Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Градината през Юли

Recommended Posts

Боби Димитров

Не можеш ли просто да я опиташ и да видиш дали е люта, е га ти... :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Ми ако не е люта, значи не е готова, щото е още малка. Как тъй ще зяносам зарзавата, зелен да го нагриза  :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Пиша, за да не забравя. Доматите, които са на хугела, се развиват много добре, вече са храсти, едва сега обаче започнаха да вързват плодчета. Някое от кучетата е прескачало там и ми е убило опитната краставица, ще има наказания, ще ядат 1 седмица само краставици. Доматите по конвенционалния начин, затрупани с мулч, направо прегоряха отгоре, въпреки че са поливани и пръстта отдолу е влажна - МНОГО СЛАБА РАБОТА (всички се оплакват от този проблем, баба Мария ги полива постоянно, за да не умрат). Доматите при паралелното земеделие се развиват и вързват, направо като луди - ако имаше точкова система, 6+ за тях. Доматите, които са по Фукуока, слаба работа..., а по Фукуока с малко поливане, пак слаба работа.

Първите червени: Striped Roman

11745328_866614296749654_721650712595451
11225256_866614293416321_477161287078021

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

На нас жегите ни разказаха играта и сериозно се замислям, че ако догодина не сме се подготвили с по-разумна планировка по-добре изобщо да не се занимаваме да садим. Бобът и тиквичките много изсъхнаха. Доматите (с изключение на Идеала) и чушките се държат, обаче се оказа, че съседката е идвала през седмицата да ги полее. Каза, че всичко е било налягало, тук сега поливат на два дни. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Мда, само паралелното земеделие ще може да се ползва. Ще ходя сега да снимам доматите, не е обръщана земята, 2 пъти е косено и не е поливано нито един път.

Фукуока:
 

фукуока

фукуока

фукуока

DSC 1507

фукуока

фукуока


фукуока

 

Паралелно:

 

паралелно

паралелно

DSC 1499

паралелно



Хугел:

хугел



Конвенционално - торено и поливано постоянно:

конвенционално отглеждане

конвенционално отглеждане

 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тиквичке, щом имате вода на мястото, че и добри съседи, а и площта ви не е много - какво ви спря да пуснете капковото още тая година? Дет са вика, за един уй-кенд се връзва, само някой да отвърта кранчето, защо да й губите времето на жената? При нас няма вода, затова не сме действали...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Ми щото кой да знае, че така ще стане. Много причини има като цяло, сред които и тази, че не искаме капково... Напоследък голяма мисъл му удрям по въпроса как ще я караме занапред с тая градина, та съм намислила някои работи и скоро ще ги споделя, да дадете забележки, идеи и съвети.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Едва ли ще съм пръвият, който да ти каже, че без поливка няма да стане, особено във вашия климат (дали ще е маркуч, дали ще е дъждуване, дали ще е капково - все може да е с таймер или комшийка). Дори "паралелното" на Руслана по-горе очевидно има достъп до вода, от леглата на червеите. Но ще чакам да пуснеш тема и ще продължим там.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Червеите са поливани само 1 път тази година :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не хвърляй прах в очите, баш у жегата :D

 

Вътре в гнездото ако е по-влажно от пясък от върха на дюните, значи растенията черпят от тая влага. Поливано е 1 път, но яко, за да имa голяма влажност, а и торът задържа много вода, отделно, че е валяло при вас. Така че реално това паралелното е все едно да имаш резервоар за вода, което е супер, но до колко е приложимо в смисъла на домашната градина...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Ами .... и в домашната градина го имам с домати, чушки, моркови, царевица, дини и тиква :) Размятам жокери с 5 ръце :) Домашният компостер също е поливан само един път, а компост от него е ваден вече 3 пъти :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Вес, аз не разбрах при вас какви са температурите в крайна сметка. Дето беше писала скоро, че след 18 часа ставало даже хладно - майтап ли беше? Сутрин имате ли роса?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Температурите са същите като в Асеновград, просто вечер има бриз от планината, но то има и в Асеновград. Ако някой не знае как функционират компостерите по принцип, моля да пише, за да обясня. Само искам да вметна, че при слагане на 40 см слама или сено покривен слой и постоянно поставяне на растителни остатъци, поливането е ненужно, а влагата е постоянно над 60%.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Нямам идея как е в Асеновград, каквото от синоптик мога да видя само, пък то не е особено информативно. 

 

Този уикенд при нас беше такава жега, че по нощите се вдигнах и се отнесох да спя вънка на пейката пред къщата. Ама и вънка задушно, чак на разсъмване леееко се освежи. Роса и такива екстри няма грам. Абе Средиземноморски климат си е при нас. А вятърът, дето излиза понякога само влошава нещата - много е горещ и още повече суши. Май по-скоро гръцки форуми за градинарстване трябва да чета.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Същото е на 10-15 км от нас, при нас вечер има бриз от планината, това е единствената разлика, долу няма нищо. Днес е към 34 градуса на сянка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Направи нова тема за компостерите - аз съм правил само три до момента, със сходни, но различни резултати. Които, разбира се, се различават от твоите :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Имам малко свободно място на първа тераса и мисля да засея някой сидерат, да не стои празно. Кой мислите има шанс да се получи в нашите условия?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

По това време, без поливка - нищо.

 

На есен, като почне да прикапва - тогава действайте. Възможности много, аз лично съм за фуражен грах или звездан или детелина. Като цяло ако става за фураж, може да го подариш на някого, ако решиш да не го вкопаваш. 

 

Всъщност изобщо не предлагам да го вкопаваш, а само да го окосиш супер ниско и да го оставиш като мулч и да садиш през него. Като в промеждутъка можеш да пуснеш кокошките да се охранят примерно.

 

В дългосрочен план може би детелината е най-практична, защото дори да изоставите мястото, тя придава спретнат вид и не ти пречи особено, с едно косене и разкопаване и си в играта.

 

Но зависи каква визия имаш за бъдещето, не само за тая есен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Детелина харесвам, но миналата година сяхме от нея и ми се ще тази да пробваме нещо друго. Може би ще е някакво кръстоцветно, понеже като че ли им харесва при нас.

 

Гореспоменатата чушка се оказа люта все пак. Стана оранжева и я опапахме. Слабо люта, може би чорбаджийска. Смешно е, но сме толкова неуки в градинарството, че дори не можем да познаем кога са готови за ядене тия чушки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Има и зелениииии...

 

037150345.jpg?r=0

 

Има и червенииии  :D

 

037150343.jpg?r=0

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване