Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Градината през Юли

Recommended Posts

Боби Димитров

Поздравления! Гледам последния ти коментар от лани и се радвам колко сте напреднали :)

 

При нас положението за момента е: има цъфналииии... има и умрелииии....! :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

То ние не сме напреднали особено, само градината  ;)  Много е голяма разликата, като си на място - много! Въпреки че да кажеш, че полагаме много повече грижи - не е баш (поне не за всички растения). Примерно и сега не поливаме доматите по-често от веднъж седмично. Обаче пък и никога не ги поливаме уикенда, щот тогава по правило е най-лошо времето... Но друго си е, дори и само вниманието, дето им обръщаш всеки ден им действа енергийно  :)

 

В интерес на истината аз се оказах неподготвена за таквизи растежи и все нещо довръзвам, донагаждам... Особено краставиците - нищо общо с предишните години.

 

За протокола да отбележа по въпроса със сидератите - сях горчица, ма нищо не я направих после и сега е 2 метра висока и само ми се пречка. Ама се твърди, че пазела домата от фитофтора.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Какво е фитофтора?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Картофена мана по научному.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Горчица ли? Много интересно!

Нещо тиквите ми се бавят, а картофите така и не пораснаха на зелено. Другите зеленчуци са добре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Интересно, но безполезно, като че ли. Тоест приятна е за окото, цъфти си, пчеличките я одобряват, ама ефект срещу маната не наблюдавам. Аз не съм убедена, че това, дето ги налази доматите ми е баш картофена такава де, ама предвид, че на 3 метра са манясалите картофи на съседите ми се струва доста вероятно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Покрай строежа и разни други непланирани задявки, не остава ред дори снимки да направя, а какво остава да пиша. Но за да съм в частично течение - вадим картофи в момента, повечето размер като орех, но тоя стар сорт и без това не става много по-едър.

 

Вадим и моркови, още не стигат до фризера, но до 2 седмици и това ще стане. Втората реколта моркови най-вероятно е била изнесена от мравки - като разкопах лехата дето не изникнаха, отдолу излезе един Манхатън народ. Oh well, наново.

 

Цвеклото от първия транш беше изядено, до 2 седмици ще почнем от втория, добре расте, макар да не го поливаме особено - едно 10 мин. дъждуване на седмица.

 

Краставиците почнаха да връзват - първата Бет Алфа и първата Пиколо ди Париджи, и двете презрели, щото не очаквахме да има завръз и не сме погледнали.

 

Тиквичките почнаха да се съвземат, имаме 2 корена плододаващи и още 4-6 в различна степен на растеж, щото са разсрочени. Кръглите също имат пръв завръз. Но цигулките (Waltham Butternut) не бяха пощадени от охлюва и от десетки корени има само 3-4 оживели и са толкова нефелни и в такава брутална трева, че обмисля да ги извадя и да ги преместя на мястото на картофите. Подобно е положението с посадените преди две седмици дини и пъпеши, 0 развитие.

 

Сложихме царевица за бейби, трета година поред не успяваме да направим някое и друго бурканче, а много ги обичаме. Да видим тая година как ще е.

 

Лешника, който извадих по коледа от Каблешково със счупен корен и после прекара 2+ месеца в найлонова торба в склада се оказва че е дал най-голям прираст тая година. Дори на Евгени лешниците, които бяха една туфичка с много добро здраве и корени, едвам са мръднали, вероятно в шок от тотално различните условия. До тук с мита за лешника и неговите нежни корени.

 

Имам две кивита живи, едно мъжко и една пурпурна садова! И двете са с около 10 листенца общо и в частична сянка от акация и черница и аспержи, но ако презимуват, догодина имат шанс.

 

Най-първите няколко корена пипер оформят цвят вече, макар листата им да са на дантела. Вкарах нийм в действие, но с 1/седмично няма да стане. Oh well. Подобно е положението с броколито, зелевата бълха е изригнала. Прочее, предната събота садих последния пипер разсад и в пристъп на заблеяност забравих да го мулчирам. Съответно вчера беше станал на хербарии, почти изцяло жълт и легнал на земята. Обаче като го полях, само за 1 час живна. Ако това даде пипер, ще се издигне в очите ми като култура.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Какъв сорт е това сладурско тикве? 

 

037186287.jpg?r=0

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Садила ли си тюрбани? Иначе има и такива декоративни... но не зная как се казват точно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Не, обаче това нищо не значи - тази година тиквестите ми са много изненадващи. Или никнат дето не съм ги сяла, или не са тия сортове...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Тиквето всички казват било декоративно... и какво да го правя сега, да го бера ли, да го чакам ли, какво?

 

Аспержовия боб (вигна) някой да ми каже кога се бере? Имам по педя чушки, но нали е тъничък и ми се струва, че има още мегдан да расте. Четох, че до 60 см. стигал и може и да се реже, като режещата се тиквичка?

 

И последно да питам - на едните ми тиквички много им издребняха листата. Тоест от малко и големи листа преди сега са с много и малки листа. Струва ми се, че е от липса на светлина, те са малко засенчени. Друга някаква причина може ли да има?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Тиквето е много симпатично. Остави го да узрее. Може да си смени цвета.

Вигната я опитай зелена сготвена или остави да узрее напълно. За тиквичките не знам, дори да са на сянка, просто няма да растат, според моите наблюдения. Моите се изхитрят и полека изпълзяват на слънце.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Проблема ми е, че не разпознавам кое кога е узряло. Много съм смотана  :rolleyes: Особено пък зеленчуци, дето нито съм ги яла, нито съм ги отглеждала досега - пълна мистерия са ми.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Шушулките на вигната трябва да изсъхнат напълно. Стават трошливи и ако се забавиш, може да се отворят. Тиквите се берат, когато всичко до дръжката, включително е изсъхнало или ако има прогноза за минусови температури. Тиквичките, ако узреят, можеш да събереш семе, но за ядене сигурно няма да са годни. Питай за друго.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Ако чакам минусови температури - ехеее, никога няма да ги обера  :D Да изсъхнат е много, много по-вероятно. 

 

Впрочем, за много растения съм чувала, че е добре да се берат плодовете своевременно, за да раждат още. Ама при тиквите явно няма как да стане...

 

А вигната искам като зелен боб да я ползвам, не като зрял. И притеснението ми е да не я обера твърде рано, преди да е достигнала максимален размер; ама пък хем и да не я изпусна да стане жилава. Ако започне да пожълтява, сигурно съм закъсняла?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Вигната може да става много дълга и дебела поне като молив без да е прекалено жилава. Нашия сорт (от бай Христо) Безколово чудо брахме на размер около 25-30 см. По-нагоре почват да се оформят вътре бобчетата и гъбата, а по-надолу няма смисъл. Макар че последните бранета и по 10 см като шишче дебели ги правихме, щото идваше сланата.

 

Алис е казала правилно - остави си няколко шушулки да ти узреят за семе. Като станат трошливи като на бял боб за зрял, бери, чушкай и те така. Ние я харесваме и варена като боб, тъй че помисли и за такова решение.

 

За тиквичките - и при нас винаги има някой корен, дето не расте как си му е ред. Отдавам го на генетика или проблеми с корените. Тая година дори имам два, които са един до друг. На по-дребния беше подкопан корена, затъпкахме го, но не помогна особено. От догодина почвам да отглеждам тиквички от директни сортове и ще си събирам семена, щото ми писна с тия глупости на Сортови, честно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Тиквите винаги ги берем наведнъж. Садя ги при картофите и най-често съчетаваме брането им съвместно. Някои тикви не успяват да узреят, но са пораснали, имат добър тиквен вид. Миналата година ги консервирах и после ползвах в супи. Супер беше! В края на зимата започнаха да се развалят узрелите тикви и пак направих няколко буркана тиквено пюре. После с крушово пюре и малко сок от бъз правихме нектар с робота. Домати, чушки и краставици берем и по-рано, отколкото трябва - хем да растат останалите, хем ние да си хапнем млади и ароматни зеленчуци. :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Днес откъснах първата дълга тиквичка. Имам чушки, домати, праз, неголеми моркови (май станаха за разреждане), цвекло, краставици. Най-голямата изненада е един големичък пъпеш. Още е зелен, но се надявам поне той да узрее. Расте при картофите, по земята, т.е. без мрежа. Имам иедно растение в оранжерията, което също е завързало, но няма такъв едър плод. Сега обмислям мрежички за пъпешчетата, които решат да растат, защото се катери по мрежа. Има много работа като плевене и колтучене, но не си давам много зор. Копаем и изкарваме торта от кошарата, че не сме го правили няколко години. Останахме без грам тор. :) Подхраних два пъти градината с шербет от оборски тор. Мисля,че има видим ефект. Доматите в градината (основната) не ми изглеждат добре. Долните листа се петносват в жълто и после съхнат. Тези петна ги има по малините, боба (на места), орехови паднали листа, по копривата. Дали е алтернария, не знам. Пръсках веднъж с бордолезов р-р, но не виждам голям ефект. Очаквах да се задържи процесът, но не се получи. Прави впечатление, че Розов мед връзва по-добре от останалите. В експерименталната градина имам доста едри домати, садени около 15 май. Но без решаващата роля на оранжерията щяхме да сънуваме червени или поне едри домати през юли.

Последно насаденото късно зеле расте, имам друго, което завива листа, но няма глави. Алабашите са сравнително дребни. Имам воден лук, който е понаправил главички и друг, който е по-млад. Листната целина е пораснала, магданоз имам ужасно много за сметка на копъра. Девисилът расте (още не знам какъв вкус има). Намират се от дребния ароматен сорт ягоди. Малините и ягодите приключиха (има някакви цъфтящи, де, по са потънали в трева). Касиса обрах в края на юни. Чер Старозагорски фасул зрее, но е рано за бране. Картофите така и не пораснаха на зелена маса, но има някакви картофи, не е без хич. Плодове по дърветата няма, орехи няма. Падат празни лешници, не знам дали ще има реколта при тях. Годжи берито се опитва да цъфне, едната арония има мъничко плодчета. Кайсията изсъхна, жалко за хубавото дърво. Борчето от Любо рябасте, има добър вид. Борчетата от семена от Антоанета също са добре в градината, почти на сянка под големи дървета. Дъбчо от жълъд, както беше в кошче, го закопах в градината и на есен може да насадя, макар че е дребен (да извадя от кошчето имам предвид). Царевицата се опитва да прави кочани, има беличка свила, която се показва между листата. Като цяло не порасна висока.

Как можах да забравя асмата?! :) Два сорта са и още не съм оставила главните действащи, защото не цеше ясно коя пръчка кой сорт е. Садих през пролетта на 2014 г. Миналата есен имаше няколко малки грозда от тъмния отел. Тази година вече някои пръчки ги качих на хоризонталната част на поддържащата конструкция и двата сорта имат грозде. Дано всичко е наред и успеем да опитаме и бялото (уж е Болгар, но не му разбирам, сега са дълги зрънцата).

Есенния чесън извадих в началото на юли. Лукът отново не ми се получи.Трябва да му намеря по-добро място и почва.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Копърът е в силата си между март и май, после от края на август нататък до сланите, тъй че не му се притеснявай за лятото :) Не помня дали съм споделял тук, но преди да дойда в София да живея (преди 18 години) не познавах този копър, обикновения. На село (Каблешково) за копър се ползваше резене и на него викахме копър. Доста комични спорове съм оформял преди да науча, че има такова нещо като резене :D

 

Години ми отне да свикна с това, че тараторът няма анасонов вкус, беше ми блудкав и ТОТАЛНО не върви с узото :(

 

Но резенето е супер растение, защото е многогодишно, самонасаждащо се при желание за разсад, има дълбок прав корен и расте и без поливка в сух средиземноморски климат, цяло лято имаш копър и накрая, точно като станат късните корнишони, имаш семена за маринованите :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Каних му се на резенето, но накрая се разколебах. Уплаших се, че няма да го харесам. През следващия сезон ще опитам сигурно. Копър засях онзи ден и се надявам да имам. От пролетната реколта си замразих, но като цяло има малко растения. А краставичките ги почнах. Когато има повече набрани, слагам по няколко буркана. Не слагам само корнишони, а всякакви, като по начало не ги оставям да станат много големи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване