Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Живи арки от върбови клони

Recommended Posts

Гого

Много ми дападат тези арки. Че и цели тунели мога да си направя. Само че не знам как да започна? Засаждам няколко вкоренени резници и какво? Махам им разклоненията и ги чакам да станат дълги клони... Ами след години, какво се случва с тях, не стават ли дървета? :)

арка от върба.jpg жива арка от върбови клонки.jpg

 

зелено тунелче от растения.jpg stonehenge.jpg

 

Още:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Започва се с дълги клони - 2-3 метра примерно. Забиваш единия край в земята, огъваш и забиваш и другия и край в земята. За поддръжката си приготви храсторез, за да не позволяваш да станат дървета :) И, разбира се, обилна поливка през първите няколко години.

 

Аз лично съм виждал в една гъзарска къща в Панчарево жив плет от този тип, направен от снопове върбови клони:

2%20willow%20fence.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Самите клонки нали ще дебелеят с времето? Как ще се спре това, с храстореза?

Но за арки ще ми трябват 6 метрови клони, ако трябва да им забивам двата края в земята. :) В смисъл, ако искам да минавам под тях :> Значи би трябвало да може да се започне с обикновени клонки от двете страни на арката, които да се свържат по някое време отгоре.. Аз така си го представям, но кой знае..
 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Може и така! Тези Х-образни плетове, за които писах по-горе, се правят точно със забит само един край. Освен това, каго кастриш непрекъснато, тия пръчки никога няма да станат прекалено дебели, защото дебело дърво изисква корона и клони...

 

Като за начало разгледай по-подробно The Auerworld Palace - бях попадал на разни чертежи и схеми преди време...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kora008

Преди време искахме да направим такъв жив плет, за да разделим с него двора. Интересно и почти за без пари. Отказахме се, защото имаме две върби в двора, които са захванати от клончета от църквата от цветница и аз съм свидетел с каква скорост растат и какво се случи със стеблата им за съвсем кратко време.... Може би известно време ще могат да се държат под контрол с рязане, но.... Най-малкото не е ясно колко ще сме в състояние в годините да се грижим за тях и в един момент в какво биха се превърнали в средата на двора след години:o:blink:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

И аз имам подобни идеи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Какъв е потенциалният максимално гаден край - спирате да се грижите за двора и след 20 години идва някой и има безплатен 20 кубика дървен матрял? Вика един багер за 100 лева, изкоренява всичко, нарязва си пънчета за сядане, дърва за огрев, пръчки за плетене на кошница и е готов. Между плет и дърво има разлика и начина на култивиране определя формата и размера.

За мен лично това не е негативен резултат...

dc61.jpeg  b547c8bd02c5fa53cfb5ce6745326799.jpg  IMG_1924-e1520881504456.jpg

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kora008
преди 30 минути, Боби Димитров написа:

Какъв е потенциалният максимално гаден край - спирате да се грижите за двора и след 20 години идва някой и има безплатен 20 кубика дървен матрял? Вика един багер за 100 лева, изкоренява всичко, нарязва си пънчета за сядане, дърва за огрев, пръчки за плетене на кошница и е готов. Между плет и дърво има разлика и начина на култивиране определя формата и размера.

За мен лично това не е негативен резултат...

dc61.jpeg  b547c8bd02c5fa53cfb5ce6745326799.jpg  IMG_1924-e1520881504456.jpg

 

Да нещо подобно предвиждахме. Добре изглежда, като всяко поддържано нещо. Е, никога не е късно, ако това, което сме боднали не хване,  може да се върнем към върбовия вариант...;-)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Възхищавам ви се, че имате време за подобни идеи. На нас все не ни стига времето. 
Не разбирам много от върби, но за да не изсъхне дървото, трябва да се режат често клоните. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kora008
преди 9 часа, alys написа:

Възхищавам ви се, че имате време за подобни идеи. На нас все не ни стига времето. 
Не разбирам много от върби, но за да не изсъхне дървото, трябва да се режат често клоните. 

Нашите три върби се самоотглеждат... Обаче, ако правиш ограда кастренето си е задължително

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване