Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Кога да сея?

Recommended Posts

Cucurbita Maxima

По агрокалендарите слагат някакви срокове за сеитба на зеленчуци, но те не са съобразени нито с времето в дадената година, нито с индивидуалните особености на района. Интересува ме как решавате кога е подходящо време за сеитба, така че семената да покълнат максимално бързо и да се развият най-добре? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

За мен има два подхода.

 

Първият е парников. Той предполага, че всяка година залагаш разсада на определена дата (напр. често използван доматен ориентир е 20-30 януари), но в контролиран климат. След това пикираш при първи-втори истински лист и засаждаш навън след дата на последна слана. По този начин не те интересува дали на 25 януари има метър сняг или си по тениска - спазваш началната дата и (обикновено доста фиксираната) дата за последна слана. А ако отглеждаш парниково, тогава и сланата не те касае.

 

Вторият е опитен. След няколко години на едно място придобиваш доста ясна представа за нещата като микро климат, а и общуването със съседи, които са там от десетилетия, може да даде ясна представа. На Мърводол, например, лехата с разсада (неотопляема, но покрита с найлон) се слага всяка година през март-април, демек може да варира поне 2-3 седмици според времето. И всички комшии в махалата действат що-годе синхронно след много обсъждания - силата на общността.

 

Можеш да ползваш кой да е посевен календар за отправна точка, като въведеш датите на културите, които ще гледаш, в една таблица. След което да ги изместиш дружно напред/назад според климата при вас.

 

Има и друго. Ако не те интересува мега макс добив, а си по-лежерен и гледаш на градината като на градина, а не на завод, сроковете не са толкова драматични. Особено при вас. Дори тук по софийско продължава засаждане на разсад домати и в момента (ок, голям разсад и цъфнал, но все пак). Изобщо ако градината се води по много строг график (както правят производителите на едро) за мен лично кефът силно се намалява. За открито отглеждане, дори да "закъснееш" с месец, пак няма да си много назад. Просто ще береш домати до по-късно :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

За културите, които сея за първи път, чета в нета - на сайтовете на някои сортови семена има условни срокове за сеитба. Съобразявам се с тях и пробвам. Миналата година сях ряпа на своя глава по-рано от дадените срокове и тя изкуфя. :) Тази година смених сорта и ще сея в началото на август, живот и здраве. Често и във форумите някои казват - сега ще сея това, онова и преценяваш дали времето при тебе позволява. Както пише и Боби, вслушвам се и в съветите на местните жители. Много е важно да се добие усет за културите - коя какво обича - къс или дълъг ден, хладно, топло, вода и т.н. Например, тази година репичките почти не ми се получиха. Късно сях, топло беше и имаше почти само за цвят на салатата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Интересуват ме точно съвети, свързани с това "добиване на усет". Ето примерно тази година пролетта беше студена и никой от съседите ми не ся нищо в предвидените срокове (март, април - когато се слагат разни ранни неща). Казваха "много е студено още". Ама някои тиквоглави градинарки без грам усет сяха по агрокалендара и след това имаха грах само за цяр.

 

Сега пък по инструкция се сее за късни тиквички, краставици, боб и т.н. А при нас е такава жега и сухота, че не вярвам нещо да може да поникне.

 

Освен климатичните условия има и други неща, по които да се води човек. Примерно Веселата ферма като каза "сейте руколата" - стана руколата. А тази, дето посях предната седмица не стана така добре.

 

Освен това има и биодинамични календари, в които си има подходящи дни за всичко. Аз все се каня да сравня на какви дати ми се е падало сеенето, ма нещо не намирам календари последните месеци.

 

То ясно, че докато се ходи само уикендите до село този тип решения са малко в сферата на фантастиката, но все пак.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако си там всеки ден и да нямаш никаква друга работа и винаги времето е идеално - следвай каквито искаш календари. 

 

Обаче ден за засаждане на разсада домати според БД календар имаше 2 или 3 за целия май, всичките бяха през седмицата, а един от тях валя. Не съм склонен да отхвърля БД изцяло, защото смятам, че луната влиае на водата, но нали... дядо ми без да знае какво е БД от 900 кв градина хранеше 3 семейства.

 

Усета се придобива с годините, не можеш да го прочетеш. Мисля, че се гради цял живот.

 

Много помага да разсрочиш нещата. Даваш пример с рукола - сей всяка седмица по малко в рамките на месец. Същото важи за всичко - грах, боб, домати, краставици, тикви и тн. Ние не го направихме така единствено заради липса на време. Щото все пак ако трябва всяка седмица да садиш, дори да е по-малко, отива сумарно повече време. При вас няма да е проблем, защото ходите за по 2-3 дни, но ако говорим за 1 ден седмично, от който имаш реално 3-4 ефективни работни часа, друго е.

 

Другото много полезно е да пробваш някакви налудничави неща. Например, да засадиш моркови в глинеста почва, като нас :) Или когато вече е отминало времето - да кажем моркови през септември и после ги завиваш с найлон. Като ги хване замръза ще видиш колко сладки стават, макар и бейби.

 

Изобщо тоя "усет" е просто друга форма на "смелост". Ако имаш смелост да опитваш много неща и част от тях да се провалят, не мисля, че ще имаш проблем.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

То ясно, че докато се ходи само уикендите до село този тип решения са малко в сферата на фантастиката, но все пак.

Точно така, догато ходите само уикендите, трудно ще натрупаш опит и усет. Трябва да си около плодовете и зеленчуците всеки ден и да ги наблюдаваш. Например, ако е духал студен вятър, се появяват сиво-виолетови петна в горния край на стъблата на доматите, т.е. и те се простудяват. После, когато времето е хубаво, слънчево няколко поредни дни, постепенно им минава настинката. Ето такива едни... дреболии. Още садя на различни места, защото не съм сигурна дали слънцето, сянката или полусянката са по-добри за даден зеленчук. Понякога ме изненадват. Много време трябва да мине, докато започна всички да ги "разбирам". Утре сигурно ще сея втора реколта зелен фасул. Миналата година стана много хубав. Първата реколта вече връзва. Сортът е Старозагорски Чер, неувивен. Казаха ми много интересна рецепта - бланшира се, пържи се като тиквички и се залива със сос за тиквички. :) Много вкусно!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

А, а - точно ей такива неща като за настиналите домати ме вълнуват :)  Трупането на собствен опит няма да ме подмине, то си е отделно. Експериментираме усилено от самото начало. Но си нямам баба да ми разкаже кое как се прави, та затова питам вас. Не е казано да следваме бабешките съвети, но винаги е в плюс да ги познаваме, особено тази част, дето идва отпреди ТКЗС-тата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

За доматите, според мене, е важно да се прикрепват от самото начало и при буря да не се допуска да се удрят в земята. Не стига, че им е студено, пък и да ги удря вятърът в земята, съвсем им се стъжва. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Те домати не са ядяли бабите и дядовците ни преди ТКЗС-то. Само зелени са ги използвали за туршия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Засях ряпата. Семената не бяха много и ми стигнаха точно за определеното място. Ако нещо не поникнат, ще сея пак след 1 август. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не само за туршия, и за готвене, особено в п'р'женица!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Тук (в района на Драгоман) пържат зелени и червени домати, праз и чушки - да остане на мазнина. Чудно е!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване