Cucurbita Maxima

Диви къпини

6 мнения в тази тема

Имам диви къпини на няколко места в двора. Не цъфтят, не плодят и изглежда единственото им предназначение е да перфорират невнимателни градинарски крайници. Има ли какво да се направи, че да започнат да се държат по-прилично? Близо до едната съм насадила питомна къпина, дали има шанс да се поучат от нея или напротив?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как ги подрязваш? Ние също имаме диви къпини на Мърводол на няколко места в двора. Ако ги поливаш като вържат, стават доста по-сочни и едри плодовете.

На тая снимка може би ще видиш в ляво до оградата, в едно прекопано две-три пръчки къде стърчат - това е къпина, която до края на лятото има ластари над 4 метра. Въпросната снимка е след едно много жестоко орязване, сега оставям малко повече и по-разклонени стъбла, но като цяло я режа яко.

5660451413_406dac7170_b_d.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ама те не цъфтят дори, как да вържат. Режа ги, ако ме ядосат - някои не ги пипвам, други ги окълцвам до корен няколко пъти в годината, като започнат много да ми пречат да минавам. Но всички изглеждат еднакво - дълги бодливи пръчки и толкоз.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отрежи ги на есен на дължина 1 педя от земята, като гледай където влизат в земята да не са много нагъсто, 1 корен/пръчка на една педя. Целта е да се подновят. Догодина няма да цъфнат най-вероятно, но пръчките, които изкарат, ще ги скъсиш и проредиш отново, този път на по-голяма дължина, може и метър. 

Къпините цъфтят и връзват на двугодишна пръчка, така че през 2017 ако нямаш цвят, изкоренявай и си вземи други.

Всъщност, други можеш да си вземеш още тая есен, разнообразието е добре.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Една от къпините взе, че цъфна, върза и узря, без да я забележим. Вкусна беше  :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега му е времето да направиш резитбата, която ти описах по-горе. Догодина подозирам, че ще имаш повече реколта :) Честито! Ние направихме сироп от диви и питомни къпини и арония (1:3:1 горе-долу), добре се получи, дори леко доминира аронията. Просто това имахме.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.