Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Градината през Юли

Recommended Posts

Cucurbita Maxima

За мен резенето и копъра са с коренно различен вкус и аромат. Ям ги и двете, де, ама не са ми взаимозаменяеми.

 

Имам някакъв спомен, че алелопатично беше сложен казус резенето, нещо като "много е хубаво да го имате в градината, но да е надалеч от всичко друго"  :rolleyes:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ами точно това е, че са доста различни и като си свикнал с едното, другото не може лесно да ти замени първото! Сега вече волята ми е пречупена по отношение на таратор и тиквички примерно, но за млечна салата настоявам на резене и толкоз! :D

 

Иначе уважавам всяко многогодишно с дълбок корен, щото е потенциално динамичен акумулатор. Това специално не генерира много биомаса, но пък и не засенчва, а цветовете му са много привлекателни за всяка хвърката гад. Семената му са полезни също. Затова и се опитвам да го захвана в нашата градина - ланското от разсад много късно се разви, като падна сланата беше едва 30 см, после стана топла есен и тръгна наново да расте и до края на декември беше направило 10 см листа, когато падна снега и до там :/

 

Сега на нова сметка, вече е 40 см, до края на септ може и да цъфне даже! Дано се вкорени хубаво...

 

пп: Ето и едно гордо от градината на майка ми, високо над 250 см в разгара на лятото:

14928514699_8dc325cfb8_c_d.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Днес посадих разсада патладжан в оранжерията, малко късно, но дано станат за късни. Другите ги садих преди два месеца и вече цъфтят. Значи би трябвало тези да са на същото дередже през септември по това време и евентуално октомври да има реколта. Късничко почнах разсада през май и беше и хладно, та никна бавно.

Преди седмица до три-четири дни разсадих и последните домати. Ще видим и от тях какво ще излезе. Те са на открито. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Я да дигна тая тема, защото се чудих къде да си излея душата :D

Иде края на юли. Гугъл Фотос услужливо всеки ден ми показва "спомени" - снимки от въпросната дата от преди 2, 3, 5 и повече години.

В момента градината е с поне 2 седмици назад от лани, когато беше супер назад и поне 1 месец назад от предни години. Снимки на децата, рупащи домати и краставици. Ех.

Но не е само това. Някак си едногодишните култури тегавеят. Да почна от пролетта.

Разсад марули от комшийката произведе точно 5 броя малки от десетки корени. Магданоз и копър не покълнаха. Кресон не покълна. Спанак не покълна. 2 цели пакетчета репички - само 3 репички обрани, и трите обидно люти и дребни. Руколата цъфна преди да успеем да направим песто, буквално за 2 дни, а я беряхме върло.

Арпаджикът за глави цъфна всичкия, 1 кило арпаджик надали има и 10 броя да са без цъфток, та го вадихме за зелен повечето. В лехата с чесън котките си направиха легло и тепих, 30% го убиха.

Първите моркови покълнаха на 20%, въпреки усилията с чували и тн, нещо не им беше добре.

Сланата уби всичкия ни разсад домати, грижливо стартиран вътре, пикиран в наша чиста смеска направена с любов и отгледан с вътре-вън няколко седмици. Уби краставици, тиквички, пипер и тн. Разсадът от Алис върви супер бавно, а му баяхме бая, компост, течна тор от оборска и тн. Нашият втори разсад повечето умря преди първа китка, просто повехна. Картофите ги уби сланата и като тръгнаха наново бяха супер хилави и рехави растения и имат по 2-3 картофа на корен. Другите картофи, които сложихме след сланата, пораснаха много добре, но един ден просто ги намерихме налягали по земята всички растения, все едно банда язовци си бяха правили Кеч Мания 2021.

Патладжан на най-топлото и закътано място с ежедневна вода е на 4 листа след 2 месеца дундуркане. Босилекът в лехите цъфна преди да е направил 3ти лист и да е станал по-висок от 10 см. Пипер над 1000 корена сме посадили на различни места, дали има и 100 живи, не ми се вярва. Някои тепърва ще цъфтят, зряла чушка преди края на септември, йок.

Целината повечето не оживя след разсаждането. Пащърнакът, също, а бяха чудесен наш разсад от наше семе. Ще има единични.

Въпреки 6те седмици жега и суша, доматите изобщо не вървят. Дори най-силните са ниски и слаби, а черитата, които традиционно стават гора, сега дори не пускат колтуци, тук-там има по някой. Не вярвам да е от влагата, защото цвеклото около тях стана супер, макар че да, спрямо масовите градини, ние поливаме малко. Царевицата, която я знам, че чака топло, седи на 60 см висока от 2 седмици и не мърда. Морковите под нея растат добре (втория опит).

Изумително, но неща, които традиционно искат бая вода, растат като бесни. Кейл, алабаш, манголд. Грах имаше супер, но жегата го поряза баш в разгара на цъфтежа и до там. А децата бяха изяли надолу всичко, та и за семе не остана особено много. Броколито разсад цъфна целия преди да успеем да го посадим. Зелето за ранно не покълна, зелето за късно го разсадихме и изчезна, въпреки феромола.

Тиквите изобщо не покълнаха. Самораслите, на които се надявахме и растат мега мощно, се оказаха декоративни кратунки. Тиквичките, от 8 корена, в момента се бере по 1 тиквичка седмично. Краставиците са над 20 корена, ни един плод, само мъжки цвят (купено семе).

Дори невените, НЕВЕНИТЕ, от които традиционно хвърлям над 50 литра саморасъл разсад в компоста, ги няма никакви - дали са и 10 растения в цялата градина, а иначе са стотици.

---

Като се абстрахираме от едногодишния плевеляк, многогодишните се представят по-добре, макар че и там беше подложен такъв епичен крак от климатичните промени, че...

Никъде в околията няма джанки, става дума дори единични джанки. Череши и вишни са с единичен завръз, а бяха на пуканки от цвят. Дори черниците, тази традиционно мега надеждна култура, имаше единични плодчета, а лани се брулеха с кофи. Сефте виждам измръзнали клони на черница, на голямата сигурно 30% от младите клонки са щета.

Ест кайсии и праскови няма, макар че лани правихме компот от праскови. Сините сливи също бяха осланени. Ябълките сефте имаха повече от 1-2 цвята и наборът мега бури обрули де що имаше завръз. Както и дюлките, които са мини дръвчета, но имаха 10-15 завръза...

Покрай бурите заминаха и малкото успешни калеми от тая година, имам и няколко счупени от ланските. Останали са единични здрави присадки.

Щом дори камчатки имаше измръзнали до земя... то не е нормално март да е лятно време, април да пада яко сняг и минусови. Боровинките, които по-миналата есен посадих, се смалиха наполовина също като размер. Ягодите, които разсадихме, изсъхнаха. Пръчките арония и хеномелес от Славян (за вкореняване) се раззелениха и ги ослани.

---

Въпреки това имахме добра реколта от младите храсти касис, червени и черни. Камчатките, които не умряха, дадоха доста плодчета и доста разсрочено. Малините, макар тревата да е по-висока от тях, дават добре вече втора пълна седмица - не можем да берем, но 4-8 деца са ежедневно там. Билките са много добре. От дърветата реално само мушмулата има видим плод, макар да е малко дърво. От присадките реално само най-късните са добре.

Праз от наше собствено семе събрано лани отгледахме на разсад и макар да беше по-дребен от този, който купуваме, сега е разсаден и си расте чудесно. Сефте гледаме и лук от семе, пак наше, мислехме, че ще стане арпаджик, но в момента е размер балучка и както върви може и да направи малки главички, което би било супер, така или иначе големи не ползваме.

Зелен боб, който беше с наядени семенца, покара и макар малко като площ, вече берем и готвим всяка седмица. Моркови, които сложихме на 2 и 3 тур, са покарали по-хомогенно и вървят добре, вече се хрупат яко от децата. Грахът, който беше пресечен в растежа си, преди това беше отрупан и храни 2 седмици малките ловци-събирачи.

Иргата дръпна 60 см нагоре, макар да е гола неразклонена пръчка. Баярката, която май ще се окаже обикновен глог, се удвои. На Любо Хиномакито, което разделих от 1 растение на 3 отделни, се удвои всяко от тях. От Варела едно коренче касис на клечка се утрои. Лавандулата от Димо цъфна. Дивите ягоди превзеха билковата леха и дадоха обилно закуски за бебока.

А днес откъснахме първи узрял домат - един брой чери зелено грозде. Принципно е доста отрупано растение, но тази година китките са много слаби...

Та така за тоя юли и тая 2021 година въобще :D Не сме имали още градушка, нито нашествие на скакалци и миризливки. Но има време! 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Странното е, че в моята градина също изчезнаха невените това лято, тагетесът също ... Имам бегъл спомен, че някой в чата се оплака, че и при него/нея няма невени тази година.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@Боби Димитров Ако те успокоява: и при мен е същата скръб, не поникна, а поникналото е с месец-два назад. Например на доматите изрязах основния корен и оставих колтуци защото сега почнаха да цъфтят сериозно. Миналата година по това време раздавах краставици, а тази година разсадът не стана и няколкото купени Гергана си стоят дребни и не връзват, сега ще сея корнишони за на есен, ще видим. Най-едрият лук стана колкото яйце. И всичко е за презасяване/презасаждане. Дори гроздето замина, нищо че го пръсках, каквото оцеля се маноса и напука в жегите (!), не през дъждовете.

Признавам си, че не полагах добри грижи защото бях ангажиран с борбата с бурените, но какви грижи иска семето в дъждовно време?! Единствено билките избуяха, но те са вид бурен все-пак.

@Миленка® При мен си поникнаха без да съм ги сял. Вярно, че не са така масови като друга година.

PS Минах с фрезата един корен лющян/девесил и си казах "Язък! То и така не му вървеше...", но се получиха 4 разкошни корена. Мдам.

Сетих се, че според нумеролозите многото двойки в датата носят нещастие и като помисля коя година идва... Ха дано да им се посмеем!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 21 часа, Лозето ме наби! написа:

... @Миленка® При мен си поникнаха без да съм ги сял. Вярно, че не са така масови като друга година....

Тъй де, аз сях само първата година, следващите те се самопосяваха, обаче тази година нъц, няма сапосяване.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване