Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Irina Antonova

Определител на растенията за България

Recommended Posts

Irina Antonova

Имате ли представа, дали може да се намери книга за определяне на растенията в България? Търсих из нета, но така и не намерих. Има сайтове, които уж трябва да свършат работа, но базата им от видове не е много голяма, пък и предполагам, че включва растения от цял свят.

 

Не знам дали този раздел е най-подходящия за тази тема, но все пак при планирането на гора-градината трябва да се включи голямо разнообразие от видове и човек трябва да е наясно какво прави. Първата стъпка е определяне на това, което вече расте в градината.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Давам линк за един сайт, в който има интересен наръчник. Дано да ти е от полза.

http://xenos-bushcraft.com/blog/2010/05/%D0%BD%D0%B0%D1%80%D1%8A%D1%87%D0%BD%D0%B8%D0%BA-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%BD%D0%B8-%D1%80%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F/

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз лично не зная за такава книга (освен за гъбите и билките). ID сайтовете из нета са супер, но определено не включват цялата флора на България.

 

Преди години бях почнал да събирам бгиме-латинско-снимка за различни плевели, но се отказах, защото нямаше начин да се систематизират нещата. В последствие прибягвам до Dave's Garden ако се налага да идентифицирам нещо. Може би не е лошо тук да си направим една база данни с родни растения?

 

Шивача е фен на pfaf.org, то кой не е, но няма лесен начин за визуално разпознаване - това е най-важното за всички питащи "какво е това растение". Ако имаше начин PFAF да се браузва като галерия снимки с филтри, щеше да е супер!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Irina Antonova

Нещо такова като този сайт върши добра работа - доста подробен е въпросника, но пак не съдържа много видове. Със сигурност все някога е издавана подобна книга, но явно ще трябва да ровя из библиотеките.

 

http://www.realtimerendering.com/flowers/flowers.html 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Според мен най-лесно е да се пита във фейсбук - при билкарите и при американците (https://www.facebook.com/groups/156706504394635/).

 

Тъкмо днес видях и нова бг групичка за диви растения, която изглежда обещаващо - https://www.facebook.com/groups/118552245143787.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Глупавото на ФБ групите е, че всико потъва надолу и се губи, няма натрупване. Ето резултатът от години идентификация при Дейв:

http://davesgarden.com/guides/pf/advanced.php?sname=Plants

 

Иначе че е лесно - лесно е, да. Но в контекста на градината няма хиляди растения и ако трябва 100 човека поотделно да попитат за всяко, ще е много по-неефективно отколкото да има един визуален справочник :(

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Irina Antonova

Какво имаш предвид под визуален справочник? Аз имам снимка на едно растение, което искам да идентифицирам и започвам да търся в този справочник - кое растение ми прилича най-много на него ли? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Ми според мен си е ефективно бързо да ти познаят растението. Друго е вече ако държиш сам да си разследваш, което и за мен е много забавно  ;)  И да, при американците е голям майтап като почне някое растение да цъфти примерно и всички изведнъж го забелязват и започват да валят рикуести, по 20-30 на ден за едно и също. Или пък като започнат да се чудят какъв е този чуден плод - пък то джанка  :D Обаче там политиката е такава, че никой не офка и мофка "бе вие колко пъти ще питате за това", ами си отговарят бързо и експедитивно. Та, ако имате снимка и не ви се търси, пробвайте ги - те обичат екзотиката.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ами да, аз лично така търся като не ми се чака отговор! Снимам си растението и после търся google images за някакви насоки. Напр. small purple flowers или пък simple palmate leaves и тн. После скролвам няколко минути и доста често намирам или самото растение, или сродно, което ми дава отправна точка и от там е лесно. Така съм намирал с голям успех мнозинството от нещата, които търся. 

 

Смотаното на тоя подход е, че не е таргетиран - търсиш в снимки от цял свят, от всякакъв контекст. Ако знаеш, че снимките са само от България и само от градинарски контекст, очевидно ще стават много по-лесно нещата. Няма да има палми, кактуси, планински растения, плажна растителност, стайни и какво ли още не.

 

Справочника на бушкрафтърите, както и всички печатни field guides & ID guides по света, както и ботаническите книги, разчитат на тоя принцип - снимки за визуално разпознаване. Нещо, в което хората са много силни.

 

започват да валят рикуести, по 20-30 на ден за едно и също

Това нещо мен лично би ме побъркало... Ще трябва да блокирам постовете от групата и да влизам само като ми се наложи нещо :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Irina Antonova

Ако снимките са качествени и подробни - може да се получи. Аз се опитах да намеря едно цветенце тип плевел и намерих страшно много варианти - разликите бяха във формата на листата, но цветчетата са все едни и същи на пръв поглед - едни дребни, жълтички. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Ем те не те нотификейтват, освен ако не фолоуваш поста (баси изречението, извинете).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS

Да, може да се намери.
Ето:
http://knizhen-pazar.net/index.php?option=add_book&id=619910&title=%D0%9E%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%20%D0%BD%D0%B0%20%D1%80%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0%20%D0%B2%20%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F
Няма изглежда издавано нещо по-добро след това. Дано да си намериш определителя по-изгодно. (горният линк го прилагам само за информация и визуална представа от книгата)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кирил Стоянов

Работим върху нов определител, и го предоставяме безплатно като електронно приложение.

Определител на местни и чужди висши растения в България

  • Харесвам 2
  • Мерси 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

Има едно приложение за андроид Plantsnap се казва. Снимаш и пускаш да се търси, доста точни попадения има.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кирил Стоянов

Има и PlantNet, и PictureIt, и много други, но те просто сравняват от голям масив снимки и правят големи грешки. Нашият определител е по аналитични определителни таблици, подобно на печатните Флори и Определители. До момента сме до ниво род, скоро ще пуснем и крайния вариант с определяне до ниво вид и подвид. Нашето приложение работи офлайн и не зависи от външен сървър.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 1 час, Кирил Стоянов написа:

Има и PlantNet, и PictureIt, и много други, но те просто сравняват от голям масив снимки и правят големи грешки. Нашият определител е по аналитични определителни таблици, подобно на печатните Флори и Определители. До момента сме до ниво род, скоро ще пуснем и крайния вариант с определяне до ниво вид и подвид. Нашето приложение работи офлайн и не зависи от външен сървър.

Винаги съм подкрепял българското с 2 ръце и 2 (3) крака :)

  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

https://academic.oup.com/aobpla/article/12/6/plaa052/5910496

Едно научно изследване за ефективност на различни приложения за определяне.

Plant.id води, него не съм го ползвал, но тези на второ и трето място ги ползвам често и са добри. Особено на iNaturalist приложението оставя отворена вратата за бъдещи коментари и понякога излиза по-точно определяне след време от някой човек.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Аз имам сайт, където хората слагат снимките си,  питат кое е. Но първо разглеждам архива им, ако не намирам, тогава питам. Засега от архива 2 растения познах. Има онлайн-определител, но толкова сложно да ввъвеждаш данните, че не ползвах него.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кирил Стоянов

От тук можете да си изтеглите най-новото книжно издание на Определителя. Разпространяваме го безплатно.

Най-късно до юни ще бъдем готови и с приложение, базирано на това издание.

https://botanica.gallery/wp/archives/24094

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zloster

Преди време попаднах някъде на споменаване на този сайт за идентифициране на растения: https://www.pflanzen-bestimmung.de/en Не знам немски, но изглежда да е разработено от фирма, която се занимава с лечебни екстракти от билки.

Доста му е ограничена базата с видове, с която работи. Избират се различни критерии (вид, кога цъфти, местообитание, форма на листата, разположение на листата и др.) и то предлага списък на видовете, които отговарят на тези критерии. Важният момент е, че този списък е и с изображения. Изглежда ми практично за точно определяне - все пак стеснява резултатите доста и примерно 10-100 вида могат да се прегледат вече като изображения. Така със сравнително малко познания и време за ровене на информацията може успешно да се определи растението.

@Кирил Стоянов Виждам, че онлайн приложението ви има някаква подобна функция (https://botanica.gallery/plantkeybg/app.html), но тя е насочена към отлично владеещите ботаническите термини. Лаик в темата трудно ще се справи. Нямам представа колко ще е трудно да добавите подобна функция - да я наречем "детето видя на полянката някакво растение. Какво ли е то? А ботаниката ми е тъмна индия". На доста хора ще е по-лесно да боравят с такава "избирачка", отколкото с пълния набор от ботанически термини.

P.S. Благодарности за създаването и осъвременяването на "Определител на местни и чужди растения в България".

identify-plants-krautfinder.png

identify-plants-plantkeybg.png

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване