та подземен река. Просто безумие, но дойде датата за дупчене и трябваше да стрелям. Реших да е под старата круша, както ме посъветва в съня ми починалия ми дядо и това место беше в посочения от Митко ареал, демек 4те подземен реки.  В този момент вече сънят ми ми се струваше най-реален.

Та: Митко ми каза вода на 35 метра при крушата. Водата излезе обаче 2-3 кубика на час обаче още на 24ти метър. Вече добих решителност и реших да пробия до 36 метра, нищо нямаше като разлика. Казах си обаче, че ще играя още 3 последни метра и на 38 метра излезе нов разлом с друга вода. Сондьорите ме посъветваха да спра и само да се надявам на покачване на воден стълб от новия разлом, можел да продължи доста надолу, а вече имало предостатъчно вода. Така и направих. Скоро ще кача клип че от сондата и подробности със замерен дебит. Администраторите не позволяват мр4 формат и ще трябва да си поиграя с конвертиране.

Редактирано от Христо Чакъров
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Митко Кючуков
преди 16 часа, Христо Чакъров написа:

Здравейте,

Днес бих сонда в с. Веселие, общ. Приморско по зададен воден път от Митко Кючуков. Младежът се оказа отговорен и комбинативен, което предопредели намерението ми да го потърся. Малко е нервак и си пригответе копчета в ръцете. Влиза, мята багетите и кой запомнил това е. В моя случай се падна под определени дървета, та после се ориентирах на спокойствие.

Видя ми 4 реки в двора и го помислих за луд първо. Комшиите биха 110 метра за посредствен резултат и сондата лятото пресъхвала. Очевидно трябваше да се консултирам с някой по земен. Дойде един местен гид и също видя "минаващите" 4те реки през парцела, но с доста по-малко подробности от Митко като дълбочина, широчина на дамара,  както и къде е посоката на силната вода, но общо взето нещата съвпадаха с наличието на още една 5та подземен река. Просто безумие, но дойде датата за дупчене и трябваше да стрелям. Реших да е под старата круша, както ме посъветва в съня ми починалия ми дядо и това место беше в посочения от Митко ареал, демек 4те подземен реки.  В този момент вече сънят ми ми се струваше най-реален.

Та: Митко ми каза вода на 35 метра при крушата. Водата излезе обаче 2-3 кубика на час обаче още на 24ти метър. Вече добих решителност и реших да пробия до 36 метра, нищо нямаше като разлика. Казах си обаче, че ще играя още 3 последни метра и на 38 метра излезе нов разлом с друга вода. Сондьорите ме посъветваха да спра и само да се надявам на покачване на воден стълб от новия разлом, можел да продължи доста надолу, а вече имало предостатъчно вода. Така и направих. Скоро ще кача клип че от сондата и подробности със замерен дебит. Администраторите не позволяват мр4 формат и ще трябва да си поиграя с конвертиране.

https://www.youtube.com/shorts/fLL_viXk6CU

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Митко Кючуков

Лошо. Понякога има по 3-4 празни. Може и да няма вода в парцела. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Risk винаги има..Но мъдрецът е казал: Който рискува- пичели. иначе- 5 лева за едно поливане на зеленчуците. 10 пъти в месеца- 50 кинта за ВиК, което са 15 кила зеленчукова продукция.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Miroslav Vachev

Здравейте, миналата година купих вила с кладенец в района на гр. Враца. Кладенеца не е от най-пълноводните и сега след като го пресуших и почистих, дебита му е от около 200 литра на ден. Обмислям догодина да правя сондаж, но ми трябват координати на хора който търсят вода в района. Ако някой може да ми препоръча такъв човек, ще съм много благодарен.  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Николай Средков

Здравейте,живея в гр.Царево кв.Белият бряг.Почвата е бяла и варовита.Подхода към парцела ми може да се случи само с мобилна помпа,,може би,,.Бихте ли ми препоръчали хора да направят сондажа?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Христо Чакъров

здравейте,

кладенците са хубаво нещо, особено когато са пълни. нека се знае обаче, че сътворяването им без разрешение е екологично престъпление:

из Наказателен кодекс

Чл. 353ж. (Нов - ДВ, бр. 26 от 2004 г., предишен чл. 353г - ДВ, бр. 33 от 2011 г., в сила от 27.05.2011 г.) Който в нарушение на закон изгради водовземно съоръжение или съоръжение за използване на повърхностни или подземни води, се наказва с лишаване от свобода до две години и глоба от пет хиляди до петнадесет хиляди лева.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 5 часа, Христо Чакъров написа:

здравейте,

кладенците са хубаво нещо, особено когато са пълни. нека се знае обаче, че сътворяването им без разрешение е екологично престъпление:

из Наказателен кодекс

Чл. 353ж. (Нов - ДВ, бр. 26 от 2004 г., предишен чл. 353г - ДВ, бр. 33 от 2011 г., в сила от 27.05.2011 г.) Който в нарушение на закон изгради водовземно съоръжение или съоръжение за използване на повърхностни или подземни води, се наказва с лишаване от свобода до две години и глоба от пет хиляди до петнадесет хиляди лева.

Пич, ай първо вникни в члена от НК, който цитираш и после прочети раздел III от Закона за водите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Христо Чакъров
преди 18 часа, Миленка® написа:

Пич, ай първо вникни в члена от НК, който цитираш и после прочети раздел III от Закона за водите.

Пичка,

Нещо са ти много мътни нещата, но не е тук форума да се дразним. Нека всеки сам си прави сметката.

Редактирано от Христо Чакъров

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Елена Николова

Здравейте, искам да благодаря на всички участници в темата за ценните съвети и информация. Живея и работя в чужбина, четох форума преди отпуската ми в България.   Прочитайки цялата тема научих много за сондажите за вода . Тук намерих и специалист, който ми откри водата в имота и ми обясни на разбираем език всички тънкости при изграждането на сондажа . Става въпрос за сондаж в двора на родителите ми в района на Пловдив . В селото имаше неуспешни сондажи, но при мен излезе много вода на 40 метър. Благодарение на Георги от София, който ми откри водата, и на сондьори от с. Богомилово успях да изпълня мечтата на родителите ми . Благодаря и на всички, които са споделили опита си във форума ! Бъдете здрави !

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Miroslav Vachev

До каква степен можем да вярваме на тези Георадари които правили сканиране в дълбочина? Гледам в някой сайтове се предлагат откриване на вода с георадар правещ ,,снимка" на 100, 200 метра и показвал на каква дълбочина имало вода.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Чико
преди 1 час, Miroslav Vachev написа:

До каква степен можем да вярваме на тези Георадари които правили сканиране в дълбочина? Гледам в някой сайтове се предлагат откриване на вода с георадар правещ ,,снимка" на 100, 200 метра и показвал на каква дълбочина имало вода.

Виках и двамата които са тук споменати в сайта . Единия се саморекламира с постове , другият е Георги с добри отзиви от съфорумците . Признавам си , нямах никаква вяра . И двамата обаче посочиха едно и също място . Не съм дупчил още , та нямам краен резултат . Все пак Георги води в положителните мнения , за другия негов колега , няма отзиви.   

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
На 22.09.2022 г. at 16:44, Христо Чакъров написа:

здравейте,

кладенците са хубаво нещо, особено когато са пълни. нека се знае обаче, че сътворяването им без разрешение е екологично престъпление:

из Наказателен кодекс

Чл. 353ж. (Нов - ДВ, бр. 26 от 2004 г., предишен чл. 353г - ДВ, бр. 33 от 2011 г., в сила от 27.05.2011 г.) Който в нарушение на закон изгради водовземно съоръжение или съоръжение за използване на повърхностни или подземни води, се наказва с лишаване от свобода до две години и глоба от пет хиляди до петнадесет хиляди лева.

Здравей,
наистина трябва разрешение, но то далеч не изглежда толкова трудно. Даже има публикувани указания от МОСВ за изграждане на кладенци за собствени нужди. 
Използвам случая да кажа че срокът за деклариране на вече изградени кладенци изтича на 28.11.2022 г.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Деница

Здравейте, 

Дали сте чували за  Арен инжинеринг Стоян Асенов, правят сондажи за района на Хасково, но явно са нова фирма и не откривам много отзиви. Благодаря ви предварително.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Natalivp

Здравейте! Искам да узаконя нашия сондаж, каква е процедурата и важно ли е метража на дълбочината, защото при нас е 90м.? Благодаря на всеки ,който отговори.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 13 часа, Natalivp написа:

Здравейте! Искам да узаконя нашия сондаж, каква е процедурата и важно ли е метража на дълбочината, защото при нас е 90м.? Благодаря на всеки ,който отговори.

Ние узаконихме кладенеца си, който не е почистен още .Нищо не се плаща, ако не продаваш вода. За сондажа нищо не знам, 

От басейнова дирекция:

https://egov.bg/wps/portal/egov/dostavchitsi+na+uslugi/spetsializirani+teritorialni+administratsii/baseynova+direktsia/unificirani+uslugi/2164

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alex63

Какво значи не почистен? Ние искаме да правим сондаж, но няма къде да се изхвърлят кубинци вода за почистването. Как може да стане това? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Митко Кючуков

Гр. Банкя 40 метра 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Митко Кючуков

 

с.Равда 36м.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване